Chci odevzdat nález

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Každému z nás se alespoň jednou připletl nebo připlete pod cívku nález, který bude oproti ostatním něčím výjimečný. Stářím, materiálem, množstvím, kontextem, lokalitou…možností je spoustu. Jenže co teď?

Podle mě je správnou možností nález odevzdat. I jeden artefakt může posunout historii regionu o tisíce let zpět, vypovídat o pohybu lidí v krajině a jejím využití, pomáhat při rekonstrukci průběhu historických událostí, přispět k poznání tehdejších výrobních technologií, nebo vypovídat o každodenním životě. Je tedy škoda, když spousta zajímavých nálezů končí někde na poličce v soukromých sbírkách, či hůře, vyvěšená na aukru nebo e-bay.

Jaké nálezy odevzdávat?

Toť otázka. Oficiálně se za archeologický nález považuje jakýkoli doklad lidské aktivity v minulosti, včetně 20. a 21.století. Já do muzea přispívám hlavně lesními železy, jako středověkými militáriemi, zemědělským náčiním nebo součástmi oděvu, a když se zadaří, tak i nějakým pravěkým předmětem či keramikou, co zvěř občas vyhrabe. Z polí nosím např. úlomky bronzových spon a šperků, nebo kamennou industrii a keramiku.

Jaké informace zaznamenat?

Rozhodně nejdůležitější jsou GPS souřadnice, a to i na oraných polích. Půda je zde sice každý rok v pohybu, ale když si vynesete všechna data z povrchovéhu průzkumu, zjistíte, že artefakty stále v ornici tvoří koncentrace, jen jsou protažené ve směru orby. Rozhodně tedy nestačí, jak zde někteří uživatelé prezentují, lokalizovat nález s přesností na parcelu, pomístní název a podobně. Kupříkladu spousta zvláště paleolitických lokalit je známá jen díky povrchovým nálezům. A konečně, zaměření je záležitostí několika vteřin. Není to nijak složitý úkon, který by způsobil újmu na zdraví a je tím nejmenším, co po nás detektorářích mohou archeologové chtít. Pokud si nálezy v terénu fotíte, můžete si dokonce v telefonu nastavit automatické zaznamenání polohy, která se vám poté zobrazí v podrobnostech fotografie.

Další informací, kterou zaznamenávám, je hloubka uložení předmětu. Ta na poli není moc důležitá, pokud tedy nekopete až do neoraného podloží. V lese, kde půda není v tak velikém pohybu, jí naopak zaznamenávám vždy. Nemusí být úplně přesně, většinou stačí pouze odhadem.

Pro snadnější muzejní evidenci přidávám i své jméno a datum nálezu.

Kam napsat, koho kontaktovat?

Kontaktovat můžete jakékoli muzeum v okolí nálezu, případně rovnou napsat či zavolat archeologovi do vašeho okresního muzea a domluvit si termín kdy se setkáte. Není potřeba se ničeho obávat, zatím jsem se ze strany archeologů setkal jen s pozitivními reakcemi. Nálezy obvykle přinesu v krabici od bot, zabalené jednotlivě v plastových sáčcích, opatřených výše zmíněnými údaji o poloze, hloubce a datumu nálezu.

A jak je to s odměnou?

Dle zákona máte nárok na nálezné tehdy, pokud k objevu dojde náhodou, tedy ne při cílené detektorové prospekci. Proto také vznikají příběhy o hledání kamenů do akvária, psech hrabajících mince nebo cyklistech co přepadli přes řídítka a náhodou spadli do hromady grošů. Ovšem i zde existuje cesta, za odevzdaný depot míšeňských grošů mi ředitel muzea vyjednal u krajského úřadu odměnu za „příkladný přístup“ ve výši 3000 Kč. Osobně si ale o nálezné nikdy neříkám a do muzea přispívám dobrovolně. Případně se dá domluvit tak, že vám nález po vyčištění, konzervaci a dokumentaci předají zpět, a poté jej půjčujete na výstavy či další podrobné zkoumání.


drobné depoty mincí ukazují běžné složení tehdejších peněženek


hroty z kuše a luku, vypovídají o lovu a vojenských střetech


bronzové předměty nalezené v lese mohou souviset s neúspěšnými pokusy o kolonizaci nových území..


středověké zemědělské náčiní může vypovídat o zemědělském využití, v současnosti zalesněné krajiny


zlomky keramiky mohou v lese indikovat zaniklá stanoviště dehtáren a smoláren..

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Případně se dá domluvit tak, že vám nález po vyčištění, konzervaci a dokumentaci předají zpět, a poté jej půjčujete na výstavy či další podrobné zkoumání.👈 Pěkně napsáno.

Taky se mi připletl pod cívku hezká bronzová osmičková spona(závěsek). Už skoro před 3 roky. Nafotil jsem nález v díře,nafotil místo nálezu s GPS souřadnicemi,opatrně odnesl v obalu od sluchátek domů.Zkontaktoval jsem muzeum,setkal se na místě s archeologem,místo jsme i s okolím prohledali,jamku po nálezu prozkoumal do hloubky jestli šlo o uložený předmět nebo o ztrátu(prý se to dá poznat). Spona už je vyčištěná a asi v depozitáři muzea. Tím má spokojenost s celou situací končí...doteď nemám aspoň předávací protokol.Ne abych si honil ego,ale prostě v dnešní napjaté době kdy kde kdo bonzuje a posílá na hledače i na blbé pole poldy bych chtěl mít třeba u sebe aspoň ten cár papíru abych mohl ukázat že když už najdu něco takového co může muzeum a archology zajímat,tak jsem připraven je zkontaktovat a odevzdat :-/ Ale neodradí mě to a pokud by se mi někdy ještě zadařilo,mám na archeologa kontakt a určitě bych mu zavolal...

Pěkně napsaný. Já jsem třeba se "svými" archeology dohodnutý, že hlásím nálezy do 17. stol. včetně, načež si pak vyberou, co pro ně má smysl a co se novějších týče, tak když mají vazbu na nějakou vyjímečnou událost v regionu - např. z bitevního pole z 18. stol., apod. Asi je to jak kde, nemůžu soudit, ale spolupracuju už dobrých šest - sedm let a nemůžu si stěžovat. I s tím navrácením artefaktů po zdokumentování jsem se už setkal, je to o domluvě a samozřejmě i o důvěře.

Zdar, nebudu rozebírat celý článek, jen u té GPS, kdy píšeš, že:
"Půda je zde sice každý rok v pohybu, ale když si vynesete všechna data z povrchovéhu průzkumu, zjistíte, že artefakty stále v ornici tvoří koncentrace, jen jsou protažené ve směru orby. "

Ano, orba se provádí třeba po vrstevnici, čili správně, jak myslíš, tam a zpět, ovšem po té orbě se provádí třeba smykování, bránování, a to je převážně do uhlopříčky vůči brázdě + další operace, které se na poli provádějí. A z toho tedy vychází, že ty artefakty se pohybují po celém tom poli.
Dokonce vyšla i nějaká studie, jak ty artefakty se daleko po tom poli pohybují v různých směrech. Jediný smysl GPS na poli je v případě, že se vyorá čerstvě nějaký depot, tak to potom jo.

Stačí se podívat do GB a jejich hromadné hledačské akce za přítomnosti archáčů, ti si neznačí GPS nálezu, protože vědí, že to je totální nesmysl.

Jakože na poli jsou ty hledačské akce. :-D

A mimochodem, jaké nálezy odevzdávat?

Musíte odevzdávat všechny nálezy, protože každá věc (soubor věcí), která je dokladem nebo pozůstatkem života člověka a jeho činnosti od počátku jeho vývoje do novověku a zachovala se zpravidla pod zemí, tak je archeologický nález.
Takže volat archáče vždy :-D Dooobře vám radím :-D

Odevzdávaní pokladů by měla být svobodná vůle každého z nás . Nemeli by na to existovat žádné zákony , ani vyhlášky ,ani spolek přátel udavačů s kartičkou konfidenta muzea .

@kacinitram: Tyto zákony a vyhlášky se snaží chránit zbytky naší minulosti. Kdybychom si s nimi mohli nakládat podle své vůle, byla by navždy ztracena spousta informací. A kdo tady mluví o udávání? Projekt PAS a jiné spolupráce neslouží k bonzování nebo "chránění si svého revíru" registrovanými členy. Je to pouze snaha archeologů přizpůsobit se rostoucímu počtu detektorářům a co nejvíce vyjít jejich koníčku vstříc.

MarkyMark: Máro na akcích se i na polích zaměřuje. Je jasné, že ty věci se pohybují, ale není to o stovky metrů. Pokud se nějaká lokalita dělá opakovaně, tak ti tam pak v určitých místech vyskakují koncentrace jednotlivých cílů a to pak zase pomůže, když dáváš dohromady nějakou fyziku. Třeba identifikace kovárny atd. Není to tak blbost a při běžné prospekci stačí i přesnost kterou ti dá fotografie v mobilu. Ono je to zpětně dobré i pro tebe, když si u něčeho chceš po letech vzpomenout kde se to našlo. ;-)

Brumlo, současný zákon je pohrobek komunistické legislativy, to za prvé a protože se jedná o pohrobka totalitního zákona, který preferuje jednostranný zájem, tak je logické, že druhá strana, v drtivé většině, nemá zájem se před tímto hrbit, tudíž dochází přesně k opačné situaci.

A za druhé, tak český PAS je takový paskvil, který se inspiroval tím anglickým, akorát práva hledače potlačil a naopak přidal na povinnostech + další věci.



Brumla: osobně znám dva udavače s pasem a jednoho aktivistu rovera 😀 archeolog ti neřekne větší hovno než je v knihách o daném okolí . Ale tvůj názor respektuji , jsem demokrat tak jsem otevřený debatě s kýmkoliv o čemkoliv .

Vendelíne, myslím si, že moc dobře víš, že u odevzdávání nemluvím o plechovce od sardinek nebo nějakém kusu válkařského plechu. Mluvím o věcech mající nějaký historický, nebo lokální význam, či ojedinělé nálezy., viz popisky u obrázků.

K těm GPS souřadnicím na polích. Na základě povrchových sběrů se dříve i dnes dělají odkryvy i sondáže, a opět zmiňuji lokality z paleolitu a mezolitu, které jsou z velké části známé jen díky povrchovým sběrům. Bez GPS souřadnic se vracíme zpět do minulého a předminulého století, kdy byly nálezy lokalizovány s přesností na "pole pana majitele" nebo "pole pod tím a tím kopcem".

Máro, je to i o ty stovky metrů, samozřejmě záleží, jak dlouho se ty věci po tom poli pohybují.
Právě proto jsem psal, že u čerstvě vyoraného depotu mi to smysl dává, jinak ne.
Co se týče té kovárny, tak u tohoto případu nevím, ale pokud vidím třeba prospektora na YT, jak tam značí GPS souřadnice nálezu zbytku spony, mince, přezky, atd. tak tím myslím přesně tohle.

Co jsem viděl na YT akce z Anglie, tak sáček, v něm nález a bez předání GPS souřadnic.

Máro, tohle téma u tebe vyvolává pokaždé stejnou reakci, ne nepodobnou tomu, co se děje v aréně s býky :)

Každopádně nám ostatním nech tu možnost s archeology dělat. Osobně už nikoho do ničeho nelámu, ono to stejně nemá smysl a dlouho to pak nefunguje. Navíc neznám nikoho, koho by nějaký nový zákon udělal šťastným. Osobně bych si přál, kdyby alespoň nějakou dobu za každý nový paragraf museli dva zrušit.

Marky: já jsem viděl řadu GPSkou zaměřených rozoraných depotů v UK, dokonce se tam dělali na to testy a většina mincí zůstala vždy v nějaké koncentraci v pomyslném středu. Navíc, jak už jme psal, děláš to i pro sebe. A když za den najdeš 5 věcí, co stojí za fotku, tak to je myslím většinou docela dobrý den a tebe to nestojí vůbec nic. :)

Brumla - ale jo, pro základní lokalizaci, že třeba laténské nálezy se nacházejí na poli tom a tom v okruhu 30 m od GPS souřadnice, tak ano. Ale značit každý nález? Proč jako, vždyť dneska je tady, za rok o dvacet metrů dál, a za deset let třeba na jiném poli, když ho tam s řepou odvezou viz např: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/sperk-zlato-diadem-nalez-opava-slezske-muzeum-doba-bronzova.A221005_130753_ostrava-zpravy_jog

Kdysi stačilo napsat, že nálezy se nachází na parcele 798/1 v její jižní části a úplně stačilo, dneska se šaškuje s GPS u každého knoflíku či mince.

Kdysi není dnes. Parcely se mohou měnit, ale souřadnice zůstanou stejné. A konečně, zaznamenání GPS u každé mince z rozoraném depotu, může pomoci rozseknout otázku, zda zaznamenávat každou dílčí souřadnici, nebo ne.

Máro já nemám deset látenských nálezů za den. Když to klapne, tak mám jeden a když si ho vyfotím a pak se na to pole vrácím znovu a znovu, tak mi pak na Google maps něco vyleze. A to je významější než ten kousek sponky nebo slitku.

Každopádně teď musím vypnout PC a mazat. Dostanu se sem až pozdě večer. Tak bych všechny chtěl poprosit, aby diskuze byla dále takto slušná. A i když s někým/něčím nesouhlasím, tak jsme tady stále parta lidí (archeologové a hledači) které naše historie stále zajímá. ;-)

Marku, víš co já dělám, když jdu hledat? Mobil nechám v autě a úplně se odpojím od tohoto světa :-D
A zapnu ho až po hledačce, většinou teda :-) A na poli přesně vím, kde se pohybuji, takže klidně i za týden v klidu můžu ukázat, kde jsem co našel, samozřejmě v rozptylu těch několika desítek metrů, což na tom poli je přesně ten rozptyl, který nastane, když se pole hospodářsky obdělává.

Brumlo - za normální situace a zdravého rozumu bych s tebou souhlasil ohledně toho, že nemluvíš o plechovce od sardinek nebo nějakém kusu válkařského plechu. Jenomže u nás v ČR taková situace není.

Brumlo - parcely dohledáš i za několik let, i po přaparcelování. Víš a když se bavíme ještě o přesnosti GPS na telefonech, tak já chodím každý týden tak 2x až 3x běhat a zapnu si u toho stopaře. A pak se podívám, kudy jsem běžel a nestačím se divit, občas podle navigace jsem proběhnul přes řeku, pak třeba přes přehradu, atd. :-D

Ale OK, jestli je trend zaznamenávat nálezy díky GPS souřadnicím na poli, tak nechť tak je.

A to je také problém. Víš to za týden, ale co za rok? A hlavně, víš to jen ty. Není málo případů, kdy detektorář zemřel, a zbyla po něm sice hezká sbírka bronzů, jenže bez kontextu, který si pamatoval jen on. Takže výsledná hodnota sbírky 000...

Přesnost GPS závisí také na čase, po kterou ji necháš "najít se". Když se zapnutým telefonem počkáš půl minuty, dostaneš přesnost +-2m. Pokud tedy nehledáš někde v rokli nebo hustém lese.

No jo Brumlo, detektorář sice zemřel, ale ty věci měl správně odevzdat nebo aspoň tu informaci o nálezu nejpozději do druhého dne ;-)
A výsledná hodnota sbírky určitě není rovná nule, ale má tržní hodnotu, což je také hodnota :-D

Ale samozřejmě jsem si vědom, že větší informační přínos mají okolnosti nálezu, než ten samotný nález, jenže...

To ale nic nemění na tom, že informace o poloze prostě chyběly. Nehledě na dobu od nálezu po odevzdání.

A k té přesnosti +-2m ? Běhám běžně 15-20 minut a odchylku oproti tomu, kde jsem skutečně běžel, tak mám i 10 metrů.

Pokud běháš ve městě, tak máme podobný problém, i za chůze se mezi domy s GPS nechytám přesně. Ovšem někde na louce/poli i v lese je ta poloha opravdu přesná. Záleží i na rychlosti, když ji zapnu v autě nebo ve vlaku, mám odchylku i stovky metrů. Po zastavení se ale rychle srovná. Čím déle stojíš, tím vyšší přesnost dostaneš.

Kdybych si nezapisoval přesná místa nálezů, tak nevím to, že třeba na jednom místě byla kumulace stříbrných mincí, o kus dál flek se stopami po zpracovávání železa, tady zlatá mince a fragmenty asi z helmy.. a támhle dál od řeky natavené bronzové šperky- i mnohem starší-pravděpodobně z pohřbů. Keltská vesnice.

Vendeline, s tím polem ti budu oponovat zkušeností z praxe. Chodím jedno pole cca 10 let. Celou tu dobu mám u sebe foťák, který zaznamenává trasu, kterou mi pak vynese do pořízených fotek v podobě GPS. Myslím že jsem jeden z mála, který na místě pečlivě zaznamenává většinu nálezů, včetně těch obyčejný jako jsou knoflíky apod. Zvykl jsem si na to a během let už to dělám tak nějak automaticky. A musím říct, že nemáš tak úplně pravdu. Ano, jeden nález zobrazený na mapě pole nic neznamená. Pokud ovšem chodíš lokalitu deset let a všechny záznamy si vyneseš na mapu, tak jasně vidíš určité vzorce. Mě například shluky nálezu jasně vykreslují přímku po bývalé cestě, která do padesátých let dělila pole na dvě části. Pak mi větší koncentrace nálezů kreslí místo, které je mírně vyvýšené s velkým množstvím kousků žuly, kde půda přechází téměř do hrubého písku. To je místo, kam se zřejmě vyvážel hnůj a odpad z domácnosti. Jiné vysvětlení nemám - odznaky, náprstky, mince, sponky, knoflíky z různých období ve vyší koncentranci než kdekoliv jinde.

Ano, uznávám - žádné převratné vědecké informace jsem tím nezískal. Mohl jsem si cestu najít na starých mapách a doptat se pamětníků kam se vozil na pole hnůj. Jenže já chtěl opravdu vidět jak to je. Proč jsou některé části pole totálně mrtvé a proč jsou některá místa plná signálů. Teď to na mapě krásně vidím a stovky metrů to opravdu nejsou. U jednotlivých kusů možná, ale v celkovém pohledu se nálezy drží v daném "mraku".

Každopádně mi to letité zaznamenávání dovede hodně napovědět. Otázka je, co GPS nějakého knoflíku archeologům přinese, ale já díky trasám vidím nejen kde jsem všude hledal, ale především kde jsem ještě nehledal. Díky tomu se vyhnu nutkání chodit na "pohodlná" (kvůli terénu:) nebo "výnosná"(kvůli počtu nálezů) místa a jdu na místa, která jsem vynechal.

Každopádně nevěřím, že si všechno pamatuješ. Nevím kolik máš nálezů a jak je kategorizuješ. Já si ty dobré samozřejmě také pamatuji všechny, ale když vytáhnu jeden z desítek naleštěných arzenbronzáků, nedokážu bez svého katalogu říct ani kraj, natož lokalitu kde jsem ho kopnul :-D

Wlku - co se týče toho hnoje, tak hnůj se vyvážel a rozmetal po celém poli, jinak by to nedávalo smysl.
10 let je strašně krátká doba ve vztahu od doby, kdy se pole začaly obdělávat třeba k době laténské.
Zy ty desítky let jsou ty posuny atrefaktů o stovky metrů. Koneckonců i u nálezu Tvrdíka se popisuje, jak daleko se od sebe ty dvě poloviny za ty staletí vzdálily. www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/kadlub-297536/

Historickou komunikaci na poli vidíš i z letecké mapy ;-)

A jak poznáš, že byl artefakt nově vyorán z podloží, (tedy jediný případ kdy má podle tebe smysl zaznamenávat polohu) od toho, když se válí desítky let v ornici?

Psal jsem o smyslu u čerstvě vyoraného depotu, a to poznáš, že ten depot je čerstvě vyoraný ;-)

Ano, s tím hnojem jsem si to myslel taky, že se to rozmetalo po celém poli. Máš nějaké jiné vysvětlení ke koncentraci nálezů na určitém místě napříč obdobími? V místě nebyla cesta a je to jediná, méně úrodná, část pole.

Já to přemístění úplně nerozporuju. U jednotlivého nálezu to tak může být, ale v případě většího souboru předmětů osídlení/tržiště/rozorané depoty, hroby - to je nesmysl. Všechny předměty souboru nebudou rovnoměrně rozptýleny řádově stovky metrů. To je statisticky nemožný. Mrak jednotlivých GPS souřadnic ty prostě vynese nějaké znaky z kterých odvodíš centrum.

Tak třeba jiný příklad (to není to místo s hnojem :-) : http://down.wlk.cz/x01.png - já třeba tady z toho vidím, že na místě největší koncentrace nálezů se v historii zřejmě něco dělo. Pominu tu kamennou sekyrku ale je tam jasný výsyp stříbrňáků. Navíc vidím hada z opasku a také dvě francouzské svátosky, plus je tam i přezka z francouzského nákrčníku. O něčem to vypovídá. Zbytek pole je víceméně mrtvý. Pro mě jsou to dobré informace a pro archeology myslím také. Prostě bych GPS rozhodně nezavrhoval.

Historickou komunikaci na poli někdy na mapách najdeš, ale někdy také ne. Totéž co se týče lesa když přijdeš na místo. Někdy vidíš jasný úvoz, ale někdy cesty svazkovaly a pak je těžké poznat, že tam kdysi vedla trasa.

Nechci se nijak hádat a vnucovat ti tu svou pravdu. Jen si prostě myslím, že předávat nálezy z pole i s GPS není tak úplná blbost. :-D

Brumla tu píše o zajímavých nálezech, kterých je jak šafránu a to GPS je minimum, které může amatér udělat, aby se dostaly informace dál. Nebavíme se tu o knoflíkách nebo dvouhalířích na poli. I jednotlivé nálezy se souřadnicemi od několika detektorářů se můžou u archeologa spojit do zajímavé informace.
A když vidím ty obrovské lány polí, tak informace, že ta bronzová sekera byla někde uprostřed pole, spíš víc nalevo, mi připadne k ničemu.
Když nesu nálezy do muzea, dělám to úplně stejně včetně té krabice od bot. ;-)

Wlku - napříč obdobími, jakými přesně, jakože pravěkem, starověkem, středověkem a novověkem nebo myslíš např. to, že tam jsou třeba nálezy z 1. světové, 2. světové a později po válce nebo krátce před 1. sv.v. ? Jestli myslíš to druhé, protože to logicky předpokládám, když se bavíme o nálezech z hnoje, tak možná prostě vyvezli obsah latríny po těch xxx letech :-D Nebo likvidovali nějaké hnojiště, které bylo na stejném místě u stavení po dlouhou dobu. Možností je víc ;-)

Co se týče osídlení, tak osídlení prozradí keramika v ornici a ten rozsah poznáš lehce podle toho, jak je místo osídlení tmavší, samozřejmě při stejné vlhkosti půdy.

Historickou komunikaci uvidíš na letecké mapě, porostové příznaky to totiž umožňují, samozřejmě, pokud je tam je vhodný porost a ne zorané pole ;-) :-D Aspoň teda ty významější komunikace.

Hehousi - ano, máš pravdu, když se podíváš na obrovský lán pole... jenže ten obrovský lán pole je rozparcelovaný na několik parcel a v rámci relativně malé parcely označit místo nálezu třeba jako jižní část parcely 291/1 je myslím dostačují, když vezmeme v potaz, jak ty artefakty po tom poli putují, tedy o desítky až stovky metrů.

Ale jo, jestliže zaznamenáš GPS nějakého artefaktu, tak OK, to mi ještě nějaký smysl dává, protože je to alternativa k jinak uvedenému popisu místa. Ovšem, co mi právě nesmyslné přijde, je to, když těch artefaktů na tom místě je více, aby se každý zaznamenával. To přece stačí označit jednou místo souřadnicemi a pak jen uvést v metrech rozptyl. Myslím u těch pohyblivých půd.

Jinak samozřejmě nikomu nebráním, aby si ty GPS souřadnice zaznamenával, když si místo nálezu nezapamatuje a neorientuje se pak dobře v mapě, aby to místo případně ukázal :-)

Drobné předměty jako třeba oboly se nenachází najednou, ale v průběhu dlouhého období. Na jedno místo mne kdysi dávno upozornil nález mince, která jak se časem ukázalo nebyla sama. Přesně na ten flek jsem se řadu let vracel a postupně nacházel další oboly. Když si vezmu, že v kraji nikdo nikdy laténskou minci nenašel, tak je to úspěch. Uprostřed většího pole se jedná o pár metrů čtverečních. V loni se objevila jenom jedna, která byla podstatně dál od ostatních, jinak vše pěkně pohromadě. Jednou mince vylezla blíže k povrchu díky hlubší orbě, další pěkně srovnané a promoklé ornici, nebo že byla cívka při přejetí nad mincí zrovinka v tom správném úhlu, štěstí.. Ta poslední mince co byla sama, tak ta také nemusí být jen jedna jediná , ale opět signalizuje že se v tom místě nachází mincí více. Další třeba vylezou časem, když se bude flek navštěvovat častěji. To už ale já nebudu. Ta místa si nechám prozatím pro sebe. Ať si je najde kdo o to bude mít zájem, sám. Určitě se ve větší hloubce nachází další poklady🤚

VendelinDindung - Hnůj se vyvážel a stále vyváží na pole na jednu hromadu takzvaně " uzrát " už od sklizně až do jara a až před orbou se rozmetal /rozvážel po poli aby hnojení mělo smysl . Jednu takovou hnojnou horu máme od listopadu asi 100 metrů od baráku a stále roste i když už bylo svatého Řehoře ;-)

Tedy chlapci, oceňuji že diskuze zůstala diskuzí. Tohle je skvělý posun.

Opravdu ději Všem :)

K tématu: Tak jak to napal Wlkoš a Brumla. Právě tím, že se zaměřují nálezy se dostaneme k tomu, že jsou pak vidět koncentrace nálezů. Díky tomu se například v Polabí podařilo najít hodně „sídláků“. To že chodíš lán jako prase a nálezy jsou jenom někde nakonec trkne každého. K hnoji pak mohu říci, že vždy je toho nejvíce tam, kam se skládala hromada. Pokud na to místo hnůj dávali roky, než ho rozvezli, je to to "nejtučnější" místo pole.

Tudíž za Elmaru: každý by měl zajímavé nálezy nebo ty o kterých nic neví fotit a i když třeba teď ještě není přesvědčený, že by měl nálezy ukazovat odborníkům, určitě by si měl vést sbírku. (mimochodem, tohle bylo moje vůbec první detektorářské školení, kdysi u Mariana Krutského - jmenovalo se to "Jak vést sbírku"). Až to tady jednou zabalíme a může to přijít kdykoli, včera mi umřela moc dobrá kamarádka a jsem s toho tedy naprosto hotový (49let, o den mladší než já).Tak Vaše sbírky, když budete mít štěstí děti nevyhodí do kontejneru, ale někam je odnesou. Pokud to nemá být jenom hromádka němých artefaktů, je potřeba to dělat systematicky.

K tématu taková moje myšlenka rychlokvaška.

Kdyby se s obcí archeologickou udělala celostátní jednorázová akce „AMNESTIE NÁLEZŮ“. :-D

Prostě by se dal termín (např. listopad - únor), kdy by bylo možné odnést nálezy do muzea anonymně. Archeolog by neřešil, jak dlouho leží nález v šuplíku, kdo ho přinesl, atd.

Šlo by o to oslovit lidi, kteří se zdráhají z jakéhokoliv důvodu zanést určitý nález do muzea.
;-)

Tak to Hehousi funguje. Můžeš přijít kdykoli. Pokud nevíš za kým, napiš mi do obálky a já ti pošlu kontakt aby jsi šel za archeologem který dělá tvůj klajm. Jsou to stejný holky a kluci jako hledači :)

Nejde o mě, já mám v nálezech udaný muzeum (ale kontakt mi schválně napiš). :-D
Vím prostě o lidech, kteří se do muzea z nějakého důvodu bojí zajít.

Tak mi do obálky pošli, od kama jsi :)

To je opravdu hezké co se tu člověk dočítá za růžové představy o světě. Ono nás tu ale totiž přispívá naprosté minimum a realita je úplně jiná. Většinou to je tak, což jsem za ta léta vypozoroval, že nálezy které se nedají nějak zpeněžit, nebo jinak využít.. tak se prostě a jednoduše vyhazují do šrotu. Svět je tvrdý, život je nikdy nekončící boj a lidi, lidi fungují už pouze a jenom na principu zvaném prachy ;-)

To L2021PS: já ve svém okolí (kamarádi a známí) už nemám nikoho, kdo by většinu věcí nebyl ochotný minimálně poskytnout. Tak bych se zase tolik nebičoval, asi by jsi se divil jaký hledací ikony dnes s archeology dělají. Je to přirozený vývoj, nakonec pokud člověk u hledání zůstane se snaží někam posunout.

Díky za pozitivní názor🤚

@L2021PS, taky jsem měl před časem podobně rozčarovaný pohled. Přestože jsem v jádru naivka naivní a v každém vidím to dobré. :-) Ty představy člověka o světě taky hodně ovlivňuje jeho bezprostřední okolí - známí a přátelé a pak média - internet. Otázka je, co převáží. Možná platí málo přátel = větší síla médií. Z Aukra mám pocit, že nálezy prodávají všichni kromě mě. :-D Když se pak setkávám s hledači, mám přesně opačný dojem - že je to jen pár jednotlivců. Myslím, že rozhodně platí: vrána k vráně. Svým názorem a nevědomým chováním si člověk časem vytvoří sociální bublinu - nejen v tom virtuálním světě. Pokud si taková bublina například najde nepřítele (stát, zlodějské archeology, ukrajince, atp.), vezeš se na stejné vlně chtě-nechtě.

Co jsem vypozoroval já, tak většina hledačů, co jsem poznal, si buduje doma nějakou neuspořádanou sbírku, ale v zásadě vlastně neví co s tím. Odevzdávat se jim nechce, protože jsou si vědomi, že jednak porušují zákon, jednak neví jistě jestli s nálezy naložili správně (citrónovka, šťavelka, ocet, elektrolýza...) a často ani nevědí co doma mají. Některé kusy by si samozřejmě nejraději nechali. Neříkám, že se bojí odevzdávat, ale jsou jednoduše opatrní. Prostě ty potenciální negativa převažují nad tím, dělat mrtvého brouka. Myslím že Hehousova AMNESTIE by možná překvapivě provětrala kanceláře muzejí. :-) Mára má pravdu - člověk se potřebuje posunout. Pokud jsi dostatečně inteligentní a historie tě zajímá, jednou ti prostě dojde, že ty věci vyskládané na poličce a nachozené stovky kilometrů, jsou k ničemu, když o nálezech odborníci nic neví. Všechen tvůj čas a nálezy tak skončí jednou v kontejneru... na druhou stranu chápu, že ten, kdo se setkal v muzeu s nějakou formou arogance, nemá nejmenší chuť to zkoušet znovu. Je to hold o lidech.

Sorry za to vypisování. Marodím, nic se mi nechce a tak prokrastinuju místo abych makal :-D

Co je wlku, kašlík a rýma? :)

Si piš. Zatímco manželka rýmičku nesla víc než statečně a tvrdě dřela, já umírám. Prostě typický zástupce mužského plemene :-D

Wlk: děkuji, moc si vážím Tvých názorů🍀

Wlk: Máš pravdu , ale hlavní ej se svobodně rozhodnout a né být někým, něčím nucen. Je to prostě krása, když je společnost svobodná a nehraje si na ty nahoře a na ty dole, ach jo, jsem naivní, ale já se naučil být odborníkem a badatelem sám sobě. Funguje a baví to, nepotřebuji názory ostatních, pokud chci názory ostatních jdu na pívo , tam se cítím na výměnu názorů nejlépe

kacinitram: problém je, že to tak není a ani být nemůže. Tady se totiž nebavíme o nějakých obecných právech. Jde o to, že ten nález, pokud má cenu, by měl vidět odborník. Není to ten nahoře, je to jenom odborník na danou věc. Taky asi nechceš přijít do nemocnice s tím, že ti tam bude operovat slepák servisák na detektory a na druhou stanu neponeseš třeba na ORL svojí nefunkční sondu.

Navíc, tady se bavíme o kulturním dědictví tohoto kousku světa. Věci, které se nezaznamenají už se nidky nedozvíme, určit ne přesně a v nějakám kontextu.

Elmara: to je věc názorů, já jsem toho názoru, že ten kontext je k ničemu. Je to jako věštit z koule , ale pokud se nezobrazí obraz v kouli, tak je výsledek stejný i u odborníka i u cikánky Jolandy a to byla panečku odbornice.. Pokud bude servisák umět opravit i slepák, tak nemám nic proti. I doktor Mengele se učil v podstatě metodou pokus omyl, to je trochu za čárou, ale bylo tomu tak.

Elmara..super napsáno.

Ještě bych se Elmaro rád zeptal , když tu tak hrozně hájíš tu legislativu a jak yb se měla a neměla vyvíjet, tak když bych si dnes já se svými rozdílnými názory u tebe objednal k eqikovi ještě Mantikorka, prodáš mně ho ? Pokud né, tak tě budu uznávat jako pevného zásadového člověka, ale mantíka si koupím u konkurence, která s tím nebude mít problém.. :-D jsem člověk, který neveme k odborníkovi ani sekerku z doby bronzové, protože to považuji za naprosto zbytečné vzhledem k tomu, že se těch kravin ročně najde na našem území stovky a stovky kusů a je o tom napsáno až až ?

na konci dotazu měla být tečka, nikoliv otazník, mohlo by to být zavádějící a měnit kontext příspěvku, omlouvám se

Kancinitrame, ty ale nad vším přemýšlíš jen v rámci současné legislativy, svého subjektivního pocitu že nálezů už bylo dost a také svého ega. Za dvěstě let ale bude legislativa jinde, budou nové technologie, jiný svět a po tobě a tvých neodevzdaných nálezech ani pes neštěkne. Nikdo nedokážeme říct, jestli ten svět bude dobrý nebo špatný. Je ale možné, že věci které dnes považujeme za nedůležité a nevýznamné, mohou odborníkům v budoucnosti přinést zajímavé informace o minulých pokoleních. Dnes nevíš a nikdy se nedozvíš, co vše bude možné zjistit z té "zbytečné sekerky z doby bronzové" co jsi neodevzdal. Už dnes lze z materiálových analýz zjistit více než před sto lety. Už dnes lze díky počítačům, které před čtyřiceti lety nebyly, databázím a výměně informací mezi archeology vysledovat pohyby našich předků po krajině. Jak vůbec můžeš říct, že je katalogizace nálezů zbytečná? Proč vlastně hledáš? Co děláš s nálezy? Chlubíš se rodině a známým, kteří sotva ocení jejich nadčasový příběh?

Když to vyženu do extrému - zkouším si představit ten tvůj svobodný svět, kde nikdo nikdy nic neodevzdal a každý si dělá co chce. Archeologové žijí v ilegalitě, protože je zbytek světa považuje za šarlatány věštící s Jolandou z křišťálové koule. Muzea neexistují. Proč taky, že? Ve školách se logicky historie neučí. Pokud ano, tak jen těch pár stovek let zpátky. Představuji si tě, jak chodíš v tomhle svobodném světě s detektorem (který ti neprodal Elmara) a nacházíš spousty bronzových předmětů. Vyhazuješ je, protože NEVÍŠ co to je a jakému účelu to vůbec bylo. Spony považuješ za nějaké nesmyslné svírací špendlíky, jehlice za nějaká ozdobná napichovátka, sekyrky s tulejkou za nějaké podivné klínky...prostě nevíš nic, protože ti šarlatáni archeologové nevydávají žádné publikace. Nemáš žádné informace o minulosti, protože ty artefakty nikdo nestuduje. Nakonec tě hledání přestane bavit, protože ti přinese jen frustraci, kterou ani tvůj praktický lékař Mengele nevyléčí...

Kacinitram: já myslím že diskuze asi skončila, pokud si myslíš, že proto, že si někam jdeš něco koupit musí souhlasit s tím co vyprávíš, tak to je docela masakr a dost to o tobě vypovídá. Detektory si lidi na LP kupují proto, že je "nepodáváme". Každého se snažíme s detektorem naučit a se vším pomoci i když má detektor třeba deset let. Navíc, myslím, že děláme nejlepší servis ve střední Evropě a i tedy chodí k nám už detektory z 11 států EU. Samozřejmě děláme taky tyto hledačské stránky, kde se snažíme aby v odpadu nekončili věci co už jaksi znovu nevyrostou atd.

O legislativě jsem nenapsal ani čárku, na to když mi někdo vkládádo pusy něco co jem neřekl jsem docela alergický. Pouze jsem se ti snažil zcela lidsky popsat proč jsi vedle. Jelikož ale teď koukám, že jsi sám napsal, že tě cizí názory nezajímají, tak to byla ztráta času.

Tak se drž

Asi bych s tebou Elmaro nesouhlasil s tím,že jsou všichni archeologové normální... Ať už se jedná o jednoho dobře známého magora p. No-detector, nebo spoustu jiných,kteří nejenom,že hledače ignorují,ale někteří je přímo nenávidí,a rovnou volají PČR...(jak se tu jeden vyjadřil) A to myslím běžná pole,či lesy,nemyslím tím "archeolokality"... Např. v diskuzích se zmiňují příhody z opavska,nebo pardubicka, kde je ,zda se, oblíbená činnost odborníků volat PČR...a taky příhody různých hledačů z doslechu...Takže svět není tak růžový,jak popisuješ ty,Wlk, a jiní...že všichni budou nadšení, když jim něco donesu...někdy se totiž k odevzdání nálezu(a někdy ani k samotnému nalezení) ani nedostaneš....
Mám z toho takový pocit,že v poslední době se snaží někteří odborníci,ve spolupráci s PČR hledačům jejich koníček hodně znepříjemnit (navzdory platné legislativě)...
Tedy alespoň těm,kteří nemají to štěstí,že mají v muzeu,nebo v úřadě kumpána...
A dále jsi napsal,že pošleš kontakt na "normalniho" pracovníka, v okolí kde hledám...jenže stejně,jako u jiných koníčku vetsina lidi nehledá jen v jednom okresu,ale často po celé ČR...prostě cestují pracovně, na návštěvy po rodině, na dovolenou,atd,a při té příležitosti si s sebou vezmou detík, ušetří pár hodin,a vyběhnou s ním někam za město... ,jak to pak řeší,když to není ve tvém "klajmu"?

A ještě krátká poznámka k te legislativě....ta je napsaná nesmyslně tak, aby mohl úřad buzerovat téměř kohokoliv,kdo něco najde...
A to konkrétně že... "archeologický nález je pozůstatek po lidské činnosti jakéhokoliv stáří"...(zhruba takhle,nevim,jestli doslovně)
Oni ti státní úředníci si ale neuvědomují,že stejně,jako to zneužívají oni, tak tu formulaci můžou využít naštvaní hledači,kteří můžou zajít kdekoliv na pole s knoflem, špuntem od piva,nebo kusem traktoru,a volat archače,,že našli archeonález(který podle jejich vlastních slov nemůžou správně vyhodnotit),ať to přijdou vyzvednout...
Je to extrémní vyhrocení situace,ale připadá mi,že počet naštvaný hledačů přibývá....

Je to fakt veliká škoda, že kvůli lenosti některých zákonodárců, se třeba o některých nesmírně významných archeologických nálezech, dnes už bohužel nikdo nedozvídá a ty častokráte končívají
svou dlouhatananánskou pouť skrze věky , bez nenahraditelných nálezových údajů, tak končí kdesi v cizotě a nenávratnu tohoto velikého světa. 🥲

Zajímavě se nám diskuze rozvíjí, to je super. Tak taky ještě přispěju :-D

Marku, s tou tvou kamarádkou mě to mrzí, sám jsem byl před lety na pohřbu kámoše a ten byl ještě mladší, než tvoje kamarádka :-/

Brumlo - díky za to, že necháváš diskuzi plynout a byť nemusíš se vším souhlasit, tak je vedená slušně a tak by to mělo být.

Wlku - k té tvé úvaze, že: "Představy člověka o světě taky hodně ovlivňuje jeho bezprostřední okolí - známí a přátelé a pak média - internet. Otázka je, co převáží. Možná platí málo přátel = větší síla médií."
K tomu mám postřeh takový, že nejvíce člověka ovlivní vlastní zkušenost a když má člověk s něčím špatnou zkušenost nebo dobrou zkušenost , tak pak už ho přátelé nebo média nemají šanci moc ovlivnit.

Jsem toho názoru, že pokud nebudou jasně vymezená pravidla, tak byť to Mára myslí dobře a chce napomáhat poznání a doporučí rozumného archeologa při nějakém nálezu, tak pokud nebude přijatelně a obecně schválené pravidlo/zákon, tak drtivou většinu hledačů tím nepřesvědčí, protože a teď navážu, co jsem psal Wlkovi, když má např. někdo vlastní špatnou zkušenost, tak dá na tu svou zkušenost.

Často tady odkazuji na to, jak to chodí v Anglii, někteří mi pak odpovídají, nj. ale tady platí jiné zákony. Jenže já mám na mysli spíše to, že v Anglii si nález zaznamenají a posbírají informace, ale většina nálezů zůstane hledačovi, jen na něco si muzea dělají nárok. U nás je to o tom, že všechno muzea chtějí a je všeobecně přijímán fakt, že jen v muzeu nálezům bude nejlépe, což je samozřejmě léty prokázaný nesmysl.
A je tedy otázkou, proč ty potřeby mají v Anglii jiné než u nás, když se jedná o stejné poznávání historie?

A co se týče sbírek? Proč pořád je kladen důraz na to, když je nějaká věc ve sbírce a nejsou k ní informace, že nějak ztrácí hodnotu. Lidé sbírají věci pro to, že se jim líbí, že jsou s tou věcí nějak ztotožněni a prostě nemají potřebu k tomu něco popisovat, jako GPS a tak. Ono to je mnohdy i nebezpečné :-D

A osobně, když jdu do muzea a koukám např. na římskou sochu, tak je mi úplně jedno, jestli má třeba složení bronzu v poměru tolik procent mědi a tolik procent cínu, atp. Mě zajímá hlavně estetický dojem a co tím autor sochy chtěl říct.

A u těch seker z doby bronzové Wlku, tak ani za tisíc let od teď už nezjistíš nic převratného, čím bys převrátil nazírání na lidi z doby bronzové, ta doba je celkem dobře zmapovaná.
A koneckonců, když nebudeme o nich vědět úplně všechno, tak se nic nestane, protože stejně jako R. Fulghum věřím, že fantazie je silnější než vědění. Že mýty mají větší moc než historie. Že sny jsou mocnější než skutečnost ;-)

Máš pravdu VendelineDindungu - to nejdůležitější - že nejvíce člověka ovlivní vlastní zkušenost jsem jaksi zapomněl. Bůhví na co jsem myslel. Rýmička ze mě asi udělala retardovaného plniče kapesníčků :-D

Konkrétně i u těch seker máš nejspíš pravdu, ale stále je tu možnost, že se mýlíš. Nikdo to nemůžeme s jistotou vědět. Například dnes je u některých zkamenělin možné díky melanozomům určit barvu kůže, pigmentace per, proto-per dinosaurů. Tohle je věc - která byla ještě před deseti lety nemyslitelná! Mě osobně by před dvaceti lety nikdy nenapadlo, že je něco takového vůbec možné. Burian by byl nadšený a jeho obrazy by dostaly mnohem pestřejší paletu barev. A to ani nemluvím o budoucím zapojení AI. Už dnes dokáže složit střepy nádob, klasifikovat nálezy. Z výřezu rentgenu u pacientů pozná barvu kůže, z hlasu pozná rakovinu hrtanu, nastupujícího Alzheimera či stádia cukrovky. Vývojáři sice neví jak to dělá, ale výsledky jsou překvapivě spolehlivé. Možná se jednou najde nadšenec, který brzy vytrénuje AI na celém katalogu tady na LP. Nahraješ nález na Lovce a hned se dozvíš co to je, odkud to je a z jaké doby...

Chci tím jen říct, že nikdy nemůžeš s jistotou vědět co přinese budoucnost. A ano, souhlasím, že fantazie je silnější než vědění. Sám jsem velký snílek a čím víc toho víme, tím méně je prostoru pro fantazii. Na druhou stranu - věda od stolu není dobré místo pro fantazii. Kolik let nás ve škole učili, že ve špenátu je 90% železa a že broušené industrie se vyráběly mnoho, mnoho týdnů. :-) Do chvíle, než někdo obsah železa ve špenátu znovu analyzoval a opravil tu nesmyslnou chybu a nějaký experimentální archeolog vzal kámen a za osm hodin vyrobil broušenou sekerku. Věda nám asi občas bere některé sny a mýty. Je to k něčemu dobré? Nevím. Poznání je ale přeci jedním ze smyslů života. Možná bychom byli šťastnější společnost kdybychom žili jen pod vlivem mýtů, snů a fantazie. Na druhou stranu, když se podívám na nešťastníky uzavřené v bublinách konspiračních teorií, které stojí na čiré fantazii... nevím, nevím...

Promiňte, že vstupuju...
Wlku, poslední věta předposledního odstavce- snad se to nikdy nestane ( nebo aspoň ne tak brzy). Pěkná myšlenka a asi to k tomu v budoucnu směřuje. Pak se ovšem ztratí jakákoliv snaha poznat kde, co, proč, jak. Jak s tím technickým myšlením, co jsem zde někde postřehl. Já nevím, mě by to asi moc nebavilo, kdybych měl svého kelta do 10 vteřin určeného. Mě néé :-)

No Sipek2...to jsi možná trefil přesně to o čem asi psal Vendelin. Naprosto tě chápu. S rychlým určením najednou přicházíš o ten prostor pro fantazii a přemýšlení. Taky si rád užívám ty chvíle kdy "bádám". Sice jen amatérsky, na internetu, nikoliv podle knih, ale fantazie při tom dohledávání pracuje na plné obrátky. Přemýšlím o tom kdy, kdo a jak artefakt ztratil, nebo uschoval. Doslova se v tom nimrám. Navíc člověk při tom "studiu" narazí na další zajímavosti, analogie a souvislosti, které ti AI svým okamžitým určením nejspíš nepřinese. Jenže jsem starý kus, kdo ví jak tohle "bádání" bude vidět nastupující generace. Připadá mi, že někteří mladí jsou se vším hned hotoví. Když mi vnučka na několika větnou zprávu (včetně akcentů!) na WhatsApp odpoví jedním slovem bez háčků a čárek, jsem z toho na nervy :-D Někdy je to jen smajlík, v lepším případě jen "jop" nebo "oki". Možná jsme byli stejní, ale nějak si to nepamatuju :-D

Marky a Wlk - skvělá diskuse pánové. Dlouho jsem nečetl tak zajímavou výměnu názorů.

Díky Romane, s Wlkem se diskutuje dobře neb je to přemýšlivý člověk a nejen samozřejmě on.
A i když si myslí, že rýma z něj udělala retardovaného plniče kapesníčků, což znám taky ten pocit, jak se člověk u toho cítí, tak to tak zcela jistě u něj není.

Wlku samozřejmě, prostě ve všem je dobré mít určitou míru a nehnat věci zbytečně do extrému, aby to až hraničilo s fanatismem.
A ano, mýlit se může každý, ale nevím jestli zrovna u těch seker, co bychom o nich měli vědět více, víme, k čemu byly určeny, známe už i jejich dataci, můžeme provádět experimentální archeologii a zkoušet, jak se s nimi pracovalo, atd.
U těch zkamenělin je to myslím trochu jiné.

V každém případě si nemyslím, že u těch běžných věcí, které jsou v tisícových kusech, jako třeba ty sekery, náramky, atd., že je nutné, aby byl vyloženě jejich vlastníkem stát/muzeum.
Klidně ať se po zdokumentování vrátí nálezci, pokud nálezce vyloženě ten artefakt nebude chtít.
Proč má být kriminalizováno vlastnictví těchto artefaktů?

Romane, kde jako si ,už sem ti chtěl psat,jestli sa ti nesplašilo motorové kolo 😁 Normálně su překvapený, že sa to tu nehádá, nebo tak něco, 🤷‍♂️že berete nějaké sedatíva ?🤔👍😁😁

Elmaro , já respektuji , čeho jsi dokázal a že máš výbornou firmu , ale já se ptal na jinou otázku . Prodal bys mne toho manticora, když víš , že jsem hledač pokladu verze kapitán Flint ? Tedy hledám poklady , abych je našel a s nikým se nedělil ?

To chceš Máru,nachytat na švestkách 🤷‍♂️
Přijde pan do prodejny aut a říka chci tento sportovní vůz 👍 Prodavač:jak si přejete, ale nejdříve nám předložte potvrzení od policie, jestli nemáte žádné přestupky a jestli jste slušný řidič 🤷‍♂️😁

@kacinitram: Nechci odpovídat za Máru, ale taková je bohužel mentalita většiny detektorářů-Co najdu, to je jen moje, a po mně potopa. Naštěstí ale existují i hledači, kterým není historie cizí, a nehledají jen o osobní obohacení, dobrý pocit, či svou sbírku.
Také asi není nutné někoho "chytat na švestkách" jak píše Cement výše. Co se tím snažíš dokázat?

Brumlo - jak jsi správně poznamenal, tak taková je mentalita většiny detektorářů... Slovo bohužel jsem vynechal, protože to co nazýváš mentalitou, tak já nazývám lidskou přirozeností. A místo toho, aby se většině vyšlo vstříc tak nějak podobně, jako je v UK, tak se menšina snaží tu většinu nějakým způsobem tzv. přechcat, pardón za to slovo.



Cémo, já násávám jaro a tančím v kruhu kolem sedmikrásek.
Letos mě ten brzký příchod jara nějak rozněžnil a tak jsem hodně venku, chodím na ryby a s Fanky do lesa poslouchat Vivaldiho jaro (ptáčci, potůčky) a tak :-D

Ale samozřejmě sleduji pravidelný cvrkot i zde na LP a občas napíšu jednu, dvě věty :-)
Jinak jsem živej, v pohodě a s energií nabitou jarem na 100% ;-)

Vendeline - s tím vlastněním samozřejmě souhlasím! Představa kriminalizace vlastnění se mi taky vůbec nelíbí, ale tak daleko ještě určitě není. To spíš bys měl problémy se zatajením nálezu, než s jeho vlastněním. Ale to klidně může jednou přijít viz třeba ty případy, kdy někdo chce prodat věci z pozůstalosti ze slonoviny a pak mu domů vlítne zásahovka. Ze zákona nesmíš věci ze slonoviny ani vlastnit, vystavovat, držet, přepravovat natož je prodávat....pokud tedy neprokážeš původ. A původ se prokazuje v případě dědictví opravdu složitě. Teoreticky (zase extrém) případní dědicové neodevzdávačů, mohou mít jednou veliké problémy se zákonem, pokud se do té doby skutečně kriminalizuje vlastnění - například keltských předmětů, jako v případě té slonoviny.
Souhlasím s tebou, že není nutné aby vlastníkem nálezů bylo muzeum/stát. Jsou prý případy, kdy muzeum nález pak vrátí nálezci. Údajně to lze i domluvit, ale nic konkrétního nevím. Každopádně s vlastnictvím přichází také zodpovědnost za daný artefakt. To by si měli všichni "sběratelé" uvědomit.
Teď si možná budu protiřečit - nejsem proti vlastnění nálezů, jsem proti jejich neodevzdávání do rukou odborníků. :-D

Cemente - nebereme sedativa, ale od té doby co Minelab zavedl technologii Multi-IQ, jsme v klidu a máme IQ tak nějak víc v pohodě, no ne? :-D :-D :-D

kacinitram - z toho není cesty ven - kdyby ti detektor neprodal, tak budeš hysterčit, že se opovažuje lustrovat zákazníky, když ti prodá, budeš mu plivat pod nohy, že není zásadový...

Jo a kachna mi sedí od na 16 vejcích a tři páry holubů už taky sedí v hnízdních miskách. Jak já miluju jaro!!

Marky - je to s Wlčákem super, moc vám to spolu štymuje :-)

To bylo jen takové přirovnání, proč by měl asi prodejce lustrovat kupujícího, von přece nemůže za to,komu legální věc prodá 🤷‍♂️
Já jsem to po sobě teda pochopil a to už je co říct 👍😁 Hoši bavte sa 👍😉😁

MarkyMark: A jak by jsi si to představoval ty?

Romane, tož to nepřežeň s tim nasáváním, ať nenasaješ aj ten jarní černý kašel 🤷‍♂️👍😉😁
Jo a jinak, já už mám doma tři roky nahlášené nálezy, akorát sa furt nemožeme s archeologem trefit, na schůzce předání 🤷‍♂️😁 jednů nemá čas on, pak nemám čas já a tak to už ide od kovida, po třetí světovů válku 🤭😁🤷‍♂️ No ale už to doma mít nechcu, tož ho budu moset odchytit 👍😁👍

Jo Romane,to je dobře že ti ptáci sedíja 👍👍😁Hlavně že nesedíš aj ty, za ty brakteaty 🤭👍😁😁😁 to byl vtip, aby tu bylo trochu veselo 🤭😁 Dobrou noc panové, Su rád, že jsem si s váma pokecal 👍😁😉

Brumlo - tak má představa je inspirována tím, jak to mají zařízené v UK, což je tady už všeobecně o mně známo :-D

K článku přidám své 2 postřehy. Začínal jsem v dubnu 2017 na prvním poli tzv. hned za barákem. Velmi brzo jsem pochopil, že tady nikdo nikdy s klackem být nemohl. Byl jsem první. A ta obrovská kumulace nálezů jen na určitých místech byla patrná. Jo, ale já tehdy o tom zas až tak moc nepřemýšlel, prostě jsem v začátku hrabal jak to šlo. To až časem. Rozdíl mezi hluchými plochami a plochami s uječenou cívkou někdy opravdu jen pár desítek metrů. Pak mi tam začli chodit další ( ty jámy až do pekla mě fakt štvaly) a začlo se to rozmělňovat. Jakžtakž jsem si celkový obrázek stihl za ty roky udělat. Převážně od 1650 a výš, výjimečně pravěk a Řím.
A druhé políčko ( spíš lán) časově zhruba stejně jen o 20 km dále , tak tam už hodně vysbíráno. Nálezy i tak za to stály ( třebas ta měděná sekera). Tam to žilo odjakživa, lokalita jak víno. A když jsem byl u archeologa a viděl mapku zachycených nálezů, nevěřil jsem. Nic, nula. Jen moje sekera a pár spon. Buď to skončilo v jiné instituci, nebo...
No, musel to však kdysi být hukot. Jen s kolegou jsme na pár set metrech ještě dali 3 zlaté , na prokopaném poli :-) Občas si tam zajdu , protože
tu a tam z hlubin vyleze pár posledních mohykánů.

Céma - 👍 ;-)

Tedy kuci, chvilku mi trvalo to pročíst, ale dobré :)

K tématu: dnes jsem dal trochu schátralého římánka, je to dupondius asi Trajánus... tedy stav je trochu smutnější a kdo ví co s té trnové koruny ještě vyleze, trochu hádám s toho co zatím vydím. Pole jsme s Pilotem vybrali dosti náhodně, spíše už je to tak, co se ještě dá chodit, jelikož polabí už je hodně oseté. Na druhou stranu, oba jsme ten svážek měli už vyhlídnutý.

V lokalitě několik nálezů dobové keramiky a trocha mědi, jedno Ag útěchy (kdo to nezná, tak to 10 kr. FJ. A ten římánek. Za celý den, jsem tak udělal jedinou fotograii, abych měl přibližnou polohu předmětu.

Až se dostanu za archeologem kterému to patří, tak GPS opíšu do pytlíku z Google... opravdu na tom nic není. Pokud z místa už nějaký nález mají a docela bych podle určitých příznaků řekl, že to je možné, tak to bude možná trochu spřesněné datování lokality.

Tudíž i když to třeba ještě neděláte, nebo se za archeology nechystáte stejně si vše foťte. Opravdu se to bude nakonec hodit :)

Krýsný den všem a kdo se dnes nedosta ven, toho je mi líto. Tyhle prosluněné jarní hledačky, kdy ve vzduchu není ani jeden hmyzák jsou tak nádherný :)

To kacinitram: ještě dužím odpověď, abch nebyl za srabíka :). Popravdě nevím, situaci, aby někdo nakráčel k nám do obchodu a prohlásil "jsem lupič, co najdu prodám, co mi tak můžete nabídnout"? jsem ještě řešit nemusel. On se tím "face to face" nikdo nepochlubí.

Samozřejěm znám hledače a často i velice zajímavé lidi, kteří se věnují nějakému oboru natolik vášnivě, že se s těmi věcmi prostě nerozloučí. Mnoho z nich je ale ochotných je poskytnout alespoň na zpracování. Já na nikoho netlačím, především když vidím, že to nemá smysl. Každý si k tomu musí dospět sám :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru