Nastavení Ferrous Limits – Limitů železa u Manticore

Kategorie: Detektor kovů Minelab Manticore

Správné nastavení této funkce, je podstatnou věcí při nastavení Manticore a jelikož na jejich nastavení dostáváme největší počet dotazů, budeme jim věnovat samostatný článek.

Co vlastně funkce Limity železa dělá?

Základní vlastností je, že všechny předměty, které se dostanou do Limitů se nám budou označovat a hlásit jako železo. To je ale jenom část toho, co funkce umí. Horní limit slouží pro diskriminaci klasických hřebíků a obecně bezproblémových železných předmětů.  

Něco úplně jiného je ale limit spodní. Ten nám umožňuje „zavřít“ do železa i problematické železné cíle, a také zátky atd. A zároveň se chová jako „Iron Bias“. Hlavním přínosem pak je, že tento filtr nemusíme zesilovat nebo zeslabovat na nějaké stupnici, ale v grafu si můžeme vytvořit tvar, díky kterému schováme nechtěné cíle, ale přitom sílu filtru nastavíme co nejmenší. To má následně pozitivní vliv na dosah u cílů, které jsou již na hraně identifikace.

Dost hledačů, především těch, co mají něco nachozeno s detektory jako je Minelab CTX 3030 mají tendenci považovat odpověď detektoru za podobnou tomu co dělalo CTX 3030, kdy výsledný bod na grafu byl vlastně výsledek mezi osami FE a CO. U Manty si ale jedná o funkcí podstatně „chytřejší“ která navíc poskytuje výrazné vyhodnocení právě v grafu.

Praktické nastavení

Od suché teorie se nyní pojďme přesunout do praxe. Na prvním obrázku je moje nejčastější nastavení limitů. Jak je na první pohled vidět, v levé část grafu je doslova vykousnuté okno. A přesně v této části se hlásí všechny nízko vodivostní cíle, jako jsou drobná Ag, bronzíky, drobné zlaté šperky atd. Zároveň je spodní limit nastavený tak, aby mi pomohl správně označit většinu problematických železných cílů. Přičemž jenom podotýkám, že v podstatě nikdy nechodím diskriminaci do ticha, ale vždy mám puštěný "zvuk železa", pouze úroveň hlasitosti nastavuji poměrně nízko (7).


obr. 1 - standartní nastavení od Elmary

Proč dělat tak velké otevřené „okno“?

Drobné cíle ve větších hloubkách se nám už nezobrazí hezkou kuličkou na dělící lince, ale bude se hlásit v tomto prostoru buď dole a nebo nahoře.

Důležité: Pokud se mi posouvá cíl ze spodní části grafu nahoru k lince, pohybujete se v alkalických půdách. Pokud je to z horní části směrem dolu pohybujeme se ve feromagnetických půdách. Tomu je pak i dobré přizpůsobit nastavení detektoru, jelikož tím můžete hodně získat. (obr 2, 3).


Obr. 2 - alkalické půdy. Obr. 3 feromagnetické půdy

Z obrázků je jasně vidět, že pokud bychom si nechali spodní limit v nějakém vysokém nastavení, mohli bychom o leccos přijít. Půd z taktovelkým množstvím železa je ale podstatně méně než těch alkalických. Výsledek na grafuje je pak pouze ilustrační, samozřejmě záleží na předmětu a hloubce uložení. Čím menší je předmět a čím hlouběji je, tím méně výrazný je také výsledek na grafu.

Hrbek ve spodním limitu: Na obrázku je označený hrbek ve spodním limitu v kterém se objevují problematická železa, železné kruhy nebo také pivní víčka. Je potřeba podotknout, že v závislosti na půdních podmínkách je potřeba občas s tímto hrbkem pohnou buď více do prava nebo do leva.

Limity a stabilizátor

První aktualizace přinesla zajímavou pozitivní změnu. Na vysoce feromagnetických půdách se občas můžete setkat s tím, že detetor dává drobné železné pobruky. Ty se na Mantě zobrazovali jako drobné železné signály na horním limitu (jeho horní hraně). Aktualizace tuto věc výrazně vylepšila a navíc ještě přidala funkci stabilizátoru, která dokáže chování detektoru ještě vylepšit.

Shodou okolností se začátkem týdne náš kamarád Vašek ocitnul na jedné z takových šílených lokalit. Detektor jsme tam již testovali před aktualizací a v horním limitu se to železo ozývalo opravdu hodně. Teď po aktualizaci se i v nulovém nastavení stabilizátoru situace neuvěřitelně zlepšila. Na nastavení 2 je pak detektor doslova jako beránek. Přičemž bez velkých ztrát na hloubce lze stabilizátor použít až do čísla 3.

Video

Na videu se můžete podívat na změnu chování v takové extrémní lokalitě a to se zapnutým stabilizátorem a bez něho. Bohužel už Vašek neměl k dispozici původní první verzi software. Tam by bylo vidět, jak velký to je posun i bez zapnutí stabilizace. Kvalita videa odpovídá tomu, že jsme kamaráda, který se tam ocitnul sice náhodou, ale v pravý čas poprosili, ať to natočí ale spoň na telefon. :)

Nastavení podle Jaccoba a Vaška

Jak je na první pohled jasné, limity umožňují daleko více a také se dá chodit podstatě ostřeji a nebo také detektor trochu více „utáhnout“.


Jaccob – nastavení na drobné cíle a nejdrobnější zlato


Jaccob – nastavení do čistého lesa v přednastavené volbě (to je ta první možnost v limitech, kde si pouze zvětšujete nebo zmenšujete horní a spodní úroveň).


Vašek: bez spodního limitu. To znamená velice ostrý režim, kde by hledač měl mít něco nachozeno.


Vašek: Zde již je spodní limit aktivní a bude Vám pomáhat v identifikaci velkých železých cílů, kroužků atd.


Vašek: výrazně utažené limity do lokalit s menším počtem železných cílů a v podstatě bez možnosti se splést ani na cílech jako jsou železné kruhy.

Závěr

Co dodat závěrem. Tématu se jistě budeme věnovat dále a myslím že až budeme probírat další body v nastavení budeme se k nastavení limitů stále vracet. Jelikož dostáváme stále dotazy na "naše nastavení" přidám sem svoje momentální "Lesní". Jelikož ačkoli jsem polař, teď v čase, kdy polí není se i já musím věnovat místům, kde vládnou Kloši, Komáři a Jezevcodlaci. :)

  • Citlivost okolo 23. Mám rád, když je detektor lehounce nestabilní a občas si tak "vrkne". Na mnoha místech se tak dá chodit klidně 25-26. Tady je potřeba vzít v úvahu i výkon detektoru, který je opravdu značný. Pokud je lokalita narvaná železem je vysoké nastavení citlivosti kontraproduktivní. Může se tak stát, že jediné na čem přidáte jsou hluboce uložená železa.
  • Hlasitost – pokud chodím bez sluchátek tak na 25
  • Režim – Pole/les základní
  • Potlačení rušení -  automaticky na začátku hledání
  • Odladění země - ručně, pokud je číslo vyšší než 30, obvykle se více bude mineralizace měnit a pak zapínám automatické vyvažování
  • Rychlost obnovy – 5
  • Diskriminační vzor – vždy všechny kovy
  • Limity – viz obr. 1
  • Hlasitost železa 7, výška tónu železa 1, stabilizátor 0 nebo 1
  • Tónové audio – 1 pásmový multitone. Trochu si snižuji do nižších tónů než je továrně nastavený
  • Audio profil – reproduktor normální, sluchátka pokročilý
  • Pracovní frekvence – vždy multi
  • Jazyk – čeština
  • Vibrace – vypnuté
  • Podsvícení lcd, klávesnice – experimentuji zrovna s automatickou funkcí
  • Identifikace železa – pouze podtržítko, červeným číslům jsme zatím nepřišel na chuť

Video - Manticore do šroubku 4 - Manuální editace ferous limits

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak teda jake jsou odporucena nastavení na hledaneni v mori??? Komplet i s limitama od Vás?

Petr už píše článek, který bude jenom o hledání u moře :) Počítám, že na webu bude v neděli nebo v pondělí. :) Už tady stříhám videa ze Saint Tropez :)

To už bude freexxx doma od moře, tak to mu moc nepomuže, ale na duhou stranu už par goldíku vytáhl tak to snad přežije :) to mě se to bude hodit za 14 dní :)

čim driv tim lepe ted se lecim mam rozervane odtlaky na nohou z hledani masakr... mate najeke typy co na to jek se tomu vyhnout. k čemu detik když nemužes hledat :-D :-D :-D 6 hodin ve slane vode denne a sem vyřizeny... ale posledene 2 dni to dorazim ;-)

Petr se vrátil dnes. Všechno má nějaký čas, pokud to nemají být hámotiny. A to ať raději dělají jiní :) všechny věci, které sem dáváme máme nachozené a otestované. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru