Manticore do šroubku, část 5. a 6. - Audio a zpracování signálu

Kategorie: Detektor kovů Minelab Manticore

Opět tady máme „double“ díl. Budeme probírat nastavení audio odpovědi a zpracování signálu. Natolik úzce spolu souvisí, že by bylo špatně je od sebe oddělovat.

Pokud otevřete Audio menu Manty, asi budete, stejně jako jsme byli my, lehce šokováni ze všech možností, které nabízí. Jak je to ale u všeho, na „lepší“ se zvyká rychle, tak si teď v podstatě ani neumím představit, že by to tam všechno nebylo. Navíc, jakmile odezní prvotní šok ze všech možností a vy se seznámíte s nastavením, tak už je vše vlastně jednoduché.

Tudíž, pojďme se podívat, co tam najdete.

Audio

Pokud otevřete Audio, najdete zde možnosti nastavení 1, 2 a 5 tónů s nastavitelnou hodnotou. Jedná se ale o tóny pro cíle z barevných kovů, což znamená, že ke každému tónu ještě musíte přičíst tón pro železo. 1 tón je tak dvou tón atd. U všech kategorií je možné si nastavit výšku tónu a také hlasitost. U 2 a 5 tónu si pak můžete posunovat jednotlivé oblasti, kde se který tón má ozvat. Čímž lze třeba z 5 tónu udělat i 4 nebo 3 tón.

Následují další tři kategorie, které jsou označené podobně: 1, 2 a 5. Ale tady jde o oblasti, jelikož tato nastavení jsou multitónová. Z obrázku je vidět, že příčky v každé oblasti lze nastavit a vy si v podstatě vytvoříte tak bohatý multitón, jak chcete. Další nastavení hlasitosti a úprava šířky oblasti jsou stejné jako u předchozí kategorie.

Audio témata

Pokud prolistujete témata Audia, zjistíte, že je zde výběr z možností Normal, Enhanced, Depth a Prospecting. Díky těmto kategoriím můžete detektor přesně přizpůsobit svým požadavkům.

Normal: je režim pro každodenní detekci s jasnou a čistou odpovědí.
Enhanced: je režim optimalizovaný do míst s vysokým stupněm rušení (EMI).
Depth: v tomto režimu, dle jména, každý hledá především hloubku, ale je ideální pro hledání v příměstských lokalitách plných železa.
Prospecting: je režim určený primárně pro hledání přírodního zlata a nejdrobnějších šperků v místech s malým množstvím odpadů.

(Poznámka: Úplný popis jednotlivých témat si můžete přečíst v návodu, který je ke stažení v eshopu dole pod produktem Detektor kovů Minelab Manticore )

Pokud již máme zvolený profil, můžeme ho dále upravovat tak, jak Petr ukazuje na videu. Pro témata Normal, Enhanced a Dept jsou zde tři profily.

Simple: Jde o minimalizovanou modulaci slabých/hlubokých cílů. Všechny cíle kromě nejslabších/nejhlubších budou znít podobně jako cíle blízké povrchu/silné.
Medium: Pokud je nastavení Profilu na hodnotu Medium, je aplikována střední míra modulace. Cíle střední hloubky až po nejslabší/nejhlubší zní jinak než cíle velmi blízké povrchu/silné.
Rich: Pokud je nastavení Profilu na hodnotu Rich, je aplikována velká míra modulace. Nejslabší/nejhlubší cíle zní jinak než cíle střední hloubky a obě tyto skupiny také zní jinak než cíle velmi blízké povrchu/silné.

S tím vším pak ještě souvisí nastavení rychlosti obnovy, ale o tom si povíme zase až v dalších dílech.

Video - Audio menu

Video - Zpracovní signálu

Jak na „duťáky“

Sešlo se mi pár dotazů od majitelů detektorů E-Trac a CTX, kteří se ptali, jak na „duťáky“ na Manticoře? Manta má podstatně větší možnosti nastavení než původní režimy Long a Smooth, a tak si ten svůj „duťák“ režim můžete doslova vyrobit podle svých představ.

Nastavení je poměrně jednoduché. Zvolte audio téma Depth. Tento režim je určený do míst s velkým množstvím železa a je zde nastavitelné VCO, což je potřeba. Pokud budete testovat, asi bych na začátek zvolil profil Medium. A nyní si můžete začít hrát se zvukem vašeho „duťáku“. Klidně můžete začít trochu extrémním nastavením, kdy „min.pitch“ nastavíte na 5 a „max.pitch“ na 20. Treshold někam na 6. A poslední je nastavení rychlosti obnovy. Tam klidně začněte od 0 nebo 1. Manta je opravdu extrémně rychlá a porovnávat separační vlastnosti s E-Tracem je už opravdu nemožné. I při srovnání s Equinoxem mi přijde, že nastavení rychlosti na 3 je 4 na EQ a reakce je stejně rychlejší.

Chce to prostě se nebát a experimentovat a zkoušet a hledat ten Váš dokonalý „zvuk“😉

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jaccobe sorry, ale když zase vidím, jak tím křížovým šroubovákem šmrdláš po displeji, tak bych ti ho nejradši vyrazil z ruky. 8-)
Na průmce nás naučili, že slovo "nejoptimálnější" je logický nesmysl. Když je něco optimální, tak to Franta nemůže mít optimálnější nebo Lojza dokonce nejoptimálnější.;-) Jinak za videa díky, možnosti nastavení jsou obrovské a člověk má prostor experimentovat. Druhou věcí možná je, kolik lidí tohle využije. Nechci lidi nějak podceňovat, ale přišlo mi, že dost lidem přišlo složité pochopit nastavení Etracu a to je fakt NIC proti Mantě.

anunaki - A přitom nastavení Etracu není vůbec složité ale pamatuju jak tu jeden borec měnil CTX za Xterru 700 ;-)

Tady je nastavení a test Manticore ala Etrac v Conductu od polských kolegů z kanálu Top digin: https://youtu.be/GhlLDGMOeVA

A tady je pro srovnání test E-trac: https://youtu.be/2vlfQYxLpHA

David1973: jeden z nejsložitějších detektorů, co se týkalo nastavení, mi přišel známého Whites DFX. Tam byly snad stovky parametrů. Různé filtry,kompenzace,zesílení,... Výrobce tam dal možnost nastavení prakticky čehokoliv. Ale musel jsi tomu rozumět a vědět, v čem se se hrabeš a co to ovlivní...;-)

Tomisek - Jj, mám Whites ale naštěstí jeden z těch jednodušších na nastavení a ještě je tam naštěstí stručný návod na batteryboxu :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru