Pranýř hanby pro zloděje či prostitutky

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Záhadu před dvěma lety řešili archeologové v Třebíči. Objevili totiž zvláštní kamenný stůl. Nakonec zjistili, že jde o středověký dobový pranýř hanby ze čtrnáctého století.

Výzkum prováděli archeologové v rámci rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči. „Našli jsme parádní nález. Doufám, že z toho něco vyleze.  Jde o masivní kamennou konstrukci. Je to taková trošku záhada. Možná jsme narazili na dobový pranýř, ale může to být něco jiného. Každopádně taková věc měla na náměstí nějaký zvláštní význam,“ uvedl tenkrát archeolog Aleš Hoch.

Odborníci posléze uvedli, že šlo skutečně o pranýř, na kterém se nekonaly popravy. Byl to takzvaný pranýř hanby, kam se nejčastěji dostali „hříšníci“ ze střední a nižší vrstvy. Podle Hocha šlo většinou o prostitutky nebo drobné zloděje. „Na pranýř hanby se na odiv vystavovali lidé, kteří se nějakým způsobem provinili proti tehdejší morálce či systému. Vystavováni tam byli třeba i za šizení, pomluvy či drby,“ přiblížil Hoch.

Samotný výzkum začal u v červnu 2020. Archeologové našli pozůstatky gotické brány, příkopu a mostku u Jejkovské brány. Dále pak gotické kachle, spony k opasku, dýmky, části keramického nádobí či mince. Na západní konec náměstí se archeologové přesunuli na konci roku.

Archeologové ale objevili i další zajímavé artefakty. Ty nejzajímavější sloužily ke hrám. Konkrétně šlo o kamenné či keramické disky, dřevěnou káču i kouli na kuželky. Podle Hocha zřejmě tyto předměty někdo vyhodil záměrně, byly totiž poškozené. Sloužily dětem i dospělým. „Zatímco děti se jen bavily, u dospělých šlo o peníze. Byly to hazardní hry,“ poznamenal archeolog.

Mezi další nalezené předměty patřily mince, šperky, koňské podkovy, předměty denní potřeby (nože, dřevěné misky a lžíce), předměty spojené s obchodem (olověná plomba, kostěný stylus) či ojediněle zbraně (dýka).

Převážná část nalezených artefaktů spadá do širokého časového rozmezí, a to dvanáctého až patnáctého století. Objevy z dvanáctého století ilustrují nejstarší podobu osídlení, které se postupně vyvíjelo až do fáze založení nového města na konci třináctého století.

„Od této chvíle dostává historické jádro Třebíče svůj nezaměnitelný půdorys, kterému vévodí právě rozhlehlé Karlovo náměstí s trhy, studnami, pranýřem, štětovanou cestou a kamennými budovami, které na něm však již dávno nestojí,“ dodal Hoch.

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.idnes.cz, www.trebic.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný příspěvek👍 moc se toho tam nenašlo. Víc se našlo v řece když Eurovia dělala nové koryto

Super 👍🏻

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru