Nesmírně cenná zlatá maska posouvá znalosti historie Číny

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Více než 3 000 let stará zlatá maska byla objevena v bohaté šlechtické hrobce při archeologických vykopávkách v Zhengzhou Shang City ve středočínské provincii Henan. Je to vůbec první objevená zlatá maska dynastie Shang a jediná tohoto druhu celoobličejová.

Maska byla součástí více než 200 předmětů luxusní pohřební výbavy velké hrobky patřící šlechtici dynastie Shang (asi 1600 př. n. l. - 1046 př. n. l.). Hrobka samotná je veliká asi 1 hektar (prakticky jako jeden blok v New Yorku). Artefakty v ní nalezené jsou zhotoveny v nejvyšší kvalitě a jsou nejrozmanitější ze všech hrobek tohoto pohřebiště. Skrývala celkem 20 bronzových a 11 nefritových předmětů, pět zlatých artefaktů, 50 hrotů šípů, více než 120 mušlí a plakety ze zlaté fólie vykládané tyrkysem.

Hlavní nález – zlatá maska o rozměrech cca 18,3 cm x 14,5 cm, váží úctyhodných 40 gramů. Svými rozměry by kompletně zakryla tvář dospělého člověka. Dle archeologů byla výrazem čínské náboženské koncepce, že zlato poskytuje tělu dokonalou ochranu. Měla totiž zajistit udržení energie ducha zemřelého před jejím rozptýlením.

Objev naznačuje, že víra v „nepřemožitelné zlaté tělo“ sahá přinejmenším do dynastie Shang, byť v jejích nalezištích bylo objeveno jen málo zlatých předmětů. Jediným dalším pozoruhodným zlatým artefaktem v Zhengzhou byl tenký kus zlaté fólie z jámy s ostatky obětovaných psů na východním konci severní části městské hradby.

Odborníci nyní zkoumají, zda byla „zlatá kultura“ rané dynastie Shang rozšířena z Centrálních plání na jihozápad do lokality Sanxingdui, kde bylo nalezeno obrovské množství velkých a těžkých umně zpracovaných bronzových a zlatých artefaktů v obětních jamách.

„Hrobka je významným nálezem pro výzkum pohřebních rituálů a systémů dynastie Shang. A protože pochází z velmi raného období dynastie, může poskytnout nový pohled na původ čínské civilizace,“  řekl pro Global Times uznávaný pracovník čínského Národním muzea Chen Lüsheng. „Ačkoli je tato zlatá maska starší než ty, které byly objeveny v ruinách Sanxingdui, stále potřebujeme více důkazů a větší množství archeologických objevů, abychom potvrdili přímé spojení mezi ruinami měst Shang a Sanxingdui,“ dodal Chen.

Roman Němec

Zdroje: globaltimes.cn, thehistoryblog,com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pošeptej nám značku a důvod prosím. :-)

Ta maska vypadá jak nějaká fólie co kopu běžně :-D

Je krásná zářijová neděle, obědval jsem báječnou „čínu“ z kotrče kadeřavého a na ČT1 frčí pohádka o tom, jak přišli kováři k měchu.
Na LP však dva moji oblíbení borci řeší, zda se vlastně archeologie ubírá správným směrem.

Pohádka-LP, pohádka - LP...
Zůstanu zde, zajímavé téma.

Ahoj Marku, ahoj Cémo
V Červené nad Vltavou II, tam kde začínají mé milované Červenské proudy je starý plavecký hřbitov. Hřbitov má tři patra a při napouštění Orlické přehrady byla dvě patra exhumována a jedno - to nejspodnější patro zůstalo tak. Nebožtíci z horních dvou pater dostali nové hroby na okolních hřbitovech a nebožtíci z patra spodního leží dodnes na svých místech - většinou pod vodou ale bohužel už párkrát nad vodou (1976,2015).

Někdy je fajn, když se někdo povrtá ve starých, ztrouchnivělých kostech a přesune je na jiné místo ;-)

Hele kamarádi moji jediní a nezastupitelní, nemáte někde poblíž pěknou a dobře zásobenou hospůdku, že by jste tam... :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru