Nábojnice

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Tokarev 7,62 (1 názor) Hardman: Tokarev 7,62

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Nábojnice
Nábojnice
0 hlasů
0 hlasů
zobrazeno:
493x,
komentářů:
4,
nálezce:
Maresulius Maresulius
vyfotografováno:
16. ledna,
vloženo:
16. ledna

Komentáře

Náboj č.1 7,62 x 25 Tokarev SSSR a Rusko
Náboj pro pistoli zkonstruovanou Fjodorem Vasiljevičem Tokarevem a zavedenou do
sovětské armády v roce 1930. Náboj byl odvozen z náboje 7,63 Mauser, ale není s ním totožný a zaměnitelný. Náboj byl rovněž zaveden v čs. armádě pro pistoli vz. 52 a samopal vz. 24
a vz. 26. Během 2. světové války byl používán do různých samopalů (např. Špagin, Sudajev). V počátcích zavedení do výzbroje byl náboj vyráběn pouze se střelou, která měla tom-bakplátovaný plášť a olověné jádro. Ve 40. letech se výroba z důvodu používání samopalů prudce zvýšila a pro plnění nových bojových úkolů byly zavedeny další střely:
- střela s tom-bakplátovaným pláštěm,
- ocelovým jádrem a olověnou výplní označovaná Pst,
- střela průbojně zápalná P-41 a
- střela svítící PT.

Vedle mosazné nábojnice byly pro něj používány
také nábojnice ocelové, plátované tombakem nebo ocelové a lakované. Náboj je vyráběn v dalších provedeních obvyklých pro vojenské účely jako cvičný, školní apod. Bylo zaznamenáno i provedení s náplní slzné látky CS. Nábojnice tohoto náboje byla použita pro nábojku plamenometu ROKS - 2. Střela o hmotnosti 5,6 g má počáteční rychlost 455 m•s-1.

Zavedením nových osobních zbraní do ozbrojených složek byly pistole vz. 52, případně 7,62 mm pistole TT, uvolněny pro komerční účely. Náboj byl normalizován v roce 1990 C.I.P.
V komerčním provedení je dodáván českým výrobcem s mosaznou nábojnicí, zápalkou typu 4,4 mm Boxer, nebo 4,5 mm Berdan a celoplášťovou střelou s olověným jádrem
o hmotnosti 5,5 g s počáteční rychlostí 502 m•s-1.

Zavedením ochranných prostředků jednotlivce (ochranné vesty) se pro tento náboj otevírá nová perspektiva. Řada těchto prostředků je neúčinná při zásahu střelou tohoto náboje. Nebude-li využit jako takový, poslouží jistě jako základ pro další vývoj nábojů.

Citace z Náboje do ručních palných zbraní
Autoři: Jindřich Hýkel a Václav Malimánek
Vydavatel: Naše Vojsko
Náboj č 2
38 SPL Československo + ČR
.38 Speciál obecně

Náboj, který historicky vznikl z náboje 38 Smith & Wesson Speciál a 38 Colt Speciál. Normalizačním sloučením těchto dvou nábojů vznikl v rámci norem SAAMI i C.I.P. jediný náboj - 38 Speciál. SAAMI pro nčj uvádí střely o hmotnostech 7,04 g, 8,00 g, 10,11 g a 12,80 g. C.l.P. jeho výkon omezuje jen maximálním tlakem. Další podrobnosti viz náboje 38 S & W Spccial a 38Colt Speciál.



.38 Special P+

Americký náboj pro sportovní a obranné účely, který je laborován na vyšší výkon než má standardní náboj a překračuje tedy maximální tlak normálního spotřebního náboje. Nábojje v současné době vyráběn jen v USA a v Izraeli. Pro střelbu s tímto nábojem smí být použita jen zbraň označená pro použití tohoto náboje.

.38 Special Wad Cutter

Náboj, jehož nábojnice přesně odpovídá nábojnici náboje 38 Speciál, opatřeny terčovou střelou s prosekávací hranou wadcutter. Je určen pro terčovou střelbu z revolveru. Protože
Pmax tohoto náboje je podle mezinárodní normalizace nižší než u náboje 38 Speciál, je nutné jej pokládat za zvláštní náboj.



.38 S&W Special Target

Náboj je v podstatě nábojem 38 Speciál, určeným pro levnou cvičnou střelbu. Je vyráběn ve dvou provedeních.První konstrukční provedení je možné po výstřelu znovu přebít (nábojnice a střela tvoří dvě součásti). Druhé provedení je jedno-výstřelové, nábojnice i střela tvoří jeden celek se zeslabeným místem. Při výstřelu se v místě zeslabení odtrhne střela. Nábojnice a střela jsou z plastu. Nábojnice může mít kovem vyztužené dno.



.38 Colt Special

Těsně po přelomu století opatřovala americká firma Colt své revolvery v ráži .38" komorami pro náboj 38 Long Colt. Nemohla však přehlédnout výkonnější náboj konkurenční firmy, a proto některé revolvery (New Army, New Navy, Marině Corps aj.) začala vyrábět s komorami pro konkurenční náboj 38 Smith & Wesson Speciál. S touto skutečností se však Colt obtížně smiřoval, a proto v roce 1909 zavedl vlastní náboj 38 Colt Speciál, se stejnými rozměry jako 38 Smith & Wesson Speciál, pouze po vzoru 32 a 38 Colt N. P. s plochou špičkou střely. Pod tímto jménem se náboj objevoval v katalozích krátce po 2. světové válce,nyní je však společně s nábojem 38 S & W Speciál normalizován jako náboj 38 Speciál.



.38 Smith & Wesson Special

Na základě neúspěchu náboje 38 Long Colt ve službách U. S. armády, D. B. Wesson zkonstruoval v roce 1899 náboj 38 Smith & Wesson Speciál, který se snažil prosadit do armády jako služební. Nový náboj měl větší prachovou náplň i větší hmotnost střely. Přesto jej armáda nezavedla. Proto jej v roce 1902 firma S & W použila jako komerční náboj pro svůj nový revolver „Military and Police". V průběhu následujících let se tento náboj stal v USA nejrozšířenějším policejním a sportovním revolverovým nábojem a jeho používání se rozšířilo do celého světa. Nyní je tento náboj normalizován v C.I.P. i SAAMI jako náboj38 Speciál.Náboj Smith & Wesson Speciál byl dodáván ve velmi pestré paletě provedení. Byl postupně plněn černým, polodýmným a bezdýmným prachem. Byly používány střely různých konstrukcí a materiálů o hmotnostech od 4,10 do 12,96 g. Počáteční rychlost se pohybovala od 220 do 418 m/s



Zdroj: NÁBOJE do ručních palných zbraní

Autor: Jindřich Hýkel / Václav Malimánek

ctrl C ctrl V :-D

Ale nejdřív musíš vědět o co jde a pak vědět kde hledat.
A to chce fištrón.

přesně tak,jak píše lumberjack
navíc uvedený zdroje
tak si okvetáku nech ty blbý poznámky,protože až se Remington kvůli nim nasere,tak ti všichni poděkujou
i Röchling na tě přiletí :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru