Jak na detektor kovů Fisher F22

Kategorie: Detektor kovů Fisher F44 a F22

Fisher F22 se v současnosti prodává ve dvou verzích. Základní osazená "kapkovitou" koncentrickou cívkou a vylepšená verze která používá 2D sondou, kterou znáte třeba z modelu F75. Rozdíl je tak pouze v dosahu, který je u 2D sondy vyšší a tak je zde lehký nárůst odolnosti v silně mineralizovaných půdách, což souvisí znovu s 2D cívkou.

I když se jedná o začátečnický detektor, už dokáže v lecčem překvapit a jsou zde i vychytávky, které pro tuto cenovou třídu určitě nejsou obvyklé.

Základní nastavení

Stejně jako u většiny detektorů i zde je základní nastavení kombinace citlivosti, diskriminace a pracovního režimu.

Citlivost – Nastavení citlivosti je v rozpětí od 0 po 10. Čím vyšší je nastavení, tím vyšší je dosah detektoru. Vyšší nastavení ale přináší nižší stabilitu, a tak je nastavení citlivosti vždy nějakým kompromisem mezi dosahem a stabilitou. Osvědčený způsob nastavení je začít na doporučené hodnotě 6, ujít s detektorem pár kroků a když je přístroj klidný znovu zvednou na 7 a to celé znovu opakovat. Rušení je na každé lokalitě trochu jiné a je škoda se nějakou pevně danou hodnotou okrádat o hloubku.

Hlasitost – Nastavení hlasitosti má stupnici od 0 do 20. Kdy do čísla 10 nastavujte celkovou hlasitost jak pro železo tak pro barevní kovy a od 10 do 20 pak hlasitost železa. (hlasitost barevných cílů se nemění, postupně narůstá hlasitost železa). Díky tomu se můžete přizpůsobit lokalitě plné železa, aniž by jste museli železo filtrovat, což vždy stojí nějaký ten dosah.

Diskriminace – Detektor používá výřezovou diskriminaci. Vše funguje velice jednoduše. V menu zvolíte notch a pak pomocí plus a mínus dojedete na číslovku kterou chcete diskriminovat. Ta se rozbliká a pak zmizí. Pokud číslo není vidět, tak kovy o dané vodivosti diskriminujete. Osobně si myslím, že v našich středoevropských podmínkách je nejlepší volba ale chodit v All Metal  - ve všech kovech. Pokud navíc detektor nabízí možnost si ztlumit hlasitost železa, tak jako to F22 umí měla by to být jasná první volba.

Pracovní režimy – detektor používá 4 pracovní režimy s různým nastavením především diskriminace.

Jewelry – šperky: režim potlačuje automaticky všechny železné cíle.
Coin - mince: režim potlačuje jak železo tak segmenty číslo 2 a 4
Artifact – starožitnosti: v tomto režimu detektor nediskriminuje žádnou skupinu cílů
Custom – Individuální: Vlastní nastavení jak diskriminace tak audia

Z přednastavených režimů jsou z moho pohledu v našich podmínkách slušně použitelné Šperky a Starožitnosti. V režimu šperky máte zavřené železo a všechny barevné cíle slyšíte. Řada hledačů takové nastavení preferuje. Starožitnosti jsou v podstatě takový All Metal režim bez dalšího nastavení. Nastavení „mince“ bych se asi většinou vyhnul. Jelikož zde jsou automaticky potlačované i segmenty 2 a 4 a to znamení že se dá snadno přejít drobné stříbro nebo zlato.

Nejzajímavější režim je ale Custom  - vlastní to mu se v následujícím odstavci budeme věnovat.

Custom – individuální nastavení

V individuálním nastavení si můžete nastavit diskriminaci pro jakoukoli skupinu cílů (tak jak jsem popsal v odstavci který se týkal diskriminace výše). Ten hlavní bonus je ale v možnostech nastavení audio odpovědi, které nabízí v dané ceně nevídané možnosti. Můžete si totiž nastavit 4 tóny v podstatě kam chcete a stejně tak VCO (tón s proměnlivou intenzitou)

Při výběru tónů postupuje následujícím způsobem:

  1. Mačkejte tlačítko MODE, dokud není aktivován hledací program CUSTOM
  2. Opětovně stiskněte a držte tlačítko MODE (déle než 1 sekundu), dokud na horní diskriminační číselné škále nezačne problikávat první kategorie Fe
  3.  Pomocí tlačítka MENU se posouváte po stupnici kategorií
  4. Nyní pomocí + nebo – můžete vybrat každé kategorii (Fe, 2 – 9) jeden z 5 tónů (0 = VCO, 1 = bass, 2 = nízký, 3 = střední, 4 = vysoký)
  5. Chcete-li z nabídky vystoupit, stiskněte tlačítko MODE
  6. Pokud chcete pokračovat ve výběru tónů pro další kategorie, stiskněte opětovně MENU a vyberte další kategorii. Pro ukončení výběru nastavování zmáčkněte MODE

Díky této možnosti si tak z F22 můžete klidně vyrobit takovou malou F75 v nastavení 2F. Kdy pro železa nastavíte tón 1 a všem ostatním číslům přidělíte VCO.

Návod a "Rychlý start" s doporučeným nastavením

Návody si můžete stáhnout ve formátu PDF poklepáním na obrázek.

Odkazy na detektory kovů Fisher F22 na LP.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nojo, Fíša :-D :-D Dobře se mi s ním hledalo a našel mi pěkné věci, ale už má nového majitele....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru