31. 7. 1965 Poklad objevil bagrista při demolici domu

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Kameninovou nádobu se stříbrnými mincemi našel v roce 1965 bagrista v Ostravě. Nález poctivě ohlásil. Na místo byli přivoláni odborníci ze zdejšího muzea. Poklad zřejmě někdo ukryl kolem roku 1623.

Nejmladší mince totiž pochází právě z tohoto roku. „Tehdy musela Moravská Ostrava čelit, mimo jiných válečných událostí, i průchodu polských kozáků-lisovčiků. Morová epidemie pak udeřila s nebývalou silou v roce 1625. Zemřelo přibližně 500 obyvatel,” uvedl historik Ostravského muzea Roman Bertha.

Mince objevil bagrista A. Mašek a vše poctivě ohlásil. Odborníci z muzea přivolali na místo specialisty z odbočky Archeologického ústavu ČSAV v Opavě. Hrnec s 228 mincemi pomalu vyzvedli a provedli pečlivou dokumentaci. Následně poklad předali ke konzervaci a popisu kolegům z Vlastivědného ústavu v Olomouci. Ti pak poklad vrátili zpět Městskému muzeu v Ostravě. 

Depot obsahoval české, moravské i slezské ražby. Nejstaršími mincemi nálezu jsou pak pražské groše Vladislava II. (1471-1516).

Jednotlivé mince pochází například ze slezských knížectví Lehnice-Břehu, Münsterbergu-Olešnice, z Nisy, Těšínska a Krnovska. Dále z měst Polska, Dolních Rakous, arcibiskupství brémského, Saska-Altenburgu, Schaumburgu, Brunšviku-Lüneburgu a Kantonu Schafhausen.

Poklad bagrista objevil na trase, která spojuje cestu přes Ostravici a vede od centra tehdejšího města ke Slezskoostravskému hradu. Poblíž se navíc nacházela Hrabovská a zámostní brána. Podle odborníků je velmi zajímavé právě místo, kde se depot nacházel. 

„Zdejším regionem procházela vojska, proběhla zde vojenská střetnutí. Místní obyvatelé ze strachu před rabováním mohli své cennosti ukrýt. V centru Ostravy se patrně z tohoto důvodu ukryté mince nalezly už v roce 1965. Svým majitelem mohly být uschovány v roce 1623 při průchodu vojenských oddílů městem,“ prozradil ještě historik. 

Poklad před dvěma lety vystavovalo Ostravské muzeum. Šlo o rozsáhlou výstavu, která návštěvníky potěšila.

Zdroje: www.denik.cz, www.novinky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nějak nechápu, poklad ukrytý kolem roku 1623, obsahoval mince ražené ve druhé polovině 17.století a mince Leopolda I.

Článek obsahuje časové nesrovnalosti.

Děkuju za upozornění. Čerpala jsem z článků, kde byly smotané dva nálezy z Ostravy. Vložila jsem tam špatnou citaci: Většina mincí byla vyražena v druhé polovině 17. století.. Ta tam nemá být, poprosím o smazání.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru