13. 1. 1330 Kalendárium

13.01.1330 - Fridrich I. Sličný zemřel po dlouhé nemoci

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Podstatnou část jeho vladaření ovlivnily spory s Ludvíkem Bavorem o trůn Svaté říše římské. Poslední tři roky života byl velmi nemocný a nedával o sobě vůbec vědět. Fridrich I. Habsburský, který je známý též jako Sličný, zemřel 13. ledna 1330. 

Jeho bratrem byl Rudolf I. Habsburský, který byl devátým českým králem. Vládl ale jen krátce v letech 1306 až 1307. Jeho bratr získal nadvládu nad habsburskými zeměmi. Poté, co Rudolf zemřel, se Habsburkové snažili udržet správu nad českou krajinou. Jenže toto úsilí skončilo v roce 1308 vraždou Fridrichova otce Albrechta I. Nebylo tak jisté, zda si vůbec Habsburkové udrží své země. Nakonec se však Fridrichovi podařilo získat podporu Jakuba Aragónského, a to díky svatbě s o jedenáct let mladší Isabelou Aragónskou. Ta následně přijala německé jméno Alžběta.

Boj o moc, ale pro Fridricha zdaleka neskončil. Po smrti Jindřicha Lucemburského se totiž uvolní trůn římského krále. Jenže stejně jako Fridrich po něm toužil jeho bratranec Ludvík Bavor. Oba dva byli zvoleni římskými králi – Fridrich v Sachsenhausenu, ale volba byla následně prohlášena za neplatnou a Ludvík na druhý den druhou částí kurfiřtů. „Hlavní slovo měl totiž zkušený arcibiskup Petr z Aspeltu, který se přiklonil k Ludvíkovi,“ uvádí Richard Händl ve své knize Šedé eminence v české historii.

Spor o trůn mezi Ludvíkem a Fridrichem vygradoval až ozbrojený konflikt. Rozhodující boj se však stále oddaloval kvůli počasí, neustále totiž v letech 1315 a 1316 pršelo. To neumožňovalo regulérní bitvu. „Důvodem byla také částečně nerozhodnost i málo čitelná taktika Ludvíka Bavora,“ píše Lenka Bobková v knize Jan Lucemburský.

K další bitvě se schylovalo v roce 1319. Opět ale k ničemu nedošlo. Ludvík se na poslední chvíli stáhnul se svými vojáky do Mnichova a jeho spojenec Jindřich XIV. Dolnobavorský do Landshutu. rakouským vojákům zůstaly napospas městečka a věznice až k Řeznu. Ludvík byl tímto fiaskem tak otřesený, že dokonce uvažoval o abdikaci. Celkově vládl kvůli rozepřím obou panovníků chaos. Habsburkové se na jihu říše mohli opřít o své državy ve Švábsku i mnohé stoupence, a ani v Porýní se Ludvík nemohl spolehnout na všechna zdejší města. „Chování podporovatelů obou králů ale bylo stále kolísavé,“ poznamenává Bobková ve své publikaci.

Dvojvládí trvalo až do roku 1322, kdy během bitvy u Mühldorfu Fridrich padl do Ludvíkova zajetí a byl převezen na hrad Trausnitz. Tedy rodové sídlo rodu Wittelsbachů, které bylo v letech 1255 až 1503 sídlem vévodů z Dolního Bavorska a poté dvorní državou bavorského korunního prince. Fridrich v důsledku dlouhého věznění vážně onemocněl a 10. ledna 1330 zemřel. Jeho dlouholetý rival Ludvík Bavor pak roku 1347 při lovu na medvěda.

Ludvík

Ludvík

Zdroj: www.bavorsko.cz, Lenka Bobková: Jan Lucemburský, Richard Händl: Šedé eminence v české historii, https://oldthing.de/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek. :-)

Sifilis je, jako nová nemoc, datována na konec 15. století. Určo ho měl, jen se nevědělo co to je :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru