Detektoristé našli zlatý a stříbrný poklad loupežníka

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Polský detektorový spolek Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna objevil několik pokladů stříbrných a zlatých mincí spojených s nechvalně proslulým „dobrodruhem“, falešným prorokem a loupežníkem Antoni Jaczewskim, který zbohatl na pověrčivosti lidí toužících po vyléčení v době morové epidemie.

Antoni Jaczewski byl jedním z mnoha vykuků, kteří parazitovali na neštěstí lidí koncem 17. a začátkem 18. století, když Polsko zasáhla další vlna moru. Zoufalí nemocní a příbuzní se ve strachu před černou smrtí obraceli k náboženským osobnostem a všelijakým praktikám. V květnu roku 1708 si ve Swiętokrzyských horách postavil Jaczewski poustevnu. Lidem tvrdil, že získal moc uzdravovat nemocné od samotné Panny Marie, která spolu s ním měla žít v poustevně.

To se velice rychle rozkřiklo a pověrčivé davy se k poustevně jen hrnuly. Brzy měl Jaczewski takové bohatství, že poustevnu proměnil v malé opevněné sídlo s ozbrojenou stráží. Svých ozbrojenců také využíval k loupežným přepadením, včetně kořistnických nájezdů na sousední panství. Místní šlechtě se to samozřejmě nelíbilo a nechala falešného proroka a banditu zatknout.

Když se Jaczewskimu podařilo z krakowského vězení po čase uprchnout, vrátil se zpět do své horské poustevny, kde opět začal provozovat řemeslo falešného proroka a léčitele. Lidem tvrdil, že vůbec nebyl ve vězení, ale na audienci u Svatého otce. V dalších letech pokračoval ve své činnosti, ale v roce 1712 byl znovu dopaden a poslán na doživotní těžké práce do kláštera v Čenstochové. Dle pověstí po sobě zanechal obrovské poklady zakopané v zemi. Nikdo je však nenašel, takže se příběh zdál nepravdivý.

Nicméně, o 300 let později legenda zavdala příčinu po pátrání. Detektorovému spolku se skutečně podařilo lokalizovat několik pokladů s rozsáhlou sbírkou mincí z první poloviny 17. století a počátku 18. století. Soubor obsahuje zlaté a stříbrné mince té doby, od běžných až po velmi vzácné ražby. Mezi nejzajímavější mince patří hamburský dukát z roku 1648 s vyobrazením Madony s dítětem, který byl upraven do podoby přívěsku.

Všechny nálezy byly předány konzervátorské službě a poklad byl převeden do Historického a archeologického muzea v Ostrowiec Świętokrzyski. Podle Wojciecha Siudowského z WUOZ v Kielcích je letos v plánu konzervace a podrobná numismatická a historická analýza, který by měla přinést nové poznatky.

„Historie aktérů těchto událostí byla oživena zajímavými objevy učiněnými v posledních letech členy Świętokrzyskie Exploration Group, kteří získali souhlas Świętokrzyského zemského památkového ústavu v Kielcích a Łagowské lesní oblasti k provádění pátrání po památkách. Objevy nás vedou k závěru, že příběh dobrodruha Jaczewicze nemusí být jen legendou,“ dodal Siudowski.

„Na oznámení tohoto nálezu jsme čekali dlouho, skoro dva roky, ale stálo to za to. Dnes můžeme říci, že jsme potvrdili pravdivý příběh jisté legendy. Po získání příslušných souhlasů jsme v červnu 2022 zahájili práce a 12. června našel náš kolega Paweł Polak první ložisko stříbrných mincí. Bylo to největší a nejpůsobivější ložisko, bylo jich hodně, bohužel se o tom nedá mluvit v číslech, protože konzervační práce stále probíhají a pátrání stále pokračuje. Následné poklady byly menší, každý měl tucet nebo dokonce jen několik mincí. Posledním nálezem byl objev Sławka Badowského, krásný zlatý dukát z města Hamburku, který je jako třešnička na dortu dosavadních objevů. Rád bych proto poděkoval všem kolegům ze sdružení za trpělivost a vytrvalost,“ vysvětloval okolnosti pokladů Sebastian Grabowiec, prezident detektorového spolku  Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna.

Roman Němec

Zdroje: radiokielce.pl, thehistoryblog.com, zwiadowcahistorii.pl

část stříbrného souboru

některé z mincí pokladu

patagony - tolary

proražený hamburský dukát

dukát-revers

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda 👍🙂

To se jim povedlo :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru