ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 18. 3. – 31. 3. 2013

Kategorie: Archeologické zprávy

Detektorem kovu našel 82 stříbrných mincí

Profesionální řidič Mark Greensmith objevil detektorem kovu na poli v Uttoxeter (Velká Británie) dvaaosmdesát stříbrných mincí. Pochází z období vlády Marie I. či Elizabeth I. a jsou vyražené z dvaadevadesátiprocentního stříbra. Poklad někdo zahrabal během anglické občanské války. Jeho cenu odhadli odborníci na stovky liber. Peníze si rozdělí jako tradičně rovným dílem nálezce a majitel pozemku. Greensmith chodí hledat s detektorem kovu čtyři roky, našel sem tam jen nějakou stříbrnou minci, nic vzácného až do března tohoto roku.

Stříbrné mince nalezené detektorem kovů

Restaurování kohouta se povedlo, vypadá výborně

V roce 2011 během průzkumu římského pohřebiště v Cirencesteru (Velká Británie) našli archeologové figurku kohoutka. Odborníci ji zrestaurovali a v březnu představili veřejnosti. Historie smaltovaného předmětu sahá až do roku 100 AD. Na výšku má kohout 12,5 centimetru. „Římané věřili, že kohout má náboženské poselství, protože byl spjatý s Merkurem,“ uvedl archeolog Neil Holbrook. Na pohřebišti objevili archeologové přes čtyřicet hrobů a dvě spálená těla. Podobné figurky kohouta byli ve Velké Británii objevené zatím jen čtyři.

Římský kohout

Na dně jezera našli archeologové neznámý objekt, na výšku má deset metrů

Záhadný útvar připomínající egyptskou pyramidu našli archeologové na dně Genezaretského jezera. Na výšku měří zhruba deset metrů a je postavený z čedičových bloků. Podle archeologů pyramidu postavili lidé, její význam nyní zkoumají. „Domníváme se, že to mohou být zbytky opevnění,“ řekl archeolog  Izchak Paz. Stáří objektu odborníci odhadli na zhruba čtyři tisíce let. Kameny můžou podle archeologů vážit až šedesát tun. 

Objekt na dne jezera 

V ruinách svatyně se nacházela miska s texty z koránu

Výborný objev se povedl archeologům v březnu také v Indii. V provincii Dumrama našli vzácnou starou svatyni Hazrat Lal Khan. Odborníci odhadli její stáří na devět set let. Ve svatyni se nacházely také desítky artefaktů. Nejvzácnější je asi miska zdobená texty z Koránu. Kolem svatyně se potom nacházejí pozůstatky zdí. Pro místní obyvatele byl nález obrovským pozdvižením.

Miska s texty koránu

Archeologové objevili, nestraší přístav na světě

Nejstarší přístav objevili egyptští archeologové na břehu Rudého moře, přesně sto osmdesát kilometrů na jih od města Suez. Na místě našli zbytky sloupů, ke kterým přivazovali lodě i zachovalé papyry. Přístav používali lidé před čtyřmi a půl tisíci lety za vlády krále Cheopse z čtvrté dynastie, a to nepřevoz zboží ze Sinajského poloostrova. Místo nálezu nyní nadále zkoumají egyptští archeologové, kterým pomáhají francouzští kolegové.

Detektory kovů v akci
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Sem zvědavý co vykopou za xlet po nás! Asi pet láhve a jídlo z Polska? ;-)

"Podle archeologů pyramidu postavili lidé"


upřímně, už jste někdy slyšeli o archeologovi, který by tvrdil, že nějakou stavbu na Zemi nepostavili lidé? já samozřejmě netvrdím, že znám stavbu, kterou lidé nepostavili. jenom mi ta věta připadá dost divná, asi jako kdyby meteorolog prohlásil, že zítra bude pršet z nebe ;-) :-D

To Kalmar: buď je to přírodní útvar, nebo je to stavba? Co je na tom tak divnýho? A samozřejmě se v takových odhadech u nejstarších staveb archeologové pletou často. Při průzkumech pomocí georadarů bych dokonce řekl, že omylů je více než realných staveb. V každém skalnatém podloží se už rýsují základy budov a pak je vše jinak :-)

Já Kalmara chápu, jde o cit pro jazyk ;-). Pyramida je stavba, kterou vytvořil člověk (někdo tvrdí, že mimozemšťané :-)). Pokud máme na mysli dílo přírody, pak se jedná o útvar ve tvaru pyramidy, nikoli o pyramidu. Psát, že pyramidu postavili lidé je tudíž konstatování všeobecně známé skutečnosti, skutečnosti, která je sice pravdivá, ale už ze své podstaty ani nemůže být jiná než právě taková. Tato informace pak kvůli své naprosté zbytečnosti působí banálně a v textu rušivě. Z obsahu tohoto konkrétního článku vyplývá, že autor chtěl sdělit něco jiného, a to, že zkoumaný, pyramidu připomínající objekt (nikoli pyramidu) pravděpodobně skutečně vytvořili lidé. Chtěl říci, nicméně neřekl. Mimochodem, zase tu chybí zdroje, takže není možné zjistit, zda to tak je už v originále, nebo až v překladu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru