Šíp z doby bronzové po 150 letech od nálezu „promluvil“: Pochází z vesmíru

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Mezinárodní tým odborníků zjistil, že hrot šípu z pozdní doby bronzové umístěný ve sbírkách Bernského historického muzea byl vyroben z meteoritického železa. Objeven byl při výzkumu v letech 1873 – 1874, přičemž ostatní na místě nalezené hroty byly bronzové. Má trojúhelníkovou čepel s krátkým trnem. Váží 2,9 gramu a jeho celkové délka je 39,3 mm.

Dřívější výzkum ukázal, že meteoritické železo bylo relativně často využíváno lidmi od Eurasie po Střední východ a Afriku. Naopak v Evropě existovalo až donedávna jen několik známých příkladů. S podezřením, že mezi dříve nalezenými artefakty mohou být i ty z meteoritického železa, ale dosud nebyly správně rozpoznány, se odborný tým zaměřil na průzkum archeologických sbírek v různých místech Švýcarska.

Analýza hrotu šípu umístěného v muzeu historie v Bernu prokázala, že byl vyroben částečně z izotopů hliníku-26, které se na Zemi přirozeně nevyskytují. Obsahoval také slitinu železa a niklu, která byla dosud objevena pouze v meteoritech. Tým při kontrole zjistil, že hrot šípu byl objeven na místě osady z doby bronzové zvané Mörigen obývané v letech 900 až 800 př. n. l.

Na hrotu šípu byly také objeveny zbytky lepidla ze smoly a dehtu, tudíž původně byl šíp upevněn k dřevěnému dříku. Místo nálezu je pouze osm kilometrů od dopadu meteoritu Twannberg, což vedlo k úvahám o pravděpodobném zdroji železa. Ale při bližším zkoumání se zjistilo, že koncentrace germania a niklu se neshodují a surovina k výrobě šípu pochází z jiného zdroje.

V geologické databázi bylo zjištěno, že v Evropě byly až dosud nalezeny pouze tři meteority se shodnou kombinací kovů: jeden v České republice, další ve Španělsku a třetí v Estonsku. Nejpravděpodobnějším zdrojem hrotu šípu byl ten estonský – ukazuje, jak rozsáhlé a čilé obchodní sítě v průběhu doby bronzové ve střední Evropě fungovaly.

Roman Němec

Zdroje: phys.org, thehistoryblog.com, sciencedirect.com

hrot šípu z meteoritického železa

Hrot Mörigenského šípu se skládá z rzi pokrytého železného kovu s velmi výraznou laminovanou texturou


Gama spektrometrie Mörigenského šípu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavý článek. Nechci aby to vypadalo, ze jsem nevzdelany blb,😀 ale o metetorickém železu se dozvidam poprvé.

pro Makoves: Tak já ti dám malou osvětu. Meteority máme železné, kamenné a železnokamenné. Ty železné tvoří asi 5% z celkového počtu nálezů. Jsou to pozůstatky jader planetek, co se vzájemnou srážkou zničily či pozůstatky jejich zárodků. Dělí se podle obsahu niklu na hexaedrity mají pod 6% niklu, oktaedrity 6- 18% niklu a ataxity. U těch ataxitů už ale nevznikají naleptáním kyselinou dusičnou Widmanstättenovy obrazce.
Jinak v pravěku používaly i tektity do šperků. Já vím o Libyjském skle. To bylo v Tutanchamonově hrobce nalezeno v několik špercích a to jsme někde 1900 B.C.
Jinak koukni sem. To je Paráda s velkým P.

www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/meteorit-170589/

Díky, juknu se. Čím víc se dozvídám, tím víc zjišťuji, že vím úplný prd. :-D

GM4PRO: nemohlo dojít u hmotnosti k posunu desetinné čárky?
Při takové váze by šipka nemohla mít vliv na vedení šípu (pokud tedy nešlo u foukačku, což tvar neumožňuje)
Takto to vypadá že by mohla sloužit max. tak k lovu sýkorek a hrabošů
P.S.: Vzduchovková diabolka je cca 2x těžší

Tovarnik: Ty jo, trochu jsi mě zděsil, ale zde: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0305440323001073?via%3Dihub jsem čerpal z jejich info. Koukl jsem i na ty diabolky a váží půl, max 1 gram.

Aaa, omlouvám se, to zděšení jsem fakt nechtěl...
Tady jsem tu desetinnou čárku posral já, ale i tak mi to přijde divné.
Třeba sockačka má 4g a něco v této váhové kategorii bych do šípu tedy neinstaloval
Ale jo, v originálním článku to tak píšou, tož nezbývá než věřit ;-)

Dobré počtení, tak má Tutanchamonova dýka vzdálenou sestřenici ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru