Nejhledanější hledač pokladů Tommy G. Thompson zatčen, tuny zlata z 19. století stále čekají

Kategorie: Poklady

Pokud se zajímáte o zahraniční novinky, možná jste zaregistrovali bezpočet zpráv o zatčení jistého Tommyho Thompsona – před zákonem prchajícího hledače pokladů, který objevil zlatý poklad v hodnotě stovek milionů dolarů. Kdo vlastně Tommy G. Thompson je a proč byl zatčen? Jaký je příběh muže s nejedním tajemstvím, jenž usilovně pátral a nakonec i objevil zlato z potopené lodi SS Central Amerika?

Příběh začal 3. září 1857. Tehdy z panamského přístavu Colon vyplul parník SS Central Amerika s více než 477 cestujícími, posádkou v počtu 101 mužů a velmi cenným nákladem v útrobách 85 metrů dlouhé lodi směrem k New York City. Po prvních dnech klidné plavby a mezi-zastávce v Havaně, však 9. září zastihla parník velmi silná boře.

Model lodi

Dva dny bojovali námořníci se živlem, který nakonec zvítězil. 11. září 1857, když hurikán dosáhl rychlosti až 165 km za hodinu, přestal fungovat kotel a parník zůstal vystaven živlům bez možnosti jakkoli jim vzdorovat. Posádka i cestující se snažili zabránit potopení lodi vyléváním vnikající vody. Celou noc. Marně. V 8 hodin ráno se nad parníkem definitivně uzavřela mořská hladina. Toho dne našlo v rozbouřených vodách Atlantiku smrt 425 nešťastníků. A spolu s nimi kleslo na dno i zlato o hmotnosti 10 tun (různé zdroje uvádějí rozdílné množství, některé zpravodajské servery tvrdí až 21 tun), což  v tehdejší měně představovalo stěží představitelnou sumu 2 milionů dolarů.

Na dně

Parník, který v padesátých letech 19. století pravidelně pendloval mezi Střední Amerikou a východním pobřežím USA, ležel na mořském dně v hloubce více než dvou kilometrů netknutý až do roku 1988. Tehdy se (symbolicky 11. září) k vraku potopil tým vedený právě Thompsonem, který na výpravu v letech 1985 a 1986 vybral od 161 sponzorů téměř 13 milionů dolarů. Thompson nejenže vrak našel a zaměřil, ale povedlo se mu dokonce 3 tuny zlata v prutech a mincích, jakožto i mnoho dalších artefaktů, vyzvednout. Údajně však jednu tunu „zanechali“ na mořském dně připravenou k vyzvednutí.

Pro další zlato se měla posádka vrátit při další plavbě, ale nadšení dobrodruhů překazily první soudní spory. O slovo se přihlásily pojišťovny, které si nárokovaly právo na poklad, jehož pojistné v 19. století původním majitelům proplatily. Po mnoha letech trvajících sporů nakonec soudy rozhodly ve prospěch Thompsona – měl nárok na 92.2 % pokladu, zbytek připadl pojišťovnám. Thompson mohl konečně nalezené zlato zpeněžit. Podařilo se mu je prodat teprve v roce 2000 a to společnosti California Gold Group, která je odkoupila za 52 milionů dolarů.

Poklady nalezené detektory pod vodou

Poklady pod vodou

Zdálo se, že dalšímu vyzvednutí zbývajícího zlata již nebude nic bránit, když došlo na další soudní pře. V roce 2005 byl Thompson žalován a obviněn ze zpronevěry vložených investic, když původní investice z 80. let nikdy nesplatil. Soud uznal právo věřitelů, ale následně Thompsonova společnost Recovery Limited Partnership vyhlásila bankrot. V roce 2012 se měl Thomson účastnit dalšího soudu, což neučinil. Jeho právník jej hájil tím, že Thompson je kdesi na moři a o soudu nevěděl. Od té doby „získal“ statut hledaného uprchlíka.

Na podzim 2012 se objevila zpráva, že se Thompson i s přítelkyní, která také byla prohlášena za uprchlíka poté, co se vyhýbala soudu, ukrývají na Floridě. Za čtyřakrové sídlo na Venice Beach měli platit nájemné 3 000 dolarů v hotovosti měsíčně, nepoužívali platební karty a celkově se chovali tak, aby nebyli odhaleni. Mezitím se společnost dovídá o lživých údajích kolem množství vyzvednutého zlata – nikdo tak nevěděl, kolik ho bylo skutečně vyzvednuto a kolik „bokem“ rozprodáno.

Na jaře 2014 dostává společnost Odyssey Marine Exploration povolení a konečně může, po čtvrt století nucené přestávky, zlato vyzvednout. Hlásí první úspěchy, při prvním ponoru bylo vyzvednuto 5 prutů zlata. Pátrání a práce na vyzvednutí zbytku pokladu pokračují.

A Tommy Thompson? Pro něj osudného dne 27. 1. 2015 byli nakonec v hotelovém pokoji Hilton Suites v Boca Raton i se svou přítelkyní Alison Antekeierovou zatčeni a vazebně zadrženi. V současné době Thompsona čeká další řízení v Ohiu, tentokrát za pohrdání soudem z roku 2012 a samozřejmě se bude ještě řešit spor s investory, který vlastně nikdy neustal...

Zajímavosti:

  • Kdysi potopené zlato údajně mělo za následek jednu z prvních celosvětových finančních krizí.
  • Celková hodnota dosud získaného zlata se odhaduje na 100 - 150 milionů. Zlaté pruty o hmotnosti 36 kg se prodávaly za rekordních 8 milionů dolarů. Byly tak uznány za nejcennější měnu světa své doby.
  • Hodnota a množství dosud nevyzvednutého zlata je předmětem vášnivých diskuzí a vzrušivých představ, ale skutečná čísla dosud nejsou známa
  • Kapitán lodi SS Central America byl William Lewis Herndon, dřívější významný důstojník armády, který prošel mexicko-americkou válkou, svou loď nikdy neopustil. Spočinul spolu s ní na mořském dně. Na jeho počest byla později pojmenována loď amerického námořnictva USS Herndon a jeho jméno dokonce nese název města Herndon ve státu Virginie.
  • Dva roky po tragické události se kapitánova dcera Ellen Herndonová provdala za Chester Alana Arthura, pozdějšího 21. prezidenta Spojených států. Tehdy úřad převzal po zesnulém Jamesi A. Garfieldovi, který, pokud si dobře vzpomínáte, zemřel rukou atentátníka, přičemž byl pro jeho léčení mj. použit první detektor kovů na světě (celý článek).

Zdraví GM4PRO - Roman

Zdroje informací, videa a fotografií: en.wikipedia.org, Columbus Dispatch, Daily Mail, Washington Post, modelshipmaster.com, Youtube

Video z Daily Mail

Videa o zlatu z SS Central Amerika

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hodně zajímavej příběh .Jedna loď na dně a co všechno je s ní nějak spojeno 8-)

GM4PRO hezký článeček dík.

GM4PRO - moc hezké a zajímavé ,jsem rád že někteří z vás se takto snažíte nám kteří nejsou s počítačem kamarádi takové to zajímavosti přinést aš pod nos -sem - Dík :-)

boží

GM4PRO - poklona pane, super článek. Teda můžu Ti říct, že se ve mě vaří krev, kdykoliv čtu o zlatu :-P Už jsme taky jako potápěči lecos zkoušeli v moři, ale pár tun tam nebylo :-) Ale ono to přijde 8-) ;-)

super díky ;-)

Hmm,celkem síla :-O

Pěkně napsané, co jiného taky od značky GM4PRO očekávat. Díky, Romane. Ten příběh mě zaujal natolik, že mě to inspirovalo k tomu, abych si o celé záležitosti získal další informace. Byl jsem zvědavý hlavně na větší podrobnosti z pátrání a taky ohledně těch soudních tahanic. Skutečně jsem nalezl článek, jenž záležitosti, které jsem uvedl, zpracovává podrobněji. Snad nebude vadit, když uvedu - pro případ, že by to někoho zajímalo -, že je k dispozici na konkurenčním webu.
Jinak co se mých sympatií týče, jsou téměř celé na straně toho, kdo loď našel, tedy Tommyho G. Thompsona. Tou výjimkou je fakt, že nezaplatil investorům. Ostatní soudní spory a vznášení všelijakých nároků od všemožných stran, to vnímám jako bohužel lidstvu vlastní klasický scénář, kdy se kdekdo snaží pomocí právních úkonů urvat pro sebe kus z úspěchu jiného, úspěchu pro který sám nehnul ani prstem.

To nevím, na "konkurenční" weby nelezu. Moje zdroje jsou čistě zahraniční, takže nevím, co se kde v ČR píše a v čem je to podrobnější. Mně šlo o celostní náhled na příběh, jak se vyvíjel a v jaké je aktuální fázi. Myslím, že na straně Thompsona je i většina veřejnosti, bude zajímavé sledovat další jednání a výsledek. I když myslím, že to jen tak neskončí.

Já, v případě že mě něco zaujme, hledám nejdřív články, co jsou česky. No a když jsem zadal „hledač pokladů Tommy G. Thompson“, byl odkaz na ten článek, o kterém jsem psal, hned na 2. místě (na prvním byl ten tvůj a další výsledky už byly mimo mísu). Přece ten odkaz nebudu ignorovat jenom proto, že není z Lovce...

Tenhle článek nešel do hloubky záměrně - tudíž kdo chce detaily, nechť si projede weby kde chce. Ale informace jsou různé a ne vždy správné. Já to mám nastavené tak, že když se něco odehraje v zahraničí, jako zdroje pro své články, které se vždy snažím sepsat co nejodpovědněji, používám výlučně zahraniční weby, ideálně lokální a prověřené. Protože v Čechách lidem / převzatým článkům moc po mnoha zkušenostech z dřívějška už nevěřím. Vycházím vždy jen ze zdrojů, které si ověřuji jinde a kolikrát i projedu třeba X hodin na netu po různých webem, z nichž eliminuji nesmysly a vyberu jen to, co se u důvěryhodných dá ověřit. Což se prostě v ČR obecně moc neřeší a taky neděje :-) I to je jeden z důvodů, proč nesnesu kopypastu.

Rozumím ti. Mám podobný, vlastně stejný pocit. Zodpovědné shánění, třídění a zpracování podkladů, představuje proces, kterým se spousta „autorů“ neobtěžuje a kvalita jejich článků tomu pak odpovídá. Tenhle je ale dobrej, jinak bych ho nedoporučoval.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru