Podél řeky Hané častý nález.

Tady se už probralo velké množství názorů ohledně kroužků. Tak se přidám s tímto často nacházeným typem. Tento jsem našel před nedávnem zároveň se sponou a keramickým přeslenem v jeden den.
Lokalita je pouze z konce doby halštatské -- přibližně 6-5 stol. před naším let., takových bylo v okolí více. Průměr kroužku je 15.mm. - průřez byl odlitý do hran ze vnitřku i z vnějšku, což je viditelné. Spekulace kolegů archeologů jsou i takové, že se jednalo o předmincovní platidla, ohledně toho, že se odlitek dále neopracoval. Zdali tohle někdo našel i v jiném kraji, budu rád za info... Děkuji za pozornost.

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Bronzové kroužky (1 názor) tutovka: Bronzové kroužky

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Okolnosti nálezu

Stav půdy:Suchá
Hloubka nálezu:2 cm
Použitý detektor:vlf 300
Odevzdáno do: Muzeum Vyškovska
8 hlasů
8 hlasů
zobrazeno:
1146x,
komentářů:
9,
nálezce:
tutovka tutovka
vyfotografováno:
12. října 2018,
vloženo:
24. října 2018

Komentáře

mě by zajímalo,když to dáte sem do muzea, zda to je vystaveno ve vitrinkach, nedávno jsem byla a nic nevidela..

Většinou jen při nějaké spešl výstavě. Konkrétně ve Vyškově byla nedávno výstava nových přírůstků a měli jsme tam dost věcí. Na stálé expozice se dělají libreta, scénáře, architektonické projekty, grafické vizualizace...za těžký háky. Těžko tam jen tak můžou přihodit vitrínu navíc, aby někomu udělali radost. Jsi z Vyškova, takže asi víš, jak to tam vypadá...dovedeš si představit, že by se tam někde dala ještě přidat nějaká vitrína a přitom se tam dalo ještě projít? Záleží na protorových dispozicích toho kterého muzea. Přidat drobnost asi no problém, ale dávat všechno prostě nejde.

takže to leží nekde v bednác,věci z doby bronzové a tak,není to škoda?

Není. Když někdo dělá diplomku nebo někdo třeba z AÚ AV zpracovává nějaké téma, tak si to z té krabice vyžádá k zapůjčení a zpracuje to do článku. Ten je pak dostupný i veřejnosti a spousta lidí z něj tady pak čerpá znalosti. Někdy to sice trvá roky, někdy i hodně roků, ale právě od toho muzea jsou. Vystavit všechno prostě nejde.

aha dik ;-)

;-)mám dojem že tenhle typ sem sem dával a dokonce dva spojený tím neopracovaným nálitkem. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru