Půlmilionový nález římských mincí z 5. století neskončil v muzeu

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

V prosinci byla vydražena sbírka 73 římských mincí, včetně extrémně vzácné mince s fénixem na zeměkouli. Celý soubor objevil anonymní detektorista, když legálně prohledával zemědělskou půdu v Norfolku. Aukce vynesla přes 15 000 liber, tedy asi 427 000 korun.

Mince u vesnice Colkirk poblíž Fakenhamu v Norfolku objevil muž, který nechtěl být mediálně identifikován. Celkem jich našel přes 430: „Anonymní nálezce prokázal svou vytrvalost“, řekl numismatický specialista Nigel Mills z aukční síně Noonans. „Někteří z lidí, se kterými jsem v minulosti mluvil a kteří našli úžasné nálezy, tráví spoustu času detekcí - hodiny a hodiny. Nevzdávají se. Chodí neustále a to je tajemství tolika nálezů - nevzdávej se, hledej dál,“ doplnil.

První minci našel detektorista již v lednu 2020 – byla to malá stříbrná mince typu siliqua. Toho dne objevil dalších 40 mincí. Mince nahlásil a dále ve spolupráci s archeology dohledával další. V roce 2020 bylo objeveno 315 mincí, o rok později 114 a v roce 2022 tři poslední. Poklad byl tajen a dohledáván více než dva roky, kvůli omezením spojenými s covidovými opatřeními. Každá jednotlivá mince byla pečlivě vyfocena a její poloha zaznamenána pomocí profesionální GPS techniky.

Většina mincí ležela v malém okruhu 1,5 m, nicméně další byly zemědělskou technikou rozptýleny v širokém okolí. Jednotlivé mince se rozkládaly na ploše okolo 13 arů. Některé byly poškozeny v důsledku zemědělských procesů. Mnoho kousků však bylo v poměrně dobrém stavu, včetně extrémně vzácné pamětní mince, která byla určena římským válečníkům. Jen tato mince se prodala za 3 400 liber, což je při dnešním kurzu asi 97 000 korun.

„Poklad byl pravděpodobně uložen na začátku 5. století našeho letopočtu, přičemž nejnovější Honoriova mince se datuje nejpozději do roku 402 našeho letopočtu,“ řekl pan Milleas. Další římské nálezy zlata a stříbra z východní Anglie, jako jsou poklady Hoxne a Thetford, odrážejí bohatství a význam této oblasti,“ doplnil závěrem numismatik.

Soubor prošel schvalovacím procesem v souladu se zákonem o pokladech z roku 1996, ale byl nakonec uvolněn do soukromé aukce, protože jej nezakoupilo žádné muzeum.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, thesun.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

"onanymní detektorista" :-P

nad tím by onanymoval snad každý ;-)

Taky jsem se zarazil, cože to na tom poli vlastně dělal 🤪😂😂😂

Jen se občas pozastavím nad podobným tvrzením-cituji-“fénix nad zeměkoulí…”
Copak ti kacíři z Říma věděli, že Země je kulatá? Tady se za to snad ještě v 17.stol upalovalo 🤪😇 a v US je dodnes spousta lidí, co věří, že to je placka 😂
Ta koule prostě v symbolice znamenala něco jiného, jen se už možná ani neví co.

Idler - dobře ty 👍

Fajný překlep :-D Myslím si, že tohle slovo se uchytí :-D


idlere - 👍👍👍

Prdón, občas se mi to srane :-D
Pokud jde o zemegulu, vědělo se o ní už hezkých pár století před Římany. V placatici dneska věří kde kdo (a v ČR taky nemálo blouznivců). Je zjevné, že antický svět byl ve vědění mnohem dál, než mohou někteří dnešní současníci pochopit.

Toš to bys nás mohl poučit a přidat nějaké dobové prameny 😉 Ale opravdu dobové, nemyslím dohady současných někdy i pavědců. Jistě něco takového v rukávu máš.
Jako spousta jazyků vychází z latiny a tam je v překladu GLOBUS pouhou KOULÍ, ne Zeměkoulí.
Jinak samosebou antika byla hodně daleko. Kupodivu a obdivuhodně. Je až zarážející, jak se starého poznání s lehkostí ti následující vzdali. Že by za to mohlo “stěhování národů”?
Děkujeme 👍

Když já právě nerad někoho poučuju. Ale Google určitě poradí, je tam toho dost.

https://www.akropolis.cz/content/odkdy-vime-ze-je-zeme-kulata

Už Phytagoras popisuje sférický tvar země, Eratosthéné počítal poloměr země a napsal (přesně si to už nepamatuji) něco jako ,,Záznamy o zeměpisu‘‘, krom matematiky to byl velký geolog a geograf a nejvíc obdivoval Hekataiose, kterého považoval za otce geografie. A to jsme někde v šestém až třetím století B.C.

úmyslně, nebo naschvál? – Pythagoras :-)

:-D

:-D :-D :-D
https://youtu.be/-TUEkVVzY7I?si=ZhNq7GEKKZw4ezpQ

Pepa Nos je klasik :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru