Nález opracovaných kmenů v Hradci Králové

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

V polovině října objevili stavbaři nedaleko Fakultní nemocnice v Hradci Králové dva opracované dubové kmeny, jež patrně představují nedokončené monoxyly. Pokud se prokáže jejich pravěké stáří, půjde o nález celoevropského významu.

Monoxyly jsou lodě dlabané z jednoho kusu kmene, používané od neolitu po 19. století. Dle archeologa Radomíra Tichého, který je mimo jiné organizátorem námořních expedic Monoxylon, dochované záseky i způsob opracování nalezených kmenů odpovídá použití kamenných broušených nástrojů-teslic, využívaných v průběhu neolitu a eneolitu, tedy v období 5 500-2 200 před naším letopočtem. Pokud se prokáže jejich pravěké stáří, půjde podle odborníků o nález celoevropského významu, neboť nejbližší podobné nálezy jsou známé až ze Skandinávie. Přesné výsledky ovšem budou známé až po odebrání vzorků a jejich analýze, jejíž výsledky budou nejdříve na počátku roku 2024.

K nálezu došlo ve dvoumetrové hloubce ve starých štěrkopískových nánosech jednoho ze zaniklých koryt řeky Labe. Už jen samotná hloubka uložení, svědčí dle archeologa Radka Bláhy spíše o pravěkém, než novověkém stáří. Oba kmeny mají délku kolem 11 metrů a dohromady váží 25 tun. Obvod jednoho je bezmála 4 metry a průměr 1,5 metru. Podle odborníků kmeny představují různé fáze výroby člunu. Jeden je z poloviny průměru odštípán, po této fázi mělo následovat samotné dlabání vnitřku člunu, druhý kmen je na samotném počátku zpracování. Nyní se nacházejí v depozitáři královéhradeckého Muzea východních Čech v Jaroměři a čekají na zpracování.

Z Královéhradeckého kraje jsou již známé 2 nálezy hotových monoxylů. Jeden byl objevený na počátku 20.století při regulaci Orlice v Hradci Králové, druhý v nánosech Labe u Jaroměře. Stáří těchto nálezů ovšem není známé.

Odkaz na článek o poslední námořní výpravě Monoxylon IV, která proběhla toto léto v Egejském moři: https://www.lovecpokladu.cz/home/namorni-expedice-monoxylon-iv-9548

Zdroje:

  • https://hradecky.denik.cz/zpravy_region/archeologove-obri-kmeny-hradec-kralove-muzeum-nemocnice-monoxyly-20231103.html
  • https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2437305


kmeny na staveništi před fakultní nemocnicí


detail opracování


průměr nejvetšího kmene je 1,5 metru


monoxyl z letošní expedice monoxylon iv.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Myslím, že jeden je k vidění v přednáškové místnosti na zámku v Pardubicích. Stáří si mohou nechat určit, když budou chtít, přes dendro či 14C. To céčko stojí deset tisíc.

Krásný článek ♥️

Pokud je to skutečně TO, v co archeologové doufají, tak pak by to byla velká paráda.
Archeologové ale mají jak známo velké oči a tak bez přesného určení stáří dřeva by to mohlo být cokoliv. Od domu po rybník.

Pěkný článek, uvidíme, co nakonec se zjistí 8-)

Namor: Raději pracovat se všemi možnostmi a později je vyvrátit či potvrdit, než něco dogmaticky odmítat hned na počátku, a přehlédnou potenciálně zajímavé souvislosti.

Jak řekl jednou jeden: "Bez velkých očí není velkých nálezů. "
Roman Němec, 27.11.2023

Ano, samozřejmě. Pracovat je nutno se všemi verzemi ale na veřejnost je třeba jít až s ověřenými posudky.

Aby to nedopadlo jak s "pravým" hřebem pana Břicháčka.

...pro Brumlu.

L2021PS: Ale napadá.

Namor: Nikdo netvrdí, že se stoprocentně jedná o nedokončené čluny, nebo že jsou určitě pravěké. Archeologové pouze oznámili nález veřejnosti, a jeho možnou interpretaci.

Brumla -ovšem ta interpretace prozatím pracuje pouze s jednou možností. Proto moje reakce.

Nicméně bych to jim i nám přál, bylo by to úžasné.

Na tej fotce to výpadá jako by to bylo dole řízlé pilou :-D Ale to asi klame fotka.
Nevím, proč jim zjištění stáří dřeva bude trvat tak dlouho...

Hehousi - budou Vánoce přece, proto tak dlouho :-D ;-)

Jeden keltský mají ve Vlastivědném muzeu v Olomouci: https://maps.app.goo.gl/eWqAbFYdXezxkpXn6

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru