Detektor kovů Minelab CTX 3030 pod lupou redakce LP část 1

Kategorie: Detektor kovů Minelab CTX 3030

Detektor Minelab CTX 3030 je již pár měsíců na trhu a od svého uvedení u nás si prošel zajímavou změnou ve vnímání. Hned v prvních dnech prodeje se doslova na všech webech objevily v podstatě totožné texty týkající se velké váhy a doslova nepoužitelnosti detektoru. Příspěvky to byly velice často od neznámých nicků a těžko uvěřit, že to byla náhoda. Ostatně samotný detektor ještě nemohli v té době otestovat ani sami prodejci a tak tyto výkřiky byly o to absurdnější, jelikož se na ně ani nedalo reagovat. Sami jsme detektor neměli ani v ruce. Když první CTX 3030 přišly, dostali jsme konečně možnost reagovat. Bohužel ten první okamžik, kdy bylo potřeba reagovat, se tak trochu promeškal a tak na chuť nové CTX 3030 museli začít hledači přicházet sami. V podstatě se tak dá hovořit o třech měsících, kdy se opatrná nedůvěra Minelabářů změnila doslova v nadšení nad přístrojem, který měl na začátku velice špatnou reklamu, ale který se ukázal v mnoha ohledech doslova nepřekonatelným.

Detektor kovů Minelab CTX 3030

Konstrukce detektoru

Kontrolní box CTX 3030Konstrukce detektoru je jiná než tomu bylo u všech předchozích multifrekvenčních Minelabů. Minelab u CTX vsadil na maximální odolnost a tuhost konstrukce. Klidně se tak dá napsat, že s novou CTX můžete “kácet stromy”. Vodící tyče detektoru jsou vyrobeny z uhlíkových vláken, které jsou uvnitř vybaveny vodícími lištami. Tuhost umocňuje velký zámek těchto tyčí a ani po 3 měsících intenzivního chození a neustálého půjčování detektoru, konstrukce detektoru netrpí  na žádné skřípání, vrzání nebo jakýkoli výkyv tyčí při pohybu detektoru v terénu. Základní sonda vychází rozměry a pojetím ze standartní 11náctky, kterou znáte třeba z modelu E-Trac. Doplňkové sondy jsou ale jak rozměry, tak designem úplně nové a jejich samostatnému testu se budeme věnovat v jednom z dílů tohoto seriálu.

Horní část detektoru je vyrobena z vysoce kvalitních plastů. Držadlo je navíc osazené měkčeným plastem, díky němuž je držení detektoru příjemné i když přístroj nepoužívá žádné mechovky. Lícování jednotlivých dílů je udělané s maximální přesností a opravdu jsme nenašli jediné místo, které by se dalo firmě vytknout. Formy jsou evidentně udělané s velkou péčí a přesností. Detektoru jednoznačně vévodí úzký velký kryt barevného LCD. I přes moje dosti drsné chování na obrazovce stále není žádný škrábanec. Nikde jsem se nedočetl jaký materiál byl na krytí použit, evidentně ale něco vydrží. Za zmínku také stojí loketní opěrka, která se dá posunovat na vodících lištách. Poloha se aretuje kolečkem uprostřed loketky. Detektor se dá nastavit na délku postavy od 145 cm do 200 cm, ale vysoce funkčně řeší i délku předloktí. Celkový dojem ze složeného detektoru je skvělý a doslova se těšíte co tahle mašinka asi předvede.

Detektor kovů Minelab CTX 3030

Montáž detektoru

Všechny díly detektoru do sebe krásně zapadají a je to taková sborka/rozborka 58. Všem mohu doporučit nejdříve ale otevřít návod a nepostupovat stejně jako já. Věrný tradici jsem po tom, co mi detektor přišel do ruky, nepřečetl ani řádku a hned jsem začal přístroj montovat. U CTX je ale takový trik, kdy se spodní díl do horního zasunuje s pootočením o 90°. Proto i má asociace s v Čechách dlouho vyráběnou zbraní. To jsem ale bohužel netušil... A i když si asi v Minelabu myslí, že to není možné, narval jsem spodní tyč do horní cca 15 cm klasicky rovně. Dál už to nešlo a zpátky samozřejmě už taky ne. Dalších 10 minut jsme se tak bavil vyvikláváním tyče z tyče . Další postup jsem raději už skouknul alespoň na obrázku a tak mi zbytek montáže nezabral více jak minutu. Jak na to se ostatně můžete podívat na videu. Původně jsme měli natočeno k montáži video vlastní, ale hoši z Minelabu ho udělali natolik dobře a profesionálně, že by to bylo doslova nošení dříví do lesa. Absenci češtiny v tomto případě nelze brát jako velkou nevýhodu, jelikož je vše hezky vidět. Obecně montáž detektoru hodnotím jako vysoce zdařilou a bezproblémovou.

Váha, vyvážení a pohyb v terénu

Detektor kovů CTX 3030Stokrát a jednou skloňovaná váha. Detektor opravdu váží 2,3 kg a pokud se na to podíváte jenom pohledem srovnávací tabulky je to už dost. Detektor je ale natolik skvěle vyvážen, že pocitově neuvěříte, že je těžší než E-trac. Právě naopak, díky umístění elektroniky a baterii pod loketkou je detektor v ruce velice příjemný a netáhne k zemi. Pocit lehkého detektoru ještě umocňuje rovná konstrukce a pokud se hledač naučí nedávat sondu příliš daleko od nohy, je celodenní výlet s CTX velice příjemný a nijak zvlášť únavný. Osobně jsem přesvědčen, že z výletu s CTX přijdu méně unavený než třeba z celodenního hledání s X-Terrou, která je přitom o 1 kg lehčí. Je také potřeba si uvědomit, že CTX lze potopit do  hloubky 3 metrů ve vodě a ve spojení s výkonem Detektor kovů CTX 3030tohoto detektoru, to z tohoto detektoru dělá nejuniversálnější detektor na trhu, což jeho váhu více než vysvětluje.

Pihy na kráse?

Tak jako u všeho ani CTX není bez chyby. Pokud se na detektor budete dívat z určitého pohledu. Ta, kterou na konstrukci shledali čeští hledači je dvoudílná konstrukce vodící tyče. Detektor je díky svojí nové konstrukci velice dobře skladný doslova jedním pohybem. I když se ale složí, je prostě delší. Sám jsem si na něho musil pořídit nový delší bag. Je to ale daň velice tuhé a odolné konstrukci a třídílná by jistě takto tuhá nebyla.

Celkové hodnocení konstrukce

CTX 3030 je co se týče konstrukce jednoznačně nejlepší detektor, který kdy Minelab vyrobil. I přes určitou problematičnost dvoudílné konstrukcem, která je sama hodně výjimečná, pak je určitě na místě ocenit přístup inženýrů. Zrodila se vysoce universální konstrukce a dá se předpokládat, že maximální odolnost ve všech podmínkách se stane brzy novým standardem.

Detektor kovů Minelab CTX 3030

Kde koupit

Detektor Minelab CTX 3030 je možno zakoupit v našem eshopu momentálně ve dvou variantách:

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Za týden se podíváme na nastavení hledacích režimů a audio režimů CTX ;-)

Chodim s timto detektorem teprve mesic a uz se mi povedly na obrazovce dva mensi skrabance. Jsou viditelne jen tehdy, kdyz je obrazovka vypnuta. I tak ale zamrzi. Pri transportu pouzivam ochranny kryt a nemyslim si, ze moje zachazeni s CTXem je drsne.
Jinak nezbyva nez s autorem souhlasit a tesim se dalsi pokracovani.

ahoj
měl jsem možnost tento detík vyzkoušet před týdnem na srazu v Doubí
Vzhledově vypadá pěkně
:-) Než jsem ho vzal do ruky tak sem si říkal že ta váha 2,5 je síla , ale jak byl v ruce tak mě překvapil velice perfektním vyvážením.Na dlouhé hledání na 6-7 hodin bude ta váha ale znát.
Při testech na malou minci na železném předmětu minci neviděl (musím ale říct že to neviděl žádný detektor na testech)
Na malou stříbrnou minc( velikost menší než nehet na malíčku) na társových deskách evidentně zaostával za detíky white a deus.
Na větší stříbrnák ho předčil white,deus ,gmaxx 2 a dokonce i garret 250 se sef.
Celkový dojem -na pohled pěkný , myslím že dost předražený ,plasty a displej se mi zdají že moc nevydrží..

Ten detektor má, podle mě, pár vad na kráse (zvlášť za ty prachy), ale je potřeba pamatovat na to, že čím je jakákoli mašina složitější, tím se dá hůř nastavit a to až ouplnýho mínusu na stupnici samotné funkčnosti. ;-)

Mě se líbí. :-)Ty prachy jaště jdou,Nokta dělá podobnej detektor a o dost dražší,jsem zvědavej na dosah a separaci

Další díly budou o nastavení. Určitě ale lze říci, že lepší VLF zatím Minelab neudělal. I když třeba proti E-tracu to už není žádný skok. Jde to krůčky ;-)

V podstatě mohu jenom konstatovat, že v průběhu podzimu uděláme několik předváděcích na kterých bude detektor nastavený alespoň dle doporučení továrny!

P.S: docela by mě zajímalo jak v automatickém režimu GB, kdy se detektor snaží neustále odladit vliv půdy můžeš testovat na nějakých deskách. Je jasné že pokud si u XP při takovém testu otočíš GB do mínusu budeš mít dosah doslova snový. Možná že podobný test je ale dělaný právě a jenom pro takové detektory.

Původně jsme měli natočeno k montáži video vlastní.........................

Klidně bych ho taky zveřejnil na Lovci. Každý by si mohl pustit to které by mu vyhovalo,byl by výběr.
A když jste si s tím dali tu práci,proč by měla přijít vniveč?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru