Sekera

středověká sekera ..znak kováře kříž protínající dva meče

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Meče, nože, sekery (4 názory), sekery-řemeslnické účely (3 názory), Sekery - bojové (1 názor) alex: Meče, nože, sekery, habán: Meče, nože, sekery, keksos1: sekery-řemeslnické účely, Elmara: Meče, nože, sekery, Tomberry: sekery-řemeslnické účely, cobra: Sekery - bojové, kikina-k9: sekery-řemeslnické účely, Drapal: Meče, nože, sekery

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Sekera
Sekera
Musíte se přihlásit.
13 hlasů
13 hlasů
zobrazeno:
3797x,
komentářů:
11,
nálezce:
alex alex
vyfotografováno:
11. února 2013,
vloženo:
22. února 2013

Komentáře

bojová sekera
zesílení sekery na patě sloužilo k prorážení případného brnění
http://detektor.rajce.idnes.cz/Plocha#stredohradistni_sekery.jpg

krásná ,já nemám ani jednu nemám na ně štěstí.... ;-)

Blahopřeji k nálezu, mám ji také, ale bez značky kováře. ;-)

No s tou bojovou sekerou bych tedy byl velice, velice opatrnej, tohle není nikterak vyhraněnej bojovej typ a ve středověký ikonografii je tvrdohlavě znázorňovanej především v rukou tesařů, bohužel.
Na diplomovou práci Anežky Slavíkový bych se tedy styděl odvolávat, anobrž je to sračka a divím se, že jí nechali v Brně odpromovat.
Jestli tu sekeru ovšem někdo vzal a šmácnul s ní někoho po lebeni, pak je určitě bojová. Nehledě na to všechno je ale krásná. ;-)

Nicméně diplomovou práci obhájila a určitě odborníci ji četli a pokud by tam byly nesmysly,tak by to myslím neprošlo..navíc logika bojových seker-(lehkých) pro pohotovou manipulaci mě zní logicky.Tato má 455g
Oproti řemeslným kouskům,které byly hutnější ,aby se po záseku spíše neodrazily ale zasekly,nebo odsekly
Je fakt,že na 100% to nejde určit ani jedno ani druhé ..to by jsme se museli zeptat toho kováře, za jakým účelem byla zhotovena.Nezbývá než použít vlastní logiku a v mnoha případech to takhle dělají i archeologové-na všechno linky taky nemají.Jinak díky za názor na sekeru (ale sračka na Masarykově univerzitě ..no nevím)

To hogofogo: Paní Slavíková na LP asi nechodí a tak se nemůže bránit. Já tu práci neznám, ale udivuje mě, že někoho takto na stránkách LP hodnotíš. Je normální, že se ti něco nemusí líbit. Jde to ale napsat úplně jinak a přesto pochopíme, že dle tebe ta práce za moc nestojí.

Poobná vyjádření přispívají k tomu, že se internetové diskuze nedají číst.

to Elmara: Ano, hodnotím, přečetl jsm si tu práci pečlivě a nevěřil jsem vlastním očim, co všechno se dá obhájit jako diplomová práce. Je to nekonzistentní výtvor, plný nepodložených spekulací i vyložených nepravd a něco takového by v seriozním vědeckém oboru, kterým archeologie nepochybně je, nemělo mít místo, přestože se jedná jen o diplomku. To, že něco tak tristního mohlo projít je pro mě nepochopitelné, většinu mají diplomky z MU vysokou úroveň. Bohužel mě nenapadl vhodnější příměr než ten, který jsem použil - je sice vulgární, ale v tomto případě řekl bych trefný. To, jestli se slečna Slavíková má nebo nemá možnost se k mému názoru vyjádřit, kvalitu její práce, obávám se, zpětně neovlivní. Jsem ale samozřejmě ochoten jí ho sdělit osobně, pokud k tomu budu mít příležitost.
Za upřímnost se omlouvám, nejsem ale schopen všemu tleskat.
Silnějších výrazů se ale napříště pokusím vystříhat, chápu, že, úroveň diskuse by tím asi nestoupla...

To Alex: 455 g - dostatečná váha na tesaře a dobrá váha na bojovku - váha v tomhle případě asi nebude úplně ideální vodítko. Spíš by bylo zajímavější podívat se, jak má postavený břit - pokud bude vyosený proti ose topůrka a ve stejné rovině s levým ( většinou) , nebo pravým ( zřídka) bokem těla sekery, potom se dá spíš soudit na pracovní funkci - ale pravidlo to není. Většinou je v ikonografii znázorňována v rukou řemeslníků - ale pravidlo to není. Podle mého názoru se funkce u téhle konkrétní sekery spolehlivě určit nedá a hypotézy, pokud se s nimi nedá dál pracovat, nemají význam. Tož tak. ;-)

Elmara má asi pravdu , že by se nemělo používat vulgárních výrazů. Na druhou stranu se zastanu Hogofogo , protože má pravdu , že v ikonografii jsou takové sekery dány do rukou řemeslníků. Také si myslím , že sekera je tesařská a plochým zesílením by se brnění tak maximálně zdeformovalo ;-)
Alexi ono je velký problém , že gůůůgl vyplivne na dotaz o sekerách bohužel tuto nešťastnou a velmi diskutabilní práci. Pokud by jsi chtěl , tak mohu poradit další obsáhlejší a hodnotnější prameny ať už z polska nebo diplomovky z čech , kde se dá lépe čerpat. Škoda , že již nežije DrSc. Durdík , který byl myslím velikánem v tomto oboru...

hogofogo: břit vyosený není ..pak snad ještě že vnitřní průměr tulejky je 1,7x2,7..takže párátko.Myslím že při prvním tvrdém záseku řemeslníka by bylo po toporu.Proto také jsem se spíše přiklonil k tomu,abych hledal v katalogu bojových seker.(Úder do drátěné košile ,nebo krku by spíše přežila):-))
Z 540ks typů z celého světa od doby bronzové až do novověku jsem našel dva kusy,které by se daly říct jako stejný typ.Jsou to bojové sekery německého typu,což mě taktéž podnítilo k tomuto mému závěru.
Ale znova opakuji,že je mi jasné,že pokud nebyla jakákoli sekera nalezena v hrobě bojovníka,tak nelze 100%říct..bojová

Jen ještě.. ve vyraženém znaku je kříž a dva prokřížené meče

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru