Úžasný pektorál a náhrdelník v ženském hrobu ze sedmého století

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Rok výzkumu půdních bloků z raně středověkého hrobu objeveného poblíž vesnice Harpole v Northamptonshire přinesl nové cenné informace a nálezy. Mezi jinými nedávno vyčištěný 1300 let starý unikátní náhrdelník se 30 přívěsky ze zlata, skla a drahokamů nebo velký stříbrný náprsní kříž se zlatými a granátovými prvky.

Pravděpodobně nejvýznamnější raně středověký ženský pohřeb, jaký byl kdy v Británii objeven, je zkoumán už více než rok. Hrob zřejmě vysoce postavené ženy, snad abatyše s královským původem byl vyzdvižen v několika půdních blocích, které jsou pečlivě studovány a pomalu rozebírány v laboratořích Muzea londýnské archeologie (MOLA). Loni byl v jednom z půdních bloků objeven krásný náhrdelník ze zlata, granátů a polodrahokamů, který pode odborníků nemá v Británii obdoby:

„Když se z půdy začaly objevovat první záblesky zlata, věděli jsme, že jde o něco významného. Vůbec jsme si však neuvědomovali, jak zvláštní bude. Máme to štěstí, že můžeme použít moderní metody analýzy, abychom získali mnohem hlubší vhled do života této osoby a jejího posledního obřadu,“ popisoval Levente-Bence Balázs, ředitel Muzea londýnské archeologie. 

Střed náhrdelníku tvoří přívěsek s motivem kříže. Je největším a nejsložitějším prvkem celého šperku. Vyroben je z červených granátů vsazených do zlatého rámu, pozadí kříže zdobí zlaté perličkové spirálky. Přívěsky jsou vyrobeny ze zlata, granátů, polodrahokamů, římských zlatých mincí (vše z doby vlády Theodosia I., 379 – 395 n. l.) a skla. Oddělené jsou distančními korálky ze zlatého drátu. Náhrdelník je největší, nejjemnější a nejzdobnější příklad svého druhu.

 „Nyní jsme kompletně očistili většinu z 30 přívěsků a korálků, které tvoří mimořádný zlatý, skleněný a drahokamový náhrdelník pohřbený se zesnulou. Artefakt se ukázal v plné kráse - odhalil složitou zlatnickou práci a bohaté barvy polodrahokamů a barevného skla, které dříve skrývala půda. Jednou z klíčových otázek je, zda jsou přívěsky originální římské mince nebo jejich napodobeniny, vyrobené speciálně pro tento náhrdelník,“ uvádí web MOLA.

Pohřeb obsahoval také dva zdobené hrnce a mělkou měděnou misku. Rentgenové snímky pořízené na blocích zeminy vyzdvižené z hrobu navíc odhalily další vzrušující nález – nápadný a bohatě zdobený pektorál – přes 30 cm velký stříbrný hrudní kříž s velmi neobvyklými vyobrazeními lidských tváří. Centrální kříž je zdoben menším zlatým křížkem s jedním velkým a čtyřmi menšími granáty. Na konci každého ramene jsou menší kruhové kříže ze stříbra s granáty a zlatými středy.

Z většiny je kříž vyroben z extrémně tenkých plátků stříbra připevněných k dřevěnému jádru, jehož značně degradovaný povrch je dnes už jen stěží rozeznatelný od okolní půdy. Odborníci doufají, že identifikují typ použitého dřeva budou moci lépe pochopit, jak byl kříž postaven. Hrudní kříže jsou známy z jiných honosných ženských hrobů té doby, nicméně použití menších křížů v rámci velkého kříže je však jedinečné a naznačuje, že jeho nositelka mohla mít v křesťanské komunitě výsostné postavení.

Laboratorní výzkum odhalil další kosterní pozůstatky. V prvotním výkopu in situ bylo objeveno pouze několik zubů, avšak jeden z půdních bloků obsahoval horní část stehenní kosti, kus pánevní kosti, obratle, část paže a zápěstí. Kosti vězely pod rozdrcenou měděnou miskou. Měď zabránila většímu rozkladu organických zbytků.

Odborníci pokračují v analýze a skládání příběhu Harpolského pohřbu. Kromě lepšího porozumění nalezeným předmětům doufají, že vědecké postupy mohou přinést více informací o tehdejších pohřebních rituálech. Zejména studium drobných úlomků organické hmoty může odhalit nové indicie o zemřelé, jejím oblečení a z jakých materiálů byla hrobová výbava sestavena.

Roman Němec

Zdroje: mola.org.uk, thehistoryblog.com, mola-newsroom.prgloo.com


jeden z přívěsků


malý stříbrný obličej na křížovém prvku


rekonstrukce harpolského hrobu


hlavní přívěsek - kříž před a po vyčištění


náhrdelník před a po vyčištění


část kolekce náhrdelníku


harpolský kříž in situ a na rentgenu


náhrdelník in situ

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Fantastické! :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru