Detektorista našel v Alpách 3 000 let starý obrovský poklad z doby bronzové

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Na místě římské bitvy v Oberhalbsteinských Alpách byl za pomoci detektoru kovů objeven poklad z 12. až 11. století před naším letopočtem. Čítá přes 80 bronzových předmětů o celkové hmotnosti 20 kg. Jedná se o největší a nejvýznamnější poklad z doby bronzové, jaký byl kdy nalezen v kantonu Graubünden.

Nedaleko dnešní obce Surses byly od roku 2003 opakovaně nalézány stovky římských artefaktů, včetně střel z praku, hřebíků, části vojenské výstroje a zbraní, včetně např. bohatě zdobené dýky. Obrovské množství artefaktů z augustovské éry identifikuje místo rozsáhlé vojenské akce mezi místními kmeny Suanetesů a třemi římskými legiemi vedenými budoucím císařem Tiberiem a jeho bratrem Drusem v roce 15 př. n. l. Jedná se o jediné prokázané římské bojiště ve Švýcarsku. V roce 2008 zde byly objeveny pozůstatky římského vojenského letního tábora, založeného pro kontrolu strategicky důležitého Septimerského průsmyku.

V roce 2021 byl v místě zahájen nový výzkumný projekt, jehož cílem je systematický průzkum krajiny s úkolem objevit historické stopy konfliktu. V rámci tohoto projektu byl na poli jižně od pravěkého osídlení při transalpské obchodní cestě objeven poklad z pozdní doby bronzové, když jeho první signály zaznamenal loni v říjnu amatérský detektorový spolupracovník Archeologické služby Graubünden (ADG).

Následný výzkum odhalil, že předměty byly zhusta a pečlivě zabaleny v malé, jasně ohraničené jámě. Původně byly zabaleny v kůži, vloženy do dřevěné krabice a jako celek zakopány do země. Většinu předmětů představují surové měděné kusy a slitky, které se používaly při výrobě kovových předmětů v celé alpské oblasti. Mezi další artefakty patří srpy, sekery, úlomky pil a části šperků. Byly úmyslně poškozeny, přeneseně „zabity“, aby nemohly být znovu použity, než byly uloženy do země.

„Komplexní vědecký výzkum, který bude nyní následovat po tomto nálezu, jenž je v naší oblasti jedinečný, jistě poskytne dalekosáhlý pohled na kulturní, ekonomickou a krajinnou historii pozdní doby bronzové,“ řekl archeolog kantonu Graubünden Thomas Reitmaier. „Také podtrhuje potenciál rozsáhlého archeologického průzkumu a spolupráce s dobrovolnými detektoristy,“ dodal na závěr s tím, že senzační objev zdaleka nejrozsáhlejšího a nejdůležitějšího pokladu je velkým okamžikem pro archeologii Graubündenu.

Roman Němec

Zdroje: arkeonews.net, thehistoryblog.com, news.yahoo.com


3D model souboru in situ


část souboru - dva srpy, sekera a měděné slitky


pohled na údolí Salouf s výkopem v popředí vpravo-m4


poklad po vyčištění-3m

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěknej depůtek, dvacet kilo - to muselo být tehdy značné jmění.... Ekvivalent dvou koní, měchu medoviny a tří blonďatých zajatkyň :-D

Moc pěkný, to na ten můj mini depůtek 2 věcí nemá😁

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru