Crux sancti patris Benedicti

Ahoooj
Vcera super kop,samozrejme i s Marketkou..
Prumer 22 mm,vaha 3,44 g...
Hledal jsem neco o svatostce na netu a ejhle,super clanek je zde na LP,tak jsem si dovolil maly vytazek...
At se Vam dari!!!

POPIS MEDAILE SV. BENEDIKTA. Na jedné straně medaile je sv. Benedikt, držící v pravé ruce kříž a v levé Řeholi sv. Benedikta. Po pravé straně je rozbitý pohár s hadem, po levé straně vidíme havrana, odnášajícího otrávený chléb. Tyto obrazy se vztahují k příběhům z Dialogů sv. Řehoře Velikého, při nichž byl sv. Benedikt zachráněn před nepřátelskými úklady mocí znaku sv. Kříže. Je zde též nápis: Crux sancti patris Benedicti = Kříž svatého otce Benedikta. Okraj medaile je vrouben nápisem: Eius in obitu nostro prasentia muniamur = Nechť nás jeho přítomnost chrání v hodině smrti.

Na druhé straně medaile je kříž s písmeny: C-S-P-B, což znamená opět: Crux sancti patris Benedicti = Kříž svatého otce Benedikta. Nad křížem je nápis: PAX = mír, což je heslo řádu sv. Benedikta. Některé medaily mají místo textu Pax písmena IHS, tedy zkratku pro: Iesus Hominum Salvator = Ježíš Spasitel lidí. Na ramenech kříže jsou písmena: C-S-S-M-L, to znamená: Crux Sacra Sit Mihi Lux = Svatý Kříž nechť je mým světlem a písmena: N-D-S-M-D, což znamená: Non Draco Sit Mihi Dux = Drak (ve smyslu ďábel) nechť není mým vůdcem. Na okraji jsou začáteční písmena exorcismu: V-R-S - N-S-M-V - S-M-Q-L - I-V-B: Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana, Sunt Mala Qua Libas, Ipse Venena Bibas = Odejdi pryč satane, nesváděj mě k marnostem; to, co mi ponoukáš je zlé, sám si vypij svůj jed !Jde o tzv. „apotropaion“ - zažehnávání ďábla, velmi starého původu. Podle tradice, sahající do 11. století, je opat spjat s legendou o hraběti Brunovi z alsaského Egisheimu, výše zmíněném pozdějším papeži Lvu IX., a jeho uštknutí.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů:Benediktinská medailka (1 názorů)
TOMIIIK: Benediktinská medailka

Fotografie

Okolnosti nálezu

Lokalita:Pardubický kraj
Stav půdy:Suchá
Hloubka nálezu:10 cm
Použitý detektor:Garrett Ace 250
10 hlasů
10 hlasů
zobrazeno:
160x,
komentářů:
5,
nálezce:
TOMIIIK TOMIIIK
vyfotografováno:
12. srpna,
vloženo:
13. srpna

Komentáře

krásná-za palec👍

Fantastickej kousek! Údajně se jedná o velice silnou ochranu proti zlu. Dokonce natolik, že satanisté svátostky padělají a písmena přehazují tak, aby zlo naopak přilákali. Paráda, gratulace! ;-)

Diky kuciii...vsak mam taky krucifix radost :-D
Ta moja Markyyytka je ulitla na andelicky a ja? Ja su zase z toho druhyho konce ;-)

Tak za je nádherná, gratulace :-D :-) ;-)

Super mam podobnou

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru