Jsou na sonarovém snímku opravdu trosky letadla Amélie Earhart?

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Tým historiků věří, že našli odpověď na otázku, co se stalo s legendární pilotkou Amelií Earhart. Své tvrzení dokládají sonarovými snímky trosek jejího letadla u podmořského útesu v Pacifiku.
Sonarový snímek

Sonarový snímek odpovídá tvaru, velikosti a je ve správné oblasti, kde někteří z vědců věří, skončil osudový let Earhartové v r. 1937.

Snímek byl pořízen během expedice 15. července 2012 společností TIGHAR, která se zabývá vyhledáváním a vyzvedáváním historických letadel. Na snímku je zobrazen úzký objekt, tvarem podobný křídlu letadla, téměř 7m dlouhý. Je položený na boku strmého podvodního útesu u pobřeží ostrova Nikularoro. Ostrov, kde se dnes nachází ostrovní stát republika Kiribati, je místem, které je označováno jako místo ztroskotání Earhartové.

Výkonný ředitel TIGHAR, Richard Gillespie uvedl, že pokud hledáte objekt v přírodním prostředí, který byl vytvořen lidskou činností, musíte se soustředit na rozdíly a tento objekt je jiný. Je téměř nepravděpodobné, že by to mohlo být něco jiného.

Gillespie se svým týmem uveřejnili snímky z expedice v červenci 2012 na jejich online fóru v březnu 2013, ke kterému má veřejnost přístup. Díky tomu byli upozorněni jedním z online diváků na anomálii, které nyní věnují větší pozornost.  Objekt bude nyní prozkoumán s pomocí podvodního zařízení.

Společnost TIGHAR nemůže s jistotou potvrdit, že se opravdu jedná o trosky letadla Earhartové, ale sonarové snímky odpovídají domněnkám Gillespieho o jejím osudu.

Domnívám se, že přistála bezpečně na útesu ostrova Nikularoro. Vrak letadla byl pak spláchnut do moře s přílivem a trosky byly zničeny příbojem. Na ostrově existují archeologické důkazy, které prokazují, že Earhartová zůstala na ostrově až do své smrti o několik dní později.

Gillespie věří, že budoucí průzkumná expedice vraku bude úspěšná, ale je spousta lidí, kteří jsou v této otázce skeptičtí.

Lou Foudray, správce a historik Muzea Amelie Earhart v rodném městě Atchinson v Kansasu, USA, je s prací a dosavadními výsledky Gillespieho práce seznámen. Sám uvádí, že byl na Marshallových ostrovech, žije v muzeu a již si vyposlechl spoustu svědectví od rodinných příslušníků, vědců a historiků, ale málokdy cokoli mělo nějaký význam.

Foudray věří, že Earhartová přežila ztroskotání letadla a dožila svůj život v utajení.

Existuje svědectví od jejích přátel, že před jejím posledním vzlétnutím řekla, že až se vrátí, chce žít svůj život v ústraní, mimo zájem veřejnosti. Samozřejmě nikdo z nás nikdy neví, jak to tenkrát ve skutečnosti bylo.

Earhartová byla první ženou, která přeletěla Atlantský oceán a beze stopy zmizela brzy ráno 3. července 1937 na cestě na ostrov Howland v Tichém oceánu.

Pokud Vás zajímá další vývoj tohoto pátrání a výsledky již provedených výzkumů, pak můžete sledovat přímo stránky společnosti TIGHAR: http://tighar.org/Projects/Earhart/AEdescr.html

Zdroj:Geetika Rudra | ABC News Blogs

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavý článek. Dobrá práce Tacude.

Co se obrázku týče, nemohu si pomoct, ale ať s monitorem otáčím jak otáčím, žádný křídlo tam nevidím ;-). Je ale pravda, že uváděný rozměr onoho objektu skutečně délce křídla Electry téměř přesně odpovídá. Mimochodem Erhartová nebyla na palubě sama, ale ve spojitosti s tímto neštěstím se téměř vždy mluví pouze o ní...

Klobůk důle před odvahů A.E.v roce 1937 svět byl pořád nový a neobjevený :-)

Zde ještě pár info pro neangličtináře :-P http://technet.idnes.cz/letadlo-slavne-pilotky-76-let-dgr-/tec_technika.aspx?c=A130531_124439_tec_technika_sit

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru