23. 3. 2017 Kalendárium

23. 3.2017 461 mincí z třicetileté války

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Před pěti lety přivolala archeology na pole v Plchůvkách u Chocně žena, která tam zahlédla kousky keramiky a mince. Nakonec se ukázalo, že jde o rozoraný poklad. Čítal 461 stříbrných mincí, šlo převážně o pražské groše. Žena dostala odměnu 10 200 korun.

Pražských grošů bylo v pokladu asi kolem dvou set. Dále byl součástí depotu i tolar Rudolfa II. či zástupce ražených saských tolarů. „Dále zástupci dalších různých ražeb, ale ty ještě čekají na očištění, takže o nich moc zatím nemůžeme říci,“ přiblížil archeolog Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě David Vích.

Poklad zůstal neporušený, protože poctivá nálezkyně na místo hned přivolala archeology. „Nález už je sice starý asi rok, ale v současnosti procházejí mince určováním přesného stáří a druhu. Až skončí konzervování mincí, představíme veřejnosti celý nález,“ konstatoval před pěti lety ředitel muzea Jiří Junek.

Kulturně-historická hodnota pokladu z let 1471 až 1616 byla znalcem stanovena na 892 tisíc. Nálezkyně dostala od Pardubického kraje odměnu ve výši 10 200 korun. 

„Cena nálezného byla stanovena v maximální výši podle obsahu stříbra a zlata v mincích,“ řekl k odměně náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. 

Srovnatelně velký poklad byl v okolí Vysokého Mýta objevený naposledy v šedesátých letech minulého století. 

„Byly to takové typické mince. Nepoužívaly se při běžném obchodním styku a nebyly příliš časté. Obsahovaly okolo 30 g čistého stříbra, to jsou ty vysoké nominály, tolary. V dnešních hodnotách by šlo o tisíce nebo desetitisíce,“ přiblížil Vích.

Kraj se k nálezkyni zachoval podle zákona. Nálezné se totiž vypočítává z obsahu vzácných kovů v nalezeném depotu. Jejich hodnota byla v případě pokladu z Plchůvek sto tisíc korun, desetiprocentní nálezné tedy činí deset tisíc korun.

Odměny některé kraje ještě navyšují, aby nálezce motivovaly. Například hejtmanství na Vysočině před třemi lety navýšilo odměnu nálezci historického pokladu od Ujčova na Žďársku. Lesník tam našel džbán s 284 mincemi a předal ho Muzeu Vysočiny v Jihlavě.

Zdroje: www.idnes.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To vychází na cca 22,1 Kč za minci.Raději být krajem tak to ani nezveřejňuji.To je spíš demotivační :-DI když podle zákonů.

Pecka :-O

😂😂😂 Víc netřeba psát.

:,-(

Pánové, já u toho jako archeolog byl. A musím vám dát za pravdu.

áno, finanční motivace - je třeba si koupit lidskou poctivost a penězi v lidech probudit tu zakrnělou lidskost a to pravé zapálení pro čestnost - souhlasím

Normálně jsem radši že detektoráři nemají na nalezené nárok :-) lépe se smířim se špatným pravidlem o kterém vím dopředu, nežli dostat "flusanec" za odměnu. Jinej

Jinak než flusanec to nazvat nemohu když odevzdáte státu 900tisic a ještě k tomu krásný kus historie a dostanete co dostanete :-/

Můj názor ohledně nálezů znáte 😉

Tohle to jen potvrzuje a není to ojedinělý případ.
Navíc i to ocenění na bezmála devět "stováků" je směšné.

Kdyby se ty mince prodávaly po očištění jednotlivě tak si paní přijde na nějaký ten melounek 😉

Navíc po zkušenostech nevěřím tomu že všechny ty mince budou vystaveny či v depozitu ..... opravdu jich bylo 461? 😉

Jestli si takovýto článek přečte soudný člověk tak ..... zvlášť v dnešní době ..... by byl naprostý idiot to odevzdat pokud by nebyl tedy na druhou stranu plný naivních ideálů 😉😁🖖

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru