Jak na detektor kovů Teknetics Patriot, převlečenou F70

Kategorie: Teknetics - recenze a testy

Fisher F70 byl detektor, který se mi dlouho z celé nabídky Fisheru líbil nejvíce. Jednoduchost nastavení v kombinaci s pouze lehce slabším výkonem než větší F75, kterou výrobce sliboval, byla lákavá. A jak se ukázalo také pravdivá.
Konstrukce detektoru Patriot je konzervativní, třídílná. Na rozdíl od F70, která byla první roky výroby dodávána s 25 cm koncentrickou cívkou, je Patriot od začátku osazen 28 cm 2D, což lehce posunuje dosah a také zlepšuje chování v silně mineralizovaných půdách.

Detektor je lehký jak v reálu, tak pocitem když ho používáte. K dobrému vyvážení přispívá bateriový box s ovládáním hlasitosti pod loketní opěrkou. S Patriotem v ruce se tak od začátku cítíte dobře. Díky velice nízkému odběru, navíc se 4 alkalickými bateriemi, nachodíte až 40 hodin. Loketní opěrka je nastavitelná a délka detektoru dostatečná i pro osoby nad 190 cm. Sám mám 198 cm a detektor mi je takříkajíc akorát. Vyšší postava už by ale potřebovala prodlouženou spodní tyč.

Ovládání detektoru

Detektor je vymyšlený tak, abyste vše měli přístupné v jediném menu. Zjednodušená obsluha tak přináší klid všem, kdo mají strach z nastavování detektoru a preferují spíše práci v režimu „zapnu a jdu“. Přesto jsou zde položky v menu, které je potřeba rozhodně zmínit, jelikož to, že je Patriot jednoduchý na ovládání, neznamená, že je to hloupý detektor. Doporučenému nastavení se budeme věnovat v článku.

Přehledné LCD

Patriot má jednoduché a přehledné LCD. V horní části je lišta pro nastavení diskriminace a hned pod ní velkými číslicemi zobrazované ID předmětu. Velké jsou i oba postranní grafy a stejně tak i 6ti položkové menu, do kterého máte rychlý přístup přímo z hlavního panelu.

Nastavení detektoru

Myslím, že detektor jsme si představili dostatečně a tak se můžeme věnovat tomu nejdůležitějšímu a to je nastavení. Vše se budu snažit popsat od úplného základu a tak mi myslím zkušenější hledači prominout, že některé věci budou prostě pro začátečníky.

  1. Baterie – detektor je napájen 4 tužkovými bateriemi. Odběr detektoru je minimální a tak má detektor doslova snovou výdrž. Výrazně tak doporučuji používat vždy kvalitní alkalické baterie.
  2. Nastavení délky detektoru – Při nastavování délky detektoru byste měli vždy postupovat tak, aby ruka s detektorem visela podél těla. Sonda pak bude vycházet pouze kousek před vašimi botami. Díky tomu, že nenapínáte ruku nikam před sebe, vydržíte hledat dlouhé hodiny bez únavy. To, že je sonda relativně blízko před botami, vás donutí dělat drobné kroky a tak správně překrýváte cívkou předchozí pohyb, abyste nic nevynechávali.
  3. Rychlost pohybu – Patriot má dvě možnosti nastavení rychlosti. Vy byste se ale měli naučit chodit asi tak, jako když starý pán seče louku. Patriot je pohybový detektor a tak abyste byli schopni detekovat, musíte cívkou pohybovat. Obecně ale platí, že pomalejší pohyb v lokalitě vždy přináší lepší výsledky.
  4. Diskriminace – v našich podmínkách doporučuji se držet do nastavení 4. Pokud byste nechtěli železa slyšet, můžete ji nastavit až na číslo 15. Je ale potřeba říci, že v takovém nastavení je daleko snadnější vykopat velký kus železa, který se hlásí tak, že se „míchá“ tón pro železo a pro barevné kovy a zároveň si v takovém nastavení zhoršíte separační vlastnosti detektoru.
  5. Rychlost – na výběr jsou dvě možnosti DE (rychlejší) a SL (pomalejší). Na začátek bych určitě zvolil nastavení DE. Rychlejší nastavení je klidnější a vy byste neměli začínat na nějaké železem silně znečištěné lokalitě. Na taková místa se hodí právě nastavení SL, které je pomalejší a citlivější. Jeho chování lze připodobnit k režimu šperky u F75.
  6. Citlivost – po zapnutí detektoru je automaticky nastavená na hodnotu 60, což je doporučeno výrobcem. Tady je ale potřeba říci, že nastavení této hodnoty je trochu složitější. Citlivost z logiky věci ovlivňuje dosah a citlivost detektoru. Ta je ale zároveň ovlivněná nastavením prahového tónu a zvoleným audio režimem. Pro první vycházky tak můžete nechat nastavení na hodnotu 60, jelikož v takovém nastavení budete moci chodit takřka všude. Dá se ale chodit podstatně výše (75-90), je ale potřeba správně vyvážit vztah mezi citlivostí, thresholdem a zvoleným režimem. Váš detektor by měl být při práci vždy nastaven tak, aby byl relativně klidný. Díky tomu byste neměli drobné prozvuky zaměnit za signál cíle.
  7. Threshold – threshold tak, jak ho mnoho hledačů zná, je konstantní zvuk, který se nastavuje na hranu slyšitelnosti. Patriot má ale tichý diskriminační režim a tak prahový tón neslyšíte. Přesto výrazně ovlivňuje citlivost detektoru. Čím vyšší zvolíte nastavení, tím více přidáváte na citlivosti. Vysoké nastavení ale ve většině případů bude znamenat vyšší míru zarušení a prozvuků. Moje doporučení tak je abyste si při nastavení citlivosti na 75 a thresholdu na 0 zkusili udělat pár desítek metrů v terénu. Pokud je detektor bez prozvuků, můžete zvednout hodnotu citlivosti. Pokud je zarušený, můžete začít snižovat úroveň thresholu až k číslu -4 nebo -5. A pokud by to nepomohlo, pak bych začal snižovat citlivost. Kladné nastavení thresholdu bych používal především při dohledávkách. Nastavení thresholdu tudíž ovlivňuje především citlivost na nejdrobnější cíle a jenom mírně dosah.
  8. Tóny/režimy – Nastavení tónů není pouze o tom, jakou budete slyšet audio odpověď, ale zároveň se jedná o pracovní režimy. Na první vycházky lze určitě doporučit 3tónový režim a až se trochu rozkoukáte, otestovat 2F režim, který považuji za ten nejlepší, který detektor nabízí.

    1 Tón – všechny kovy budou vydávat stejný střední tón. Nastavení se dá využít na lokalitách s minimálním počtem cílů
    1F – všechny kovy mají stejnou odpověď, ale ta je modulovaná podle síly signálu. Věci u povrchu mají silnou odezvu a věci hlubokou slabou. Režim lze používat stejně jako jednotónový s tím, že snadněji odhadujete hloubku a velikost předmětu.
    2F – jednoznačně můj nejoblíbenější režim. Železa se hlásí krátkým hlubokým nemodulovaným tónem, barevné cíle vyšším a modulovaným hloubkou uložení. Řada hledačů, kteří se specializují na „relik“ hledání, tento režim preferuje.
    3 Tóny - nízký tón pro železa, střední pro fólie, drobná stříbra, zinky a vysoký pro cíle s nejvyšší vodivostí. Tento režim je preferovaný začátečníky, je jednoduchý a přehledný a dá se tak pro všechny, co s detektorem začínají, doporučit.
    3H – stejný režim jako 3tónový, pouze niklové slitiny mají vysoký tón. Tento režim pomáhá především hledačům v USA, kde je hledání nikláků klasika. U nás se tímto tónem označí komunistická 2 Kčs, 5 Kčs nebo také rakouskou-uherské 10 a 20 halíře.
    4 Tóny – režim má tón navíc a hodí se k vyhledávání mincí v místech s větším počtem cílů.
    4H – stejný jako 4tónový režim s tím rozdílem, že Nikl má vysoký tón.
    DP – Delta Pitch – režim používá dva tóny, oba jsou modulované podle čísla ID. Díky tomu máte k dispozici velice bohatou audio odpověď a lze si tak hodně cílů „naposlouchat“. Režim také umožňuje snadněji identifikovat problematické cíle jako jsou zátky.
  1. NOTCH – výřezová diskriminace. Díky této funkci můžete vyloučit v podstatě jakýkoli předmět. Musím říci, že opravdu nejsem fanoušek této diskriminační možnosti a v podstatě u žádného detektoru ji nikdy nepoužívám. Funkce může ale dobře posloužit třeba v místech, kde se opakuje nějaký specifický odpad, který dává stále stejné ID. I tak si ho ale raději „poslechnu“.
  2. Odladění vlivu půdy - vždy než začnete hledat, je potřeba najít kousek čisté půdy a pak zmáčknout a držet tlačítko Ground Grab a přitom pohybovat vertikálně cívkou mezi 5 a 30 cm nad zemí. Detektor si sám zem nastaví.
  3. Poslední položkou, kterou bych měl zmínit, je návrat do továrního nastavení. I když je Patriot velice jednoduchý, možná především na začátku se to může hodit. Pokud se tak v nastavení nějak zamotáte a budete se chtít vrátit zpět, není to nijak obtížné. Zmáčkněte tlačítko ground grab a menu současně a držte je. Poté zapněte detektor a počkejte až se na LCD objeví dvě osmičky. Detektor je nyní v továrním nastavení.

Doufám, že jsme Vám takto Patriota zevrubně představili. Ke všem detektorům Teknetics budeme během února točit instruktážní videa, které následně najdete na našem youtubovém kanálu. Patriot je detektor, který by všechny ty, kteří nyní hledají detektor do deseti tisíc měl rozhodně zaujmout. Ostatně, je to detektor který ještě před pár měsíci atakoval cenou částku 20.000 Kč a nyní se prodává za necelých 9 tisíc. Díky tomu, že výrobce lehce zaspal a nepřišel na trh s novým vícefrekvenčním detektorem, se hledači mohou dostat k sice trochu staršímu, přesto špičkovému detektoru za doslova snovou cenu.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru