Na dně Baltu nalezen dlouhý kamenný val, může se jednat o nejstarší megalitickou stavbu v Evropě

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Na dně Meklenburského zálivu na severu Německa, objevili vědci skoro kilometr dlouhý kamenný val, starý až 11 000 let. Pravděpodobně sloužil k lovu sobů či jiných zvířat, a zřejmě se jedná o nestarší megalitickou stavbu v Evropě.

Val byl objeven roku 2021 náhodou, při studentské exkurzi na palubě lodi se sonarovým systémem. Nachází se v hloubce 21 m pod hladinou, na délku měří 971 m, průměrná šířka je kolem 2 m a výška mezi půl až jedním metrem. Skládá se z 1673 kamenů, přičemž naprostá většina z nich má velikost několika decimetrů, jiné mají průměr až 3 m.

Účel valu není zcela jasný, byl postaven na okraji jezera či bažiny, což by mohlo naznačovat jeho využití při lovu např. tehdy hojných sobů. Při pronásledování má totiž zvěř tendenci nepřeskakovat liniové prvky v krajině, jako potoky a různé příkopy, nýbrž utíkat podél nich. Jedna skupina lovců tak mohla nahánět a druhá, schovaná podél valu za kameny, probíhající zvěř lovit. Proto tato „zeď“ nemusela být příliš vysoká ani spojitá. Případně lovci mohli nahánět stádo do úzkého koridoru mezi valem a vodou, čímž zvěř zpomalila a bylo snažší ji ulovit. Uvažovalo se i o možném ledovcovém původu struktury, což bylo záhy zavrhnuto, neboť val vede kolmo na směr postupu ledovce.

Minimální stáří celé stavby je 8 500 let, nicméně radiokarbonová data získaná z úlomků dřeva v nedalekých sedimentech naznačují, že mohla vzniknout už před 11 000 lety, na konci poslední doby ledové. V této době byla oblast součástí dnes již zaniklé pevniny Doggerland, jež se rozkládala v severní Evropě a spojovala Britské ostrovy s Evropou. Vzhledem k četným mokřadům a jezerům se jednalo o značně osídlenou oblast v období mezolitu, nicméně zde nechybí ani mladopaleolitické či neandrtálské nálezy. Doggerland zaniká v souvislosti se zvyšující se hladinou moře kolem roku 6 500 BC.

Val bude i nadále zkoumán pomocí sonaru a sedimentačního echolotu. Plánují se i potápěčské akce, jejichž cílem bude nalezení archeologického materiálu (kamenných nástrojů, kostí, či zlomků dřeva), který by pomohl vysvětlit účel a stáří celé stavby.

Zdroje
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/vedci-objevili-v-baltskem-mori-dosud-nejstarsi-evropskou-superstrukturu-vznikla-mozna-uz-pred-346009
https://phys.org/news/2024-02-stone-age-hunter-baltic-sea.html
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-vedci-objevili-val-na-dne-baltu-mozna-jde-o-nejstarsi-megastavbu-v-evrope-245642


deteil valu


rekonstrukce valu

Sonarový snímek


zaniklá pevnina Doggerland

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Skvělý článek. Díky výstavbě větrných elektráren je v oblasti velké množství dalších nálezů. Je docela zajímavé, že ještě Římané slýchali, že za určitých podmínek se dalo přejít do Británie „suchu nohou“

Průměrný lidský život netrvá tak dlouho, aby to bylo postřehnutelné, ale Země se neustále mění, transformuje. Pevniny se potápí na dna oceánů a horotvorné procesy je pak zase vyzvedávají. Proto je možné najít pravěké valy na dně moře, nebo trilobity v Alpách. ;-)

Tak to je trochu rozdíl. Deset tisíc let staří kamenné stavby a 545 milionů let je datování Kambria. Ty lovci zažili ústup ledovce, ale nikoli posun kontinentů. A lidé v těch místech žili proto, že vělká část vody byla uvězněná v pevninském ledovci a díky tomu tam byla souš, bažiny a jezera. Dno se nikam nepotopilo.

Mimochcem tohle si můžeme brzy zopakovat. Pokud se zastaví tepelný výměník zvaný Golfský proud. Párkrát se to již stalo, žijeme přibližně na úrovni Québecu. Tomu se příroda nepřispůsobí, zcela by to proměnilo jak floru tak faunu.

Jakej blbec stavěl na dně Baltu val ?

Skvělá práce, Brumlo. Zachytil jsem něco málo v médiích, ale tohle je jednoznačně o dvě třídy vejš.

Kacinitram: pračlovek :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru