Nová teleskopická tyč V2 pro detektor Equinox 800 a 600

Kategorie: Minelab - recenze a testy

Původní teleskopická tyč tu s námi je už nějaký pátek. V podstatě od doby, kdy přišly první detektory, jsem na tyči začal pracovat. Řekl bych, že jsme byli minimálně jedni z prvních co s nějakou alternativní tyčí přišli, dokonce jsem přesvědčen, že i první.

I poté se začalo objevovat několik "velmi podobných až shodných "řešení s původem zejména z východu. Každopádně už nastal čas tyčku trochu zmodernizovat, navíc když se naskytly nové možnosti.

Jak probíhal vývoj

Vymýšlet novou tyčku na Equinoxe už jsem začal několik let zpátky. Jako prvotní impulz přišla nová tyčka z řady Vanquish, která se mně okamžitě zalíbila. Začal jsem tedy navrhovat tyčku s použitím střední tyče z Vanquishe.

Jako první problém jsem viděl to, že střední tyč od Vanquishe není teleskopická a nepodařilo se mi najít vhodnou tyč o stejném profilu, do které by se dala vsunout. Zkoušel jsem i tyč řady E-trac a Safari, která je o trochu silnější, ale bohužel ne natolik, aby do ní šla střední tyč z Vanquishe vložit. Konstrukce proto musela být dvoudílná a vzniknul tak první prototyp.

Spodní tyč logicky nešlo použít z Vanquishe protože by celkově byla tyč příliš krátká, takže se musela koupit nová delší karbonová tyč, kterou bylo nutné opatřit spodní částí pro montáž sondy a zadním profilem, aby spodní tyč držela osu s horní.

Malé CTXko

Použití tyče o hranatém profilu dovolilo přinést do desingu i několik nových konstrukčních řešení. Jako nejvýraznější je otočení hranaté tyčky o 90 stupňů. Jak si jistě ti pozornější všimli, tak toto řešení už jste mohli vidět u detektoru CTX3030, Equinox osazený touto tyčí pak vypadá jako malé CTXko.

Kromě desingu ale toto řešení přináší i několik dalších výhod, jako jsou zejména eliminace odporu vody při hledání pod vodou. Dále se výrazně zlepší pevnost konstrukce při pohybu do strany a v neposlední řadě tato konstrukce dovolila zapustit tyč hlouběji do jednotky, takže jednotka vč. adaptéru nemusí být tak vysoko nad tyčí.

Pozn: u nové konstrukce se tento rozdíl ještě kompenzuje vyvýšenou loketní opěrkou.

Jelikož ale vzhledem k rotaci tyče nešla použít originální opěrka z řady Vanquish a červená se také do mého desingu příliš nehodila, bylo nutné přijít s novou loketní opěrkou a navrhnout i celý nový zadní díl.

Volba tak logicky přišla na opěrku z řady CTX, se kterým jsem několik let sám chodil a tak vím, že opěrka byla dokonale pružná, pohodlná a dala se krásně přizpůsobit tvaru ruky. V neposlední řadě další výhodou je, že opěrku lze v mžiku sejmout bez použití jakéhokoli nářadí a nepovede se vám jí zničit, ani když se na ní postaví metrákový chlap.

S touto tyčkou jsem nějakou dobu chodil, ukázala se jako spolehlivá, vlastně už je v podstatě řadu let otestovaná několika tisíci hledači na řadě Vanquish. Nicméně vzhledem k dvoudílné konstrukci dosahovala tyč ve složeném stavu podobné délky jako originální konstrukce takže krom designu a lepšího zámku a opěrky tyč nepřinášela žádné větší inovace.

Proběhl i pokus o výrobu vrchní tyče, do které by střední tyč z Vanquishe šla vsunout, ale jelikož Minelab používá značně specifický profil, nepovedlo se mně sehnat jiný než čtvercový profil. Následovala ještě výroba zámku a zkouška, ale bohužel tyč nebyla opticky moc pěkná a pokud do sebe tyče 100% nezapadnou, po čase co by se plastová část s zámkem opotřebovala, jsem měl obavu o tuhost konstrukce.

Z výše zmíněných důvodů jsem nakonec tento projekt hodil k ledu a myslel jsem, že ho už nikdy nedokončím.

Teleskopická konstrukce pro detektor Minelab Equinox V2

Zlom přišel až s příchodem detektoru Minelab X-terra Pro. Už od první chvíle, kdy se nám dostal do ruky předprodukční kus, mně došlo, že to je přesně ono, na co jsem čekal a celý projekt tak půjde dokončit.

Kompletní design jsem tak v podstatě převzal z prvotního prototypu vytvořeného z tyčky od Vanquishe, kde ještě přibylo pár konstrukčních změn. Zejména došlo k zesílení a značnému předimenzování zadní části a přidání výztuh. Zadní část s opěrkou tak vydrží i mojí váhu (96Kg).

Nová tyčka tak dostala označení V2 (verze 2). Toto označení je na každém z tištěných dílů a primárně slouží pro naše expediční oddělení, aby byly jednotlivé díly snadno rozlišitelné od předchozí verze.

Detail vyztužené zadní části

Porovnávka "velkého CTXka" a nové konstrukce V2 (vlevo) a původního prototypu (vpravo).

Jak to celé vypadá včetně konstrukčního provedení se můžete podívat na přiloženém videu.

Klíčové vlastnosti

  • Profil tyče je otočen o 90 stupňů - což má pozitivní vliv na tuhost konstrukce a zmenšuje působení odporu vody při hledání ve vodě.
  • Pro praváky i leváky - zámek lze natočit na obě strany.
  • Tyčka kompletně drží osu - nemusíte tak hlídat osu jednotky a sondy při roztahování tyče.
  • Dva rychlozámky, které pevně drží celou konstrukci bez vůlí.
  • Pohodlná, nezničitelná a hlavně snadno odnímatelná opěrka z detektoru Minelab CTX.
  • Minimální délka (bez sondy- měřeno od začátku ke konci tyče): 60,5 cm
  • Délka nejdelší části (spodní tyč) při kompletně rozloženém detektoru: 56,5 cm
  • Maximální délka (bez sondy - měřeno od začátku ke konci tyče): 137,5 cm
  • Váha detektoru na V2 tyči bez sondy a šroubu: 983g

Odkaz na novou vodící tyč na LP: Teleskopická tyč V2 pro detektor Minelab Equinox 600/800

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Sláva, konečně, dobrá práce 🍻👏

tak todle je lepší jak nějaká aktualizace, dobrá práce!!
- akorát nás netáhejte za fusekle, kde by vzal kolega Jaccob 96kg?? :-D :-D

jo, já jsem sehnal duralovou trubku z vyřazeného vyžínače ...
vnitřní průměr má 22,3 mm tak na původní tyč 22,2mm lícuje úplně přesně...
ještě tu nějakou mám....

Lukegoss,budes se divit ale je to tak…. Na vejsce jsem mel jeste cca 83-85kg/187cm od te doby co jsem u Lovcu tak to jde jen nahoru😂😂

Somira…Docela povedene provedeni,akorat nejak nejsem fanda sklopne jednotky…Lidi me pak nosi urazene konektory od civek.

Ten drzak jednotky mel trochu upravit sklon jednotky a bylo by to super, ten sklon je jak u berle :)

jacob - jo sklopka jednotky je na hovno, opravdu hrozí uražení konektoru, mám to natvrdo sešroubované, použil jsem to jen z důvodu, že jsem potřeboval uchycení na silnější trubku... sklápět nedoporučuji.

Tamradon…To co pises,tak nadtim jsem se taky zamejslel,ale zkouset to upravit na redukci jde blbe protoze potom ta jednotka vychazela dost nadsazena nad tyci, ale prisel jsem na jinej efekr,vzhledem k tomu ze ted uz jsem mel moznost menit vlastnosti operky tak si vsimni ze operka je umysle nadsazena …Jednak je to z duvodu ze tim kompenzujes to o co je jednotka diky redukci nadsazena (tady to neni skoro o nic prave protoze je tyc otocena o 90st), takze to jsem kompenzoval nadsazenim operky ,ale kdyz jsem s tim trochu experimentoval a hral si s tim tak jsem zjistil ze kdyz tu uperku usadis jeste o trosku vys tak to ma v ruce podobny efekt jako kdyz ma rukojet trosku vyssi sklon…..takze jsem tam malinko pridal i nad kompenzaci redukce…ale drzel jsem se dost pri zemi takze jen opravdu o trosku(vychazelo me to tak pocitove trochu lepe), na druhou stranu si clovek musi uvedomit ze toto je dost idividualni …nekdo je zvyklej na to jak to je a nechce nic menit,nekdo to zase oceni ….Takze takova klasika jak uz to byva ..Jednoho pitesis ,druhyho nas**es ;-)

Jaccob počítal jsem váhu a vyšlo mi to o 150g víc než originál, což už může být trochu znát. Jak Ti to přišlo při hledání? Neni to moc těžké? Vím, že to není žádná katastrofa, ale radši se ptám ;-). Dík za info.

Nás co sme chodili s CTXem 150 gramů z míry nevyvede. :-D

Chodili. A co teď vzal bys ho znova na hledačku? Když si rozmazlenej z Anticory? :-D

Teď už ne, já už to ke konci s CTX vzhledem k zdravotnímu stavu nedával. :-)

Zandler ,je to v podstate vaha tech redukci …redukce na jednotky nevazi skoro nic,nejmasivnejdi kus je ta zadni cast z operkou, tam to musi neco vydrzet takze je to masivne vyztuzene coz trochu vazi, nicmene vzhledem k tomu ze je ta vaha vzadu tak to zlepsi vyvazeni a rovnovazny bod se posune blize k rucce (coz je idealni bod).Vaha navic se tedy pocitove promitne daleko daleko mene nez treba +100gr na sonde…

Strucne receno :Je to v pohode hledatelny…nevim jak je teda jako kazdej stavenej(vim ze jsou lidi co resi kazdy gram+) ale pokud nejses anorektik tak z pohledu prumerneho hledace to v podstate ani nepoznas.

Pokud jsi nekdy mel dohledavacku vzadu na drzaku u operky tak to je podobna situace a je to +1/4kg (drzak+PF35) pro porovnani -ja s tim chodim bezne celej den a bez problemu ;-)

Jaccob, dík za info, myslel jsem si, že to nebude nic zásadního ;-)

Překlep v titulku - Equionox

Nathan-reknu zitra marovi at to opravi ….
Zandler…..Snazil jsem se sby to celkove bylo promysleny a vsechno davalo smysl😉

Ačkoliv nemám nutkání vozit Noxe ve složeným stavu,tohle se mi líbí.Vždycky jsem záviděl kolegovi jak pěkně a jednoduše mu jde složit jeho V -540. Asi dám ještě tip na vánoční dárek pro mě .🤔😁😁😁👍

Zajímavé provedení.

Jen pár postřehů
1. (Není z mé hlavy) ... nejvýraznější je otočení hranaté tyčky o 90 stupňů... no pokud otočím čtvercový profil o 90⁰, tak to bude pořád na plocho, ale při 45⁰ otočení je to ono.

2. Nešlo by vytisknout mezikus na uchycení jednotky, aby to šlo na origo tyč od Xterry pro a případně dořešit pouze loketku?

3. Spodní (origo z Xterrypro) díl uchycení jednotky se zámkem, pasuje na noxe600/800? Myšleno velikostí a otvory pro šrouby.

Je škoda, že se pánové z Minelabu stále drží konceptu pevného spojení řídící jednotky s rukojetí (kde je baterie). Pokud by jednotka byla samostatná, pak by odpadlo mnoho problémů s předělávkami shaftu.

JackWhite
1) Ano v bodu1 máš pravdu, je to špatně a správně je 45.

2)I nad takovým řešením jsem se zamýšlel, nicméně redukce pak vycházela hrozně vysoká a protože tam musíš mít i dostatek materiálu navíc aby to mělo požadovanou pevnost. Jde hlavně o to že jednotka XTpro a EQ 900/700 má místo kulatého výřezu čtvercový právě z důvodu této tyče...u EQ900 je to vyřešeno rovnou dílem zalitým do kulaté tyče .

3) Rozteče šroubů montáže jednotky XTpro/EQ900 a 700 nejsou shodné s EQ800/600 + jednotka EQ800/600 nemá čtvercový výřez takže bez redukce s nadsazením by to ani nešlo.

- z důvodu vodotěsnosti a spolehlivosti + dalších kabelů, vodotěsných konektorů apod... Ale hlavní problém je že aby jsi živil sondu takovým výkonem jako EQ a Manta tak ta baterie musí být relativně velká a do jednotky by se nevešla.


3)spodní díl z XT

Tak jsem to smontil, mezi svátky, max po svátcích bude test. Vypadá to perfekt, spokojenost. Díky Petře (jaccob) ;-)

Zandler-Diky,snazil jsem se to fakt promyslet ,hledal optimalni reseni a vsechno ozkouset…Bylo i vic vyvojovych verzi nez tyto dve 😉.
Pak jeste nasledovalo to cele doladit skoro na setinky mm sby to bylo absolutne bez vuli 😉Ze zacatku se tam treba ta spodni tyc bude dostavat hure-ale je tam pocitano s vuli az se to pouzivanim ochodi ;-)

Jinak mel jsi celkem stesti,tyci bylo v prvni varce celkem 8 a do druheho dne bylo cele pryc…

Tak aspoň jeden blbec Ti poděkoval za dobrou práci. :-D
Hezký svátky, ať se daří ;-)

Dá se cívka po složení pootočit o 90 stupňů? Pokuď ne, tak se obávám, že se to bude trochu blbě dávat do batohu.

Kenneth- vsechny dily drzi osu,- dokonce jsem musel i navrhnout vloznou zaslepku do spodni tyce aby byla ozocena prave o 45st. Oproti originalu…
Samozrejme jsem na to myslel a zkousel to i bez te zaslepky- kazdopadne ten zamek je navrzeny aby drzel polohu proti pohybu nahoru a dolu ale do strany uz tak tuhy neni ….takze jsem tam musel dat tu zaslepku…

Obecne tento druh zamku se pouziva jen u profilovanych tyci prave z tohoto duvodu…

Jako prvni se objevil u Minelabu na Exploreru, quattro, pak to obslehnulo XP u deuse a nakonec i nokta…(vsichni maji profilovane tyce)

Děkuji za vynález už mi tyč dorazila.
A technický dotaz : protože vychází o něco kratší než maximální stav u origo ..., kolik by měl být minimálně zasunut každý díl do zámku aby to vydrželo zase aspoň 5 let bez vaklu
ale na maximální délku ?
a případně pak dalším zájemcům tam udělat barevnou značku.
Děkuji

Silverman - rada je u podobnych konstrukci stejna …vzdy se pokusit vytahovat vsechny tyce rovnomerne…tj aby vzdy zustal cca stejne dlouhy kus tyce uvnitr sirsi tyce ….je blbost jednu vytahnout na doraz a druhou nechat v podstate nevytazenou.

Ale joo ptal jsem se na všechny , potřebuju všechno na max. ale kolik by správně mělo zůstat zasunuto aby nedošlo k poškození 3,5,...10 cm ? Napište někdo měl jsem tam tolik a tolik a musel jsem dát víc protože to nebylo dobře. Nechci jít cestou pokus a omyl....
Děkuji

Silverman- kolik měříš? Tyčka z Xterra je dost dlouhá i pro Máru.Ale obecně z toho jiné optimální východisko není než vytáhnout tyč na požadovanou délku, změřit si délku a pak vššechny tyče vytáhnout a
poskládat vedle sebe tak aby byla každá stejnou délkou vně té silnější tyče (u střední tyče bych nepočítal ten koncový plastový díl). a udělat si rysky- optimálnější nastavení pro tu délku nemůžeš udělat.

Jinak obecně se nemusíš tolik obávat, X-terry pro se prodalo relativně dost kusů a vanquish je tu s námi taky už pár let a ve značných počtech a zatím žádné problémy s tyčemi nejsou...
I náhradních tyčí se prodalo minimum a když už tak si je většinou přejeli autem :D

Jaccobe otestováno a za mě teda opravdu spokojenost i ta loketka mi sedí líp než originál. Hlavně se nic ani nehne. Kdo ještě váhá před koupí, tak podle mého bude každý spokojený.
Těch pár gramů navíc jsem ani nezaregistroval ;-)

Zandler, no vidíš to jsem rád že se ti líbí.- těch pár gramů je hlavě vzadu což pomáhá celkovému vyvážení.

Chtěl bych se prosím zeptat jestli ta nová by šla nějak prodloužit o něco více než je originál.Měřím 2metry, mám dlouhé ruce a potřeboval bych tyč detíku delší než originál, cca do 20cm. Jen se trochu bojím že bude krátký kabel mezi cívkou a jednotkou na rukojeti. A píšu to pro detík Nox 600. Děkuju za info

flyfish...Mara měří přesně 198cm a délka tyče jako u XT tak u EQ (600-900) pro něj byla dostačující, za mě lepší řešení je boty bez kovových částí a chodit se sondou blíže k nohám, protože pokud máš tyč neúměrně vysunutou k výšce a chodíš s cívkou daleko před sebou , má to za následek bolest ruky po pár minutách..Je to prostě dlouhá páka zvlášť při použití větší a těžší sondy.

Každopádně pokud by to jinak prostě nešlo a potřeboval by jsi to za každou cenu prodloužit , tak asi jediná cesta je úpravou spodní tyče. V tomto případě to nepůjde jinak než koupit ještě jednu spodní tyč a do původní tyče vložit nějaký trn a použít kus trubky z druhé tyče a tak tu tyč prodloužit... popř. pokud se ti povede sehnat nějakou delší karbonovou tyč o odpovídajícím průměru a přehodit jen spodní díl který drží sondu.

Boty nejsou problém, musím pořád hlídat abych si nekopal do sondy protože je moc blízko u nohou. Nebylo by jednodušší vyměnit origo tyč? Myslím středovou tyč, udělat jí delší o cca 10-15 cm. Nešlo by jít touto cestou? Děkuju

flyfish21- teď jsem posílal někomu odkaz na tento článek a všiml jsem si že jsem ti neodpověděl, Ano šlo by použít a mírně upravit střední tyč z Vanquishe která je delší.
Kdyžtak mi zítra nebo někdy zavolej - to je nejistejší (teda jestli si to vůbec přečteš).

Tak,a ještě na to ušijte nějakej pěknej futrál jako má Van,aby se dal přehodit přes rameno a máte hotovo. Mě se to líbí. Ta loketka je supr. Píšu to proto že jsem v pondělí tu svoji na Noxovi zlomil. Naštěstí mám kámoše co pracuje v Kolbence tak mi ji vzal na opravu. Vypadá to že bude muset dát duralovou výstuhu a sešroubovat. Pak ji pošlu kolegovi Jaccobovi na test, a může si na ni klidně poskakovat jak chce.😸😸😸
Ať se všem daří màvači👍👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru