Oheň. Taková obyčejná věc, bez které si ani neškrtnete

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory

Jestli něco patří spíš k člověku než ke zvířeti, tak to nebude na prvním místě překvapivě psaní a čtení, ale bude to oheň. Kolik jen příměrů má tenhle fenomén v běžné řeči. Nehas, co tě nepálí. Shořel jak papír. Hledači dnes na lokalitě zcela vyhořeli. Jiskru naděje vykřesal první nález. Tolik toho ohněm mezi řečí říkáme, a tak málo typů artefaktů přímo s ním spojených máme v katalogu. A co s tím má společného jeden apeninec a jeden nahlížeč do duší? Jdeme na to, než vychladne stopa.

Podívejte se do katalogu Lovci historie, a možná budete překvapení, kolik tam je nálezů spojených s rozděláváním ohně. Svobodu rozdělat oheň, nahlížet do plamenů, považuju za bytostné právo myslícího člověka. Jen je škoda, že to nemáme přímo v ústavě, kde je mimochodem popsáno ohledně vlastnictví leccos. Vlastnit oheň je velká zajímavost. No, a máme v katalogu těch nálezů málo? Nebo jich je až dost? Podle mě by tam mohlo být těch kousků víc. A různější druhy. Jaké? Tak o tom tohle právě je.

V nejstarší části katalogu různá křesadla moc nejsou. Teprve později se takové ohňopředměty mezi zařazenými nálezy dají najít. Prostě škrtnete šutrem o šutr, nebo později o něco vhodně kovového, a máte jiskru. Mimochodem, o artefaktech spojených s rozděláváním ohně třením toho moc k dispozici ze starších dob není. Možná to je také tím, co mi napověděl v jedné z přednášek nedávno zesnulý filosof Umberto Eco. Ne že bych chodil s Umbertem do jedné školy, ale máme něco společného, z důležitých věcí. Je to čtení a psaní. Tak jsem si tu Umbertovu přednášku z roku 2008 proslovenou na fóru Milanesiana přečetl. Na kanapi, doma, v roce 2016, a v pohodě. Jako bych ho slyšel. A jsem si také jistý, to je další společný řeřavý uhlík, že je pravděpodobné, že Umberto uměl rozdělávat oheň, a to já umim svým způsobem taky. Jako kde kdo.
Těžko říct, zda se jedná o křesadlo to či ono, na poli určíte že to bylo to nebo tohle jen stěží.


http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/-100798/

Takže, co že mi napověděl Umberto, jaký že ohníček poznání ve mně zažehl? Tak určitě se tenhle můj úvahový plápoláček nemůže rovnat mnohem honosnějším nálezům propalcovaných stříber a poplácaných po zádech bronzů a jedinečným zásluhám za nález záslužáků a ještě metálovitějších metalů.  Tyhle nálezy jsou pěkné, což o to. Ty škrtátka mají ale taky jiskrný třpyt, záleží na oku. Křesadla a tředla mají hodně co společného s běžným životem, neboť i takový běžný život vzniká svým způsobem jako následek tření. Dobrý, ne? Mě prostě vrtá hlavou, že těch typů křesadel je tak málo, přičemž ta souvislost s tím lidským třením se přímo nabízí. Třeba ty popisné tvary nějak v těch nálezech želízek nebo jiných předmětů nevidíme, nebo je s ohněm nespojujeme. Freud, myslím toho známého otce zakladatele psychoanalýzy, k těm rychlým soudům říká, že kdo chce oheň ovládnout, musí se vzdát potěšení vymočit se na něj. To ale znamená, že významné omezení toho impulsivního ohně, který co je v každém z nás. Sigmund to ale myslí obrazně, protože na závěr večírku počůrat oheň je velmi příjemné. No jo, takové to: Takže tak! Nebo: Já to mám takhle; to je vlastně mezi řečí takové vycmrdnutí do ohně poznání. Mimochodem, Freud taky musel umět rozdělávat oheň, vždyť kouřil jak prokopnutý kamna.

Jen pro rychlou orientaci, starší kovové pomůcky na rozdělávání ohně se nechají k nahlídnutí dohledat v katalogové části Středověk ve vybavení domu


http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/kresadlo-32158/


http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/ocilka-8250/


http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/drobne-zelezo-6297/

No je to marný, hrabu se katalogem nahoru dolu, třeba jsem slepej, ale vyloženě falický Umbertovo křesadlo jsem nevyštrachal. Neřikám že tam není, ale já ho nenašel. Někdo další to určitě ale dokáže. To je z dalších principů lidstva. Věrnost té naději, která vždycky zůstává. Proto možná je tak frekventovaný třetí typ křesátek, a to taková ta psovitá houpačka. Držátko ocílky. Sem tam to není pes, třeba lev, ale to spíš bude akorát snobárna, prostě můj lev je víc než tvůj pes. Celý to je ale k ničemu, když dříví nehoří. Ta věrnost, podoba psa, proč nejvíc tohle? Proč né třeba nějaký ďábloidi, vždyť to se nabízí uplně otevřeně, ohně pekelné. Jestli na to nebyla ve společnosti nálada, na nějaké symboly inkvizice, čarodějnice byly moc palčivé téma, čert ví.

Možná, že jakási střídmost artefaktů, které souvisejí s rozděláváním ohně, souvisí i s tím, že člověk má nějak podvědomé obavy z toho, co se potom stane. I dneska. Bojí se, že může vyhořet. Když ten oheň nezmůže. Nebo je uvnitř i to, že s ohněm a obavami souvisí. Ten výslovný povel, který vede zhusta ke smrti člověka, to prosté: Pal! Oheň propaluje hranice, ale také očišťuje.

Těch tvarů z novověku nemáme zase tak moc, jsou to hlavně ti pejsci, a měl je v rukou člověk, a možná ho jejich ztráta dost dopálila.


http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/drzadlo-ociky-hafan-63323/


http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/lvicek-75726/


http://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/ocilka-80955/

Ještě když hledám souvislosti, žhne ve mě otázka: Proč je něco tak, a ne spíš nějak jinak? Hledám vysvětlení. Tam máte to světlo, to je taky oheň. Proč tedy najdeme nejvíc psů? Jen sem tam v katalogu probleskne kůň, koza? Proč ne víc třeba ryby, ptáci? Třeba to je tím, že tihle živočiši patří jiným živlům, vzduchu a vodě. Pasují k tomu míň. Takový pes, ten stojí pevně na zemi, což je ten čtvrtý chybějící živel k tomu našemu ohni. Člověk je v některých situacích taky na čtyřech, ale člověčí křesátko jako odkaz k dispozici nemám. Možná, že člověk na čtyřech je tak trošku divná věc. Proto asi také prožívám palčivý neklid, když si ke kopání musím kleknout.  Ale co, vždyť nehoří, kdo chce, může pokračovat tam, kde má znalost vyhasla, a poponést plamen poznání zase dál. Čili se loučím odkazem na jeden alchymistický středověký spisek: Jeden osvětlí, co druhý zastřel, a ten, kdo doopravdy hledá, může nalézt vše.

Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA, pobočka sítě Lovecpokladu.cz

Inspirováno dle Umberto Eco: Vytváření nepřítele a nálezy z katalogu Lovci historie.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

jen jestli se Ti nezapalují lýtka když tak pěkně píšeš :-)

když chceš zapalovat musíš sám hořet ;-)

Pěkně jsi to popsal, jen aby nebyl oheň na střeše. :-D

Pêkně napsaný. Opomíjemé a málo opalcované nálezy. Mně před čtyřma rokama shořel barák a jako křesadlo se osvědčil Panasonic Viera. Má to tvar placky. Jako zoomorfní se jevilo při následných jednáních vedení týhle firmy.

Ó oheň... Oslnivými odlesky okultně opanuje. Ošlehá, ožhne, osvítí. On - oheň, od ocílky, od ohňové osiky, ozáří oko oranžovým odleskem. Oheň odpovídá, odmítá, odměňuje. Oheň ohřeje. Omamný odér opravdových orgií. OHEŇ.

Dobrý čtení ;-)
Romane to ,,O" o ohni taky zajímavý ;-)

Zajímavý taky jsem našel pesa :-(

waffen-nestraš, provozuji Vieru doma. :,-(

na téma křesadla to měl pěkně zpracováno někdo u konkurence ale jeho přezdívku si už nepamatuji.tušim že byl článek i v časáku(nebo na stránkách)

Kime - Kacuro psal na tu tému :-)

Jo jo Kacuro na ocilky byl borec. ;-)

No, a tím to jednoduše vydoutnalo. :-)

ano všem diky za připomenutí nemám zrovna paměť na jména.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru