Tak ještě jednou aneb rozuzlení

Zdravím obec hledačskou!

Ještě jednou zveřejňuji očištěné nálezy, které jsem na tyto stránky dal v posledních dnech, ale máte je zde již pěkně pohromadě, ať se můžete pokochat. Jistě se také nemůžete dočkat toho, co je to ta drobná povrchová úprava, jak jsem u těch příspěvků psal a ne a ne říct podrobnosti. Takže dámy a pánové vězte, že za tím vším stojí jen obyčejná tuha. Ano, vidíte a čtete dobře - TUHA. Já netvrdím, že to je metoda správná a nejlepší, ale výsledek vidíte na vlastní oči - dá se na ty nalezené a původně nepěkné věci koukat? Myslím si, že ano. Zbývá doladit jen nějaké maličkosti, ale to už nechám na Vás, ať si můžete také zaexperimentovat. Postup je naprosto prostý. Suchý očištěný nebo naolejovaný předmět položíte třeba na staré noviny a z obyčejné tužky s měkkou tuhou z jejího hrotu nastrouháte na  doličný předmět, třeba nožem, tuhový prášek. Vetřete ho mnutím prsty do povrchu předmětu a totéž uděláte i s jeho druhou stranou. Můžete to několikrát opakovat - záleží na povrchu předmětu a je vhodné takovou věc i několikrát přeleštit vhodným kartáčkem. Důležité je, aby se tuha dostala do všech mikropórů a záhybů.  Děláme to tak dlouho, dokud nebudeme s výsledkem spokojeni. Má to však svá úskalí. Jistě si dovedete představit, jak budou vypadat Vaše ruce po takové proceduře, pokud nepoužijete vhodné rukavice. Pokud bude brát poté předmět do ruku, každopádně Vám na prstech bude ulpívat malé množství tuhy, ale není to zas tak hrozné. Záleží na tom, jak důsledně jste ji rozleštili. Pokud nebudete předmět brávat často do rukou a bude spíše uschován někde pod sklem, v kabičce či sáčku, tak Vám to zas tak moc vadit nebude. A tady zbývá právě dolatit to, jakým vhodným způsobem zakonzervovat tuto povrchovou úpravu, aby tuha zbytečně nepouštěla. Dále si můžete zaexperimentovat s tím, zda tuhu nanášet na suchý očištěný předmět, či zda ho před tím mírně naolejovat, či zda nejdříve nanést tuhu a pak naolejovat nebo zrovna z nějakého olejíčku a strouhané tuhy vytvořit vhodnou nanášecí emulzi - možností se nabízí mnoho. Ještě jednou opakuji, že dle mého názoru je tato metoda vhodná na předměty z mědi a jejích slitin a to takové, které jsou z větší části pokryty vrstvou hnědé povrchové koroze. Je to metoda nenásilná a nedestruktivní a jistě půjde vhodnými prostředky vzít zpět a vrátit tak předmět do téměř původního stavu. Už tak poškozenou minci či jinou věc nijak brutálně nepoškozuje a nenarušuje, jako nějaké jiné chemické prostředky. Je to spíš metoda taková zkrášlovací než konzervační, ale posouzení a další esperimentování nechám již na Vás. Samozřejmě bude nevhodná na předměty s pěknou či jakž takž zachovalou patinou - tam nemá významu toto provádět. Tak zkoušejte a ověřujte.
Inoboediens

 

 

Tak ještě jednou aneb rozuzlení

 

 

 

Komentáře

Díky. Efekt do malé vitrýnky to má a to je podstatné. Ještě jednou máš to hezké.

Je to hezký.A s kvalitním foťákem to udělá svoje.To se musí nechat.Nechválím nálezy.Ty jsou samosebou taky hezké ale spíš provedení nafocení.Nádhera.

Tuha zvýrazní reliéf dávno zapomenutý a jinak snadno přelédnutelný a celkově to ladí oku.Jinak ale tuha je dobrá jen na toto.Ale je dobrý,že se to dá sundat.Na film z tuhy se nedá konzervace aplikovat.Věcná škoda....

Super

Je to skutečně škoda. On grafit je sám o sobě mastný (nebo do něj něco přimíchávaj při jeho úpravě), takže asi by na takovém povrchu žádný lak či něco podobného nedrželo.

Proste,jednoduche a ucinne,jak se rika v jednoduchosti je sila a tady se to opet potvrdilo,blahopreji.

Takže sem měl pravdu s tou tuhou... :))

Jo jo Relliku měl jsi skutečně pravdu s tou tuhou. Myslím si, že tato metoda není nějak převratná, ale v určitých případech odůvodnění má. Výsledky vidíš sám.

Inoboediens: Já už to na nějakých nečitelných mincích zkoušel tak před rokem tak mě napadlo že by to mohlo být ono. Na víc sežrané a málo čitelné mince je to myslím dobrý způsob "zviditelnění" ražby. Jinak ještě mě napadlo zalakovat to lakem na vlasy aby to nešpinilo prsty. Lak se dá taky v případě potřeby lehce omýt vodou. ;)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru