1. 12. 1525 Kalendárium

Narodil se Tadeáš Hájek z Hájku

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Stal se osobním lékařem císařů Maxmiliána II. a Rudolfa II. Ten z Tadeáše Hájka z Hájku udělal šéfa alchymistických dílen. Napsal i několik cenných děl. Narodil se 1. prosince 1525.

Tadeáš Hájek z Hájku byl pražský rodák, studoval astronomii a medicínu ve Vídni, matematiku v Boloni a v Milánu, po návratu do Čech přednášel matematiku na Karlově univerzitě. Stal se osobním lékařem císařů Maxmiliána II. a Rudolfa II. Ten jej dokonce povýšil do šlechtického stavu.

Rudolf II. z něho udělal šéfa alchymistických dílen. Potřeboval někoho váženého, aby spolupracoval s pražskými alchymisty. Často čelil podvodníkům, přitom se sám vědě věnoval. Napsal například knihu pod názvem O kometách.

Dále Hájek vydal česky známý Mattioliho herbář s rozšířenou částí věnovanou chmelu. „Hájek se stýkal se současnými sládky a získané zkušenosti zpracoval do latinské publikace De cerevisia ejusque conficiendi ratione, natura, viribus et facultatibus (O pivu, způsobech jeho přípravy, jeho podstatě, silách a účincích, vydanou ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1584,“ píše Ladislav Chládek v knize pod názvem Pivovarnictví.

Český překlad této knihy vyšel v pivovarském odborném časopise Kvas v roce 1878. V této knize uvádí technologii výroby sladu a piva, nadčasově se zabýval již problémy zpracování pivovarských odpadů, dokonce i se zdravotními účinky piva. Tato latinská publikace je bezesporu první o pivu vydaná v Čechách, ale pravděpodobně též první publikaci svého druhu ve světě.

Po celý svůj život až do své smrti roku 1600 jinak požíval Tadeáš Hájek z Hájku veliké vážnosti a úcty nejen jako vynikající astronom a matematik, ale především jako výborný lékař.

„Byl posledním mnohostranným lékařem renesančního ducha, který ovládal i botaniku a spolupracoval s Tychonem Brahe, ale například i spis o vaření piva. Stejně jako on byl měl být také každý současný posudkový lékař odborníkem v mnoha oblastech,“ píší autoři knihy Posudkové lékařství.

Tadeáš Hájek z Hájku byl třikrát ženatý a měl tři syna a dceru. Působil také jako vrchní lékař císařského vojska, které bojovalo s Turky. Jeho jméno bylo umístěno pod okny Národního muzea mezi dvaasedmdesát jmen české historie.

Zdroje: Ladislav Chládek, Pivovarnictví, Pavel Drábek, Tadeáš Hájek z Hájku, Čevela Rostislav, Čeledová Libuše, Zvoníková Alena: Posudkové lékařství, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru