Kule

Kule do mušket z období 30.leté války. Nalezeny na bojišti.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů:Munice (4 názorů), 30.letá válka (1 názorů)
Dspee: 30.letá válka, somira: Munice, TITR: Munice, medis: Munice, odysseus: Munice

Fotografie

Okolnosti nálezu

Lokalita:Ústecký kraj
Stav půdy:Mokrá
Hloubka nálezu:25 cm
Použitý detektor:LP zero 30 II
0 hlasů
0 hlasů
zobrazeno:
385x,
komentářů:
17,
nálezce:
Dspee Dspee
vyfotografováno:
28. března 2019,
vloženo:
28. března 2019

Komentáře

Těch se všude válí,..jak si to poznal, že jsou válečné o:-)

Přečti si popisek ;-) jsi asi vstal levou ne ? Ze mas potřebu po ranku rejpat.

koukám, že tu máme neomylného odborníka na kule z olova...
pak to chtělo asi v komentáři uvést to bojiště a velikost kulí....
to že to bylo bojiště, neznamená, že se tam za další stovky let nepohybovali myslivce a nezanechali tam také své kule ....

V České Skalici se jedna z mnoha hospod jmenuje Na Bojišti,tak třeba to našel tam..... :-D :-D :-D :-D

Právě, že jsem to četl a to mě opravdu pobavilo. :-D :-D :-D :-D

rada pro dspee změř pruměry ověř si že se v te valce tyto ráže používali vlož je i s rozměrem a napiš že sou to pravděpodobně kule s té valky jinak se nevyhneš nepříjemné kritice bodožrouti to pošlou do munice palnych zbraní a bude to v poho ;-)

Ani změření průmrů moc nepomůže. V období třicetileté války o nějakém sjednocení ráží u ručních palných zbraní nemůže být řeč. Třeba A.B. Žuk uvádí pro období křesadlových mušket až čtyřicet ráží u jednoho pluku.
Nejvíc záleží na historickém kontextu dané lokality a i tak je to jen ,,s největší pravděpodobností". Tyhle sférické střely se určují velice těžko vzhledem k délce období, po které se používaly.

Bodožrouti to mě pobavilo :D právě ty bodožrouty a jejich komentáře mám s prominutím úplně u zadnice :-)

Jinak jsi příteli Somire projdi okolí Přísečnice, takových kulí tam najdeš celý pytel ;-)

To co píšu do popisku nepíšu jen tak pro srandu králíkům nebo bodozroutum mam to vše podložene ;-) a to ze neuvádím další souvislosti je jen můj problém, připadám si tu jak na fuckersbooku ;-)

Dspee - já jsem z Lokte, těhle kulí je tu mraky a věř tomu, že bych si je netroufal řadit do 30.leté války i když tudy švédové dvakrát procházeli... za tu dobu tudy prošlo tisíce jiných lidiček s různejma flintama co tu zanechali své kule....
Když jsem našel své první kousky, tak jsem nadšeně utíkal za místním archeologem se kterým spolupracuji a pokoušeli jsme se o nějakou dataci. Bylo to z kopce na kterém se bojovalo, tak jsem si říkali, že by to tak mohlo být... pak jsem po letech náhodně mluvil s pánem od místních ostrostřelců a ten se jen usmál a říkal, že ty kule mohou být klidně ze starých dob, kdy se ostrostřelci ožrali a na kopec z okna stříleli... byl to jejich takový opilecký rituál ;-) ... a od té doby vím, že ač je lokalita určitelná, tak nálezy na ní ne.
Od 30.leté války už i Přísečnicema prošlo spoustu střelců a ty nemáš šanci kule přesně určovat i když je velká pravděpodobnost, že z té30.leté války budou.
Určování historických artefaktů nelze zakládat na možnosti ale na přesnosti, pokud je tam nějaké procento nejasnosti, tak celé určení je na vodě a nemá smysl....
Za 30.leté války byla skoro celá Evropa bojiště, tak bych to mohl tvrdit skoro o každé kule z olova.

Proto tyhle kule končí vždy tady a myslím, že je to správně

Vojenské artefakty - Novověk > Nezařazené vojenské artefakty > Munice

Jelikož se tento příspěvek nachází v KATALOGU, tak určení musí být přesné... pokud najdeš minci, tak jí podle ražby dokážeš přesně určit a přesně do katalogu zařadit.
Tyhle kule neurčíš přesně ani rozborem složení olova, natož pohledem.
Pokud se domnívám a chci jen o tom informovat, tak je lepší vložit příspěvek do KLUBU, kde se nikam nezařazuje.

Drahý kolegovia lumberjack, somira, snizek ...atd, - napíšem to asi takto: Nehádžte perly sviniam. Myslím, že tu je zbytočné písať čokoľvek...pán má v tom, od začiatku, jasno...jeho reakcie a aj posledná veta "...připadám si tu jak na fuckersbooku" hovoria za všetko...

Kelt - zlatá slova. Koukal jsem na jeho profil, od neděle dal do katalogu jednu hezkou špiku a jednu minci a k tomu kupu šrotu, ale přesně se orientuje kdo je tady ,,bodožrout".
Je to marné, je to marné :-D
HOWGH

Pro někoho kupa šrotu a pro druhého kupa historie ;) to je věc osobního názoru nenutím nikoho aby komentoval věci co tu prezentuji každopádně o Vaši iniciativu určitě nestojím, jinak uznávám Somire s určením a zařazením máš pravdu nedá se určit na 100 % i když v tom místě probíhala bitva.

Tohle už se tu řešilo mnohokrát. V podstatě jediné spolehlivě datovatelné kulky jsou ty,které jsou mezi ostatky datovatelných válečných hrobů. Vyjímečně lze usuzovat ze zástřelů ve zdech. Jinak hranice mezi loveckými a vojenskými zbraněmi byla po dlouhá staletí nezřetelná. Kvalitní lovecké pušky běžně používali důstojníci z řad šlechty k přesné palbě na důležité cíle ( velitelé jednotek, kormidelníci atp.). Samozřejmě, že na prokazatelném bojišti je pravděpodobnost vyšší, ale jistota není nikdy. Ovšem i já kule nasbírané u Jankova ve vitríně prezentuji jako válečnou munici z r.1645. :-D :-D :-D

Ať jsou kule odkudkoliv ( či kohokoliv ), není třeba oponenta urážet, nebo používat vulgarity. Taky HOWGH.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru