N S - Národní souručenství

Odznak N S - Národní souručenství z období Protektorátu

Národního souručenství (NS), jediná povolená politické organizace v době Protektorátu Čechy a Morava. Národní souručenství vzniklo v březnu 1939 na popud E. Háchy a jeho spolupracovníků J. Havelky a J. Klimenta po dohodě s představiteli dvou existujících politických stran R. Beranem (Strana národní jednoty) a A. Hamplem (Národní strana práce). V rámci NS se měly soustředit všechny dosavadní politické organizace, které měly ukončit svoji činnost. V čele stál padesátičlenný výbor NS (později ještě rozšířený), jehož prvním vedoucím se stal agrárník Adolf Hrubý.

V dubnu 1939 byla zahájena masová náborová akce s cílem začlenit do NS veškeré české mužské obyvatelstvo - členy se mohli stát muži české národnosti a árijského původu od 21 let věku. Na konci dubna 1939 byly oznámeny výsledky náborové akce:

Čechy-1 416 658 občanů-97%
Morava-662 527 občanů-98,5%

V NS se tak soustředila skutečně téměř celá česká dospělá mužská populace, přihlášky byly distribuovány podle volebních seznamů, státní zaměstnanci se členy stávali víceméně automaticky. Z náborové akce se stal v podstatě jakýsi plebiscit, zdůrazňováno bylo přihlášení se k českému národu, snaha čelit nesváru a nejednotnosti v nelehké době.
NS hrálo v prvním roce existence do jisté míry i „národně obrannou“ úlohu, ve výboru NS byli někteří lidé spojení s odbojem (např. plk. gšt. Š. Drgač byl do konce srpna 1939 generálním tajemníkem NS). Smyslem vzniku NS bylo také pacifikovat extrémistické české fašistické skupiny, které se v první chvíli byly ochotny autoritě NS podřídit, např. Gajda vyzval své stoupence ke vstupu do NS. Již od poloviny roku 1939 ale čeští fašisté a od roku 1940 i kolaborantští novináři na NS stále ostřeji útočili pro jeho pasivitu a málo výrazný kolaborační směr. Ani ze strany okupačních orgánů k činnosti NS nepanovala přílišná důvěra.
Po zásazích gestapa v aparátu Národního souručenství bylo několikrát obměněno vedení NS a postupně nastolován výraznější kolaborační směr. Po A. Hrubém a J. Nebeském (říjen 1939 - květen 1941) se stal vedoucím výboru NS předseda Českého svazu pro spolupráci s Němci Jan rytíř Fousek. Původně národně obranné retardační prvky v činnosti NS nahradila otevřeně pronacistická linie. Po Fouskovi v čele NS stanuli ještě dr. T. Krejčí a funkcionáři Českého svazu válečníků G. Mohapel (generální tajemník NS) a divizní generál v.v. R. Rychtrmoc (od března 1945 vedoucí NS). Na začátku roku 1943 NS změnilo svoji organizační strukturu i zaměření a stala se z něj jen poměrně málo významná společensko-kulturní organizace.

Odznak někteří lidé záměrně nosili obráceně, takže ze zkratky NS se stalo SN = Smrt Němcům.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: NS-Národní souručenství (1 názor) SirMaik: NS-Národní souručenství

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

N S - Národní souručenství
N S - Národní souručenství
N S - Národní souručenství
N S - Národní souručenství

Okolnosti nálezu

Lokalita:Středočeský kraj
Stav půdy:Vlhká
Použitý detektor:Nox 600
3 hlasy
3 hlasy
zobrazeno:
1125x,
komentářů:
1,
nálezce:
SirMaik SirMaik
vyfotografováno:
17. dubna 2022,
vloženo:
20. dubna 2022

Komentáře

Pěkný odznáček a zajímavé povídaní :))

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru