Za rok našel detektorem kovu římskou, keltskou i anglickou minci

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Britský hledač s detektorem kovu pravděpodobně odhalil další historicky významnou lokalitu. A to díky nálezu denáru z dvanáctého století, který pochází z Říma. Pravděpodobně byl vydán v období vlády Enrica z Lucca. V půdě poblíž města Brockham (Anglie) ho vypátral Alison Harrington, který je členem klubu hledačů s detektory kovu z Weald a Downland. Objev už zaznamenali odborníci z Britského muzea, kteří vypracují tradiční analýzu. Na jejím základě pak stanoví i hodnotu nalezené mince.


 
Nálezu se ujmul David Williams z Britského muzea. „Mince je raně středověký denár, který nechal razit římský panovník Enrico z Lucca. Vládl mezi léty 1039 až 1125. Některé detaily jsou nečitelné,“ uvedl Williams. Podle historiků bylo Brockham a jeho okolí bohaté na římské mince a artefakty.
 
Harrington měl štěstí i v květnu, kdy se také vydal na hledačský výlet se členy klubu detektorů kovu. V Charlwood objevil keltské mince pocházející od kmene Corieltauvi. „Najít takovou minci tak na jihu Velké Británie je vzácnost. Obvyklejším místem nálezu keltských mincí je spíše severnější část ostrova,“ poznamenal.


 
Corieltauvi byl malý keltský kmen, který žil v na britském ostrově před dobytím Římani. Obýval území přes Leicestershire, Nottinghamshire, Derbyshire, Rutland a Lincolnshire a snad i části u Yorkshire. Hlavním městem byl Ratae Corieltauvorum, známý dnes jako Leicester.

Za poslední měsíce se povedlo Harringtonovi několik parádních nálezů. Píše o něm i hledačský magazín Treasure Hunting. Do jeho sbírky patří saská mince, kterou našel detektorem kovu v Urchfont. Na jedné straně má vyobrazeného dikobraze. Další je velká římská brož, která má v průměru asi deset centimetrů. Historici zpochybňovali její původˇ, protože podobný způsob zpracování se na britském ostrově neobjevil.

Pravděpodobně pochází z balkánského poloostrova. Z méně významnějších nálezů Harrington uvedl mince pocházející z období vlády Alžběty II. „Někdy jsem trochu frustrovaný při myšlence, že někdo tyto předměty možná zahrabal, protože byl v nebezpečí a obával se smrti. Skryl proto svoje vzácnosti před vojáky. Ale s tím nelze nic dělat,“ říká úspěšný hledač.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Má tam vyobrazenýho dikobraze, ta saská mince, jo? No a to proto, že Sasko je plný dikobrazů.... :-D :-D :-D

:-D

Asi jsem to špatně přeložila. Originál je: The collection includes a Saxon silver sceat, produced on the Continent, which she unearthed on a detecting rally near Urchfont, Wilts, last October. One side of the small coin has a porcupine design.

a proč ne,naši keltští a dokonce ještě slovanští předci se potýkali se lvy,v evropě? tak proč ne dikobraz

los: protože dikobrazi v Evropě nežijou, troubo... :-D :-D :-D

JJ, neznamená to, že je na minci dikobraz, ale že má "dikobrazí" vzhled, ač tedy také netuším, co tím autor myslel....
Ale máš tu další perly, rezeberme si tvůj text:
„Mince je raně středověký denár, který nechal razit římský panovník Enrico z Lucca. Vládl mezi léty 1039 až 1125. Některé detaily jsou nečitelné,“ uvedl Williams.
1. původní text zní: Mr Williams said that the coin is believed to be a silver early medieval to medieval denaro of Enrico III-V (1039-1125). Some of the detail is illegible.
2. Enrico z Lucca je ve skutečnosti Jindřich III, řečený Černý
3. nevládl mezi lety 1039-1125, neboť by chudák musel vládnout 86 let a to bych mu opravdu nepřál...
4. ražba mince se ve skutečnosti přičítá třem možným panovníkům - Jindřichovi III, Jindřichovi IV, Jindřichovi V, kteří vládli v ve výše zmíněném intervalu.
5. Co myslíš zavádějícím označením římský panovník? Ani jeden z těchto pánů se v tomto ohledu nemusí hanbit, neboť jeden každý z nich byl titulován jako římský císař Svaté říše římské...
Viky, je fajn že sem dáváš novinky, které si tu všichni rádi přečteme, ale pls. kontroluj si to po sobě a přemýšlej u toho trochu...
;-)

Omlouvám se, asi jsem ten text špatně pochopila. V některých částech jsem nechápala, co tím autor myslel a jinou verzi jsem nenašla. Díky za upřesnění :)

Omlouvám se, asi jsem ten text špatně pochopila. V některých částech jsem nechápala, co tím autor myslel a jinou verzi jsem nenašla. Díky za upřesnění :)

Možná by bylo dobré uvést pod článkem zdroj, případně dát odkaz na origo článek.
Jenom díky Viky tu jsou nějaké zprávy ze světa.
Některým uživatelům tady dělá problém samotná mateřština ,tak si z toho Viky nic nedělej. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru