Prvorepublikové kasičky, pokladničky, střádanky a klíčky k nim. Část 3.- kasičky ostatních výrobců

Kategorie: Návody a časopis Lovci Historie

V posledním díle, se podíváme na kasičky jiné produkce než je nejčastější Tresoria, jelikož to nebyl pouze tuzemský fenomén, obdobné kasičky naleznete i v okolních státech. Celý tento trik prý do Evropy přišel z USA, kde se začali objevovat první podobné kasičky. Běžně jsou i u nás tedy vidět obdobné Polské, Německé verze .

Pokladnička MĚSTSKÁ SPOŘITELNA PRAŽSKÁ od fi. Alter Volanský

Na první pohled připomíná kasičky od fi. Tresoria kterým jsme se věnovali v předchozím díle, kasička je rozměrově i provedením víceméně shodná. Zámek je jednoduchého provedení, avšak opět universální a klíček tedy padne do všech kasiček stejného provedení, takže zase platí že pokud klíček 100% okopírujete a zámek není výrazně poškozený měla by se kasička otevřít.

Opět se jako dobré vodítko při identifikaci ukázalo číslo patentu a to konkrétně patent č.2424/26 který opět naleznete na víku kasičky v logu výrobce.

Pokladnička Kreditanstalt der Deutschen (KdD)

Jedná se o německou společnost působící relativně krátkou dobu tj od r.1911 až do roku 1945. Společnost vznikla na vlně hospodářského nacionalismu, klientela byla výhradně Něměcká. Za války se jednalo o významnou finanční instituci, spolupracující s nacistickou okupační správou, díky tomu došlo k převzetí společnosti HADEGA donkoncernu banky. Společnost HADEGA se mimo jiné zabývala obchodem s drahými kovy zabavenými židům ve prospěch III. Říše. Po roce 1945 tak společnost z logických důvodů zanikla.

foto vkladních knížek KdD s popiskem : Zajímavý nález se nedávno povedl kolegovi Ladikovi, v sobouru vkladních knížek můžete vidět i dvě knížky od společnosti KdD (nahoře)

Tato konkrétní kasička byla vyrobená Vídeňskou společností Wertheim, založenou v r.1852 Francem Wertheimem. Společnost se podobně jako pražská Tresoria zabývala hlavě výrobou ohnivzdorných pokladen a funguje dodnes. Její hlubší historii a současnou nabídku si můžete prohlédnout na stránkách https://wertheim.at/

Kasička je oproti klasickým českým kasičkám znatelně vyšší a otvory na mince a bankovky jsou umístěny z vrchu. Co je ale dominantou této pokladičky, je sofistikovaně udělaný masivní zámek o 4 stavítkách z každé strany. V tomto případě už bohužel klíček nepůjde vyrobit jen tak z plechu, ale je nutné sehnat nějaký vhodný klíček který tam padne a přeskládat stavítka podle potřeby, popř upilovat klíček do požadovaného stavu. Výroba tohoto klíčku byla ze všech nejsložitější a dlouho mě trvalo něž jsem našel vhodný klíček který by šel upravit.

Pokladnička OBČANSKÉ ZÁLOŽY V NÁCHODĚ

K touto kusu se mě bohužel nepodařilo zjistit konkrétního výrobce, jako označení výrobce jsou uvedeny pouze písmena B.E. a nápis ZÁKONEM CHRÁNĚNO, nicméně i tak tento typ vídám celkem často. Zvláštností tohoto typu je že zámek není k těle kasičky přinýtován jako to bylo v ostatnívh případech, ale je pájen, stejně jako ostatní komponenty kasičky (např. systém proti vytažení peněz).Pokud budete chtít udělat klíček bude nutné zámek odpájet a podle stavítek vypilovat nový klíč.

Pokud je kasička zavřená, tak bohužel není jiná možnost jak se do ní dostat než použít mírného násilí a vhodně upraveným nástroje zkusit háček zámku vyháknout. Vzhledem k tomu že má spodní polovina přesah který zapadá do vrchní poloviny tak se teký plech u přesahu musí mírně prohnout a po opravě znovu vyrovnat.

A to je z posledního dílu a mé skromné sbírky vše, možná ještě v budoucnu budou další díly, pokud se mi podaří ulovit ještě další typy, ale věřím že nejčastěji vídané typy jsem obsáhl a zejména u typů z universálním zámkem, by to mohlo pár lidem pomoct.

Pod článkem naleznete oskenované klíče s mírou, stačí tedy přílohu vytisknout , zkontrolovat jestli míra souhlasí, popř. zvětšit/zmenšit podle potřeby a nalepit na kus plechu a podle nákresu vypilovat.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velmi slušná sbírka pokladniček, zajímavé téma a informace až do konce.

Děkuji za tuto sérii článků. Našel jsem tu moji, doma oprášil, a už to do ní futruju :-D
Sice není kopaná, ale nafotím a vložím do artefaktů ;-)

Nebelix- Vidíš pokud identifikuješ stejný typ podle 2,3 dílu tak v minulém dílu jsou scany klíčků, tak můžeš začít pilovat :D

Klíček k ní mám původní ;-)

Ahoj, perfektní články a velice zajímavé téma. Mám doma taky jednu kasičku: OBČANSKÁ ZÁLOŽNA VE VÍTKOVICÍCH, výrobce A.KAUBLE a SPOL. Klíček by do ni mohl pasovat z Tresorie že? Díky

Caprda - ty budeš mít podle značení výrobce nejakou z prvních kasiček viz:
Tresoria byla česká firma vyrábějící trezory. Společnost byla založena roku 1879, jako vůbec první továrna ohnivzdorných pokladen v Čechách a nesla název svého zakladatele A. Kauble s.r.o., Smíchov. Po úmrtí majitele v roce 1882, byla společnost převzata a přejmenována na Tresoria s.r.o.

Nevím jak reálně vypadá zámek na tvé kasičce ale takový ten UNI klíč (vidlička) se používal až u těch mladších typů, dost možná budeš muset klíček vyrábět na míru.

Kasičku klidně vyfoť a přidej do katalogu, můžeme na to pak mrknou jestli nás něco nenapadne ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru