Rekreační potápěč objevil až 50 000 římských mincí ze 4. století

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

U severovýchodního pobřeží Sardinie byl na mořském dně poblíž města Arzachena nalezen obrovský soubor několika desítek tisíc mincí z období kolem roku 340 n.l. Bezmála všechny jsou ve velmi dobrém stavu, i ty horší jsou všechny dodnes čitelné.

Na první mince narazil italský hobby potápěč, když si všiml odlesku kovu na mělčině. Nález ohlásil úřadům, kteří na místo vyslali podvodní archeology a úředníky z ochrany kulturního dědictví. Následujícího dne byla objevena dvě hlavní ložiska mincí ve velké písečné oblasti mezi pláží a hranicí s mořskou travou. Mezi mincemi ležely také fragmenty amfor z Afriky a Blízkého východu.

Počáteční odhad počtu mincí založený na hmotnosti nálezu je okolo 30 000 a 50 000 kusů. Všechny ražby představují tzv. follis (také známé jako nummi), což jsou bronzové mince s tenkou svrchní vrstvou stříbra. Zavedl je Dioklecián v roce 294 n. l., kdy byla měna několikrát znehodnocena a obsah stříbra byl minimální až skoro nulový. Tyto mince byly používány v celé říši. 

Luigi La Rocca z archeologického oddělení Sardinie označil nález za jeden z nejvýznamnějších objevů mincí v poslední době. Řekl, že je to další důkaz bohatství a důležitosti archeologického dědictví uchovaného pod mořským dnem.

Všechny až dosud vyzvednuté a katalogizované mince pocházejí z let 324 až 340 n. l. Konzervátoři stále třídí obrovské množství mincí. Jejich čištění a také konzervace souvisejících archeologických materiálů umožní archeologům zjistit více informací o kontextu obřího nálezu. Ačkoli v tuto chvíli ještě neexistují žádné plány pro plošný výzkum, dle topografie mořského dna archeologové tuší pod mořskou trávou a pískem zbytky vraku lodi.

Roman Němec

Zdroje: thegurdian.com, apnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tolik krásných Římanů...50000....tak si říkám,kolik settisic,nebo milionů podobných mincí leží v depozitařich muzeí,a tady by člověka úřady pomálu lynčovali , kdyby si chtěl jednu nalezenou mincičku nedejbože nechat...kvuli komunistickému zákonů,a myšlení úředníků v muzejních,a na úřadech...
Přitom úřady,muzea,a jejich pracovnici by měli mít největší zájem na tom,aby si nálezce mohl BĚŽNÉ mince a artefakty ponechat,(nebo je třeba darovat do muzea dobrovolně )... protože jedině tento systém zaručí,že každý hledač, všechny nalezené věci oznámí ke zdokumentovani archeomuzejnikum,a ti by měli najednou tolik informací k bádání,že by jim z toho bylo mdlo.... Represe,a perzekuce nikdy nikde příliš dobře nefungovaly...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru