29. 1. 1180 Kalendárium

29.1.1180 - Ve vyhnanství zemřel „selský“ kníže Soběslav II.

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Český kníže Soběslav II. se obklopoval neurozenými lidmi, čímž si vysloužil přezdívku „selský kníže“.  Zemřel v zahraničí 29. ledna 1180, kam musel po nevydařeném boji utéct.

Soběslav II. neměl lehký život, do ciziny musel z Čech odejít už jako dvanáctiletý chlapec, když zemřel jeho otec Soběslav I. Následníkem se totiž nestal prvorozený syn Vladislav Olomoucký, ale jmenovec Vladislav II., který byl synovcem zesnulého panovníka.

Do českých zemí se Soběslav II. vrátil až jako dvacetiletý mladík, tedy v roce 1148. Plánoval využít, že byl Vladislav II. v zahraničí a chtěl získat v Čechách moc. To se mu ale nepodařilo a navíc ho uvěznili na hradě Přimda, který se nachází na vrcholu skalnatého hřebene nad stejnojmenným městečkem v severní části Českého lesa.

„Sloužil jako královské vězení, kde byl nucen pobývat mimo jiné i pozdější král Přemysl Otakar II. V 15. a 16. století byl hrad často dáván do zástavy šlechtickým rodům, zejména pánům ze Švamberka. Neudržovaný hrad pustl a v 17. století již byl neobývanou zříceninou,“ píše se na webových stránkách hradu, který je nestarším kamenným v Čechách.

Utéct se Soběslavovi podařilo až za dva roky. Opět se uchýlil do Německa, protože ho podporoval zdejší panovník Fridrich I. Barbarossa. Soběslav se ale nevzdal a v roce 1161 se pokusil získat alespoň Olomouc. Jenže zase skončil ve vězení na Přimdě, kde ho drželi dvanáct let. „Vida Soběslav, že moci králové slouho vzdorovati nemůže, začal s králem vyjednávati, nežádaje nic jiného, než stavu svému přiměřenou výživu, která mu slovem sice pojištěna, brzo však v tuhou a dvanácti letou vazbu na hradě Přimdě proměněna byla,“ píše se v jednom ze svazků Matice moravské.

V roce 1173 byl ale propuštěn na příkaz císaře. Vladislav II. se po 33 letech panování dobrovolně vzdal trůnu a chtěl, aby se vlády ujal jeho prvorozený syn Bedřich. Rozhodnutí císaře ale bylo jiné a českým knížetem učinil Oldřicha. Nakonec ale musel předat vládu Soběslavovi II., protože si nedokázal zajistit podporu české šlechty.

O vládě Soběslava se toho moc neví, akorát že se opíral o rolnickou vrstvu. Nakonec se proti němu otočil i Barbarossa, který měl spory s papežem a Soběslav II. byl do nich vtažen. Když kníže v roce 1176 vpadl do Rakous, Řím si definitivně znepřátelil. Toho okamžitě využil Bedřich. Uplatil císaře a získal Čechy v léno. Soběslav se ale v letech 1178 a 1179 pokusil trůn získal zpět.

„U samého města Pražského se strhla bitva rozhodná, v které Soběslav úplně poražen byl, takže opět na pevný hrad Skálu utéci musel, odkud však po 11měsíčním ačkoliv marném naň dotírání, konečně hladem přinucen do cizozemska se odebral, kde 20. ledna 1180 bez potomků zemřel,“ uvádí ještě Matice moravská.

Soběslav II.

Zdroje: www.hrad-primda.cz, Matice Moravská, wikipedie

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký článek děkuji 😊😊

Děkuji za zajímavý článek. :-)

Pěkné počteníčko, opět za to děkuji. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru