V Chorvatsku byla objevena 2500 let stará perfektně zachovalá bronzová přilba

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Při vykopávkách archeologického pohřebiště na chorvatském poloostrově Pelješac asi 40 km od Dubrovníku byla objevena starověká řecko-ilyrská přilba. Zřejmě byla na místě ponechána jako uzpomínka na zesnulého vojáka. Jedná se o již druhou přilbu – první a mladší byla objevena jen deset metrů vedle.

Vykopávky starověkého pohřebiště na poloostrově Pelješac započaly v roce 2020. Až dosud zde bylo objeveno nejméně 27 kamenných mohyl s mnoha kosterními pozůstatky, zbraněmi, šperky a dalšími artefakty. Při rozšířeném výzkumu jedné ze suchých zdí pohřební hrobky objevil počátkem dubna Hrvoje Potrebica z katedry archeologie Filosofické fakulty v Záhřebu helmu ze 6. století př. n. l. Má hranatý obličejový otvor a detailně ryté zdobení.

„Hrvoje zvedl kámen a začal křičet, že našel další helmu! Ten pocit je přinejmenším fenomenální, cítím se velmi vzrušeně, neuvěřitelný nález a to už podruhé,“ vysvětluje archeoložka Marta Kalebotová. „Druhá přilba byla nalezena jen deset metrů od první. Jsou trochu jiné, liší se lícnicemi. Proto usuzujeme, že nově objevená pochází z 5.-6. století. Je tedy o něco starší než první, ale stále musíme zjistit podrobnosti,“ dodala kolegyně nálezce.

Podle Kalebotové byla nově objevená přilba nalezena na hromadě obklopené kameny v půlkruhovém přístavku, zatímco první ležela vedle hrobu s mnoha dalšími předměty, jako jsou přezky, korálky, keramické nádobí, jantar a další. Archeologové stále spekulují, zda se jedná o přilbu, která byla votivním darem pro jednoho zesnulého válečníka, nebo platila hromadně pro všechny.

V každém případě nový objev helmy „mnohonásobně přispívá k pochopení pohřebních rituálů ilyrských komunit, které kdysi žily v této oblasti,“ popisují odborníci: „Helmy vždy sloužily jako symbol moci a vysokého postavení,“ dodal Hrvoje Potrebica.

Ilyrové byli indoevropská komunita, která ve starověku žila na dnešním Balkánském poloostrově. Krom chovu ovcí a rybolovu se zabývali také pirátstvím. Měli rozvinutou těžbu a hutnictví, suroviny (zejména stříbro) měnili s Řeckem za kvalitní zbraně. Od 4. století př. n. l. razili vlastní stříbrné mince. Ilyrové byli pochováváni pod mohylami, které mohly mít až 100 m v průměru.

Pelješský kanál je 12 kilometrů dlouhý průliv, který odděluje ostrov Korčula a poloostrov Pelješac. Byl vždy nejbezpečnější a nejkratší obchodní a osobní cestou do Dubrovníku. Místní lidé byli obvykle bohatí, ať už kvůli pirátství nebo obchodu, jak dokazují nalezené drahé předměty.

Video

Roman Němec

Zdorje: dubrovacki.slobodnadalmacija.hr, dumus.hr, miamiherald.com


tým sleduje vyzvednutí


záhy po vyjmutí ze země


in situ


Bronzová přilba ilyrského typu ze sbírek The Metropolitan Museum of Art

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je mazec, krásná 👍

:-O :-O😱🤦

Na Pelješacu jsem kdysi byl :-O

Tohle jsou snové nálezy. Nedávno jsem dostal knížku o artefaktech z římského období ve vlastnictví NPÚ a tam jednu přilbu mají. Typ Weisenau, varianta Guttmann s datací do augustovského období. (Augustus vládl 27 BC – 14 AD)

https://ibb.co/wcdYywY

Na Peljašaci jsem byl také na dovolené 2000, ve vesnici Trpanjaj, chvalitebný. Na druhé straně poloostrova je městečko Orebič. Nad ním kopečky s krásným výhledem, domky rozpíchané od mosazných včel a na zdech domů červené skvrny až mapy krve. Nepříjemný pocit.

To je bomba :-O

Quo_vadis taky jsem byl v Trpanji ale v roce 2019, v okolí Bohužel ne ale bylo tam krásně. Ti šakali v tom pralese který se rozpínal nad městečkem to byla taky exotika. Chci se tam vrátit.

Pĕkná a hodně stará :-O :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru