Pomáhám, nebo ne?

Zdravím, trochu jsem si pročetl tuhle stránku: http://www.no-detector.info/

Nevím na kolik procent se jí dá věřit, ale po přečtení mi to v hlavě začalo trochu vřít.

Nechci nic ničit, ani se odpouštět devastace národní historie. Rozhodně nemám v úmyslu prodávat mé nálezy. Jen mě zajímá, zda-li je to správné se hrabat v zemi a vytahovat z ní historické věci. Nejsem žádný archeolog, ale rád bych jim pomáhal. Nechci nějakým nedopatřením nálezy poškodit a rád odevzdám vše důležité muzeu.

Co je tedy lepší a proč?
Hledat sami a také sami vykopávat s rizikem, že můžeme něco poškodit, nebo to nechat na odbornících?

Nechci někoho popudit, nebo naštvat. Jen si dávám dohromady pro a proti.

v kategorii Spolupráce s archeology, založil Tafi 11.7.2019 15:29

Zajímavé že nikdo na tvou otázku nereaguje ? Asi je zde česká archeologie stále velký bubák, kterého je potřeba vytěsnit :-D.

1. Ze zákona nemůže žádný majitel detektoru samovolně vyhledávat a vykopávat kovové předměty ze země ! Nikdy totiž nemůže zaručit co se právě pod cívkou nachází a v případě neodborného výkopu může zcela zničit cenné historické informace. Hodlá-li to někdo porušovat může očekávat zasloužený kopanec od majitel pozemku nebo v "lepším" případě tučnou pokutu.

2. Jediná ceste je spolupráce s organizací oprovněnou k archeologickému výzkumu. Jednoduše zajít do nejbližšího muzea, případně telefnicky nebo písemně kontaktovat archeologa. Je však potřeba mít chut se učit novým věcem a naslouchat odborníkům. Rozhodně není možné si diktovat kde budu hledat, co budu odevzdávat atd.

3. Problém je ten, že většina hledačů má detektoring spojený s koníčkem plného dobrodružství, relaxace a pěkné procházky v přirodě. Těžko takovým lidem vysvětlovat že svým chováním ničí historii a cenné poznání pro nás pro všechny :-(.

Jaké je vlastně řešení ?

A)
Vykašlat se na historii a brát detektoring jako zábavu. Určitě si užijem spoustu příjemných chvil a adrenalinu, možná i nějaký ten poklad najdem :-), avšak další generace nás budou proklínat a koukat na nás jako na rabovače, kteří nenávratně zničili historii.

B)
Spolupracovat, chodit jen tam kde bude třeba provést záchranný výzkum, vyměnovat si informace s odborníky a především je detailně zaznamenávat. Není nad ten pocit, když vaše snažení odkryje kus historie, píše se o něm v publikacích a dostane se vám uznání.


Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru