Artefakty z dob Vikingů

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Tisíce artefaktů našli archeologové na jihu Norska v místech, které dřív pokrývalo led. Vedla tudy cesta lemovaná kamennými mohylami, kterou intenzivně využívali zdejší obyvatelé i obchodníci zdaleka. K útlumu došlo až ve 14. století kvůli epidemii moru.

Nový pohled na život lovců i obchodníků v dávných dobách se naskytl archeologům na jihu Norska. A to díky tomu, že před devíti lety roztály ledové skvrny na horském průsmyku Lendbreen. Tisíce let byly pod vrstvou ledu skryté mnohé artefakty jako například nádobí na vaření, nože, vlněné rukavice, saně, sněžnice vyrobené pro koně a dokonce šípy, na kterých se dochovalo i peří jako ozdobný prvek. Archeologové objevili také parohy, zvíření kosti i hnůj.

V Lendbreenu se nacházely cesty, které lemují obří kamenné mohly, jež „vedly“ obchodníky přes mlhu a sníh. Nálezy byly zveřejněny ve vědeckém časopise Antiquity. Že archeologové mohli být zrovna na Lendbreenu úspěšní naznačoval už před čtyřiceti lety nález zachovalého šípu z období Vikingů.

Horský průsmyk v Lendbreenu byl podle všeho součástí větší sítě, která ho spojovala se širším světem Vikingů. Jde o jedno z prvních takových míst nalezených na severu Evropy. „Je zřejmé, že se přes hory cestovalo více, než se původně myslelo. Přestože byly pokryté ledem a sněhem, tak se používaly například k přechodu mezi farmami a cestovali tudy i jednotliví obchodníci,“ uvedl norský archeolog Lars Holger Pilo.

S výzkumem v Lendbreenu začali archeologové už v roce 2006. Zintenzivnili ho o pět let později, kdy našli vlněnou tuniku pocházející z doby bronzové. A podle datace i později objevených předmětů pomocí radiokarbonové metody přecházeli lidé přes horský průsmyk už někdy kolem roku 300. Nejvíce pak v období Vikingů. K útlumu došlo kolem roku 1340, když v Norsku propukla epidemie moru. Vliv na omezení pohybu přes průsmyk měly zřejmě také klimatické a ekonomické změny.

Na základě rozsáhlého výzkumu postupně vzniká série studií. „Hodně nám pomohlo, když jsme zjistili, z jakých období nálezy pochází. Můžeme jít doslova po stopách minulosti,“ poznamenal archeolog James Barrett z univerzity v Cambridge, který na projektu pracuje od roku 2012 a norskými archeology.

Stále ještě nejsou u konce. Na analýzu čekají další stovky nalezených artefaktů. Navíc už mají archeologové vytipované další místo, které budou moct prozkoumat díky tání ledovců. Nachází se asi deset kilometrů od horského průsmyku Lendbreen.

Nálezy Vikingové norsko

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

nález detektorem kovů

Zdroje: www.nytimes.com, www.theguardian.com, www.nationalgeographic.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Parádní čtení. Díky za článek. :-)

Hezké čtení po ránu, jen taková připomínka, šlo by občas zařadit i nějaké novinky z Čech? Pořád tu jsou jen zajímavosti ze zahraničí a z Čech prakticky nic nového...

Také mám pocit, že vše pod zemí je v Anglii :-D což se tohoto článku výjimečně netýká :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru