Zlatý poklad odhalil nejstarší důkaz uctívání severského boha Ódina

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Skandinávští vědci identifikovali nejstarší zmínku o severském bohu Ódinovi. Našli ji na části zlatého brakteátu, který byl spolu s dalšími předměty nalezen za pomoci detektoru kovů v západním Dánsku. Podle odborníků může změnit dosavadní pohled na interpretaci runových nápisů a severskou mytologii.

Zlatý ‚brakteát‘ je součástí úžasného archeologického nálezu, který před dvěma lety odkryli detektoristé Jørgen Antonsen a Ole Schytz. Sbírka známá jako „Vindelevův poklad“ obsahuje 22 zlatých předmětů, které pocházejí z předvikinského období. Celkem poklad obsahoval asi 1 kg zlata, včetně velkých medailonů velikosti talířů a římských mincí zpracovaných do šperků. Byl objeven ve vesnici Vindelev ve středním Jutsku, podle které získal svůj název.

Odborníci se domnívají, že poklad byl do země uložen před 1 500 lety buď jako obětina bohům nebo jako depot skrytý v neklidných dobách před nepřáteli. Na zlatém brakteátu v podobě tenkého ozdobného přívěsku byl runový nápis, který zněl: „On je Ódinův muž“, pravděpodobně odkazující na neznámého krále nebo vládce.

„Jedná se o jeden z nejlépe provedených runových nápisů, které jsem kdy viděla,“ vysvětlila Lisbeth Imerová, runoložka Národního muzea v Kodani. Podle ní nápis představuje první pevný důkaz o uctívání Odina již v pátém století. Je to nejméně o 150 let dříve, než předchozí nejstarší známá zmínka nalezená na broži v jižním Německu z druhé poloviny šestého století.

Odborník na starověké jazyky Krister Vasshus doplnil, že runové nápisy jsou vzácné a proto „Je každý runový nápis pro naše pochopení minulosti zásadní.“ Podle něj je nápis nejen svou délkou pozoruhodný a poskytuje zajímavé informace o náboženství a společnosti minulosti.

Seveřané uctívali mnoho bohů, z nichž každý měl různé atributy, slabiny a vlastnosti. Na základě ság a vyluštěných runových kamenů je zřejmé, že Vikingové přisuzovali bohům mnoho lidských rysů. Imerová zdůraznila, že tento druh mytologie by mohl vést k přehodnocení všech dalších 200 známých brakteátových nápisů: „Interpretace tohoto runového nápisu byla za 20 let, kdy pracuji jako runolog v Národním muzeu, nejobtížnější. Může se stát klíčem k pochopení dalších prehistorických runových nápisů, které jsme až dosud nebyli schopni přečíst.“

Roman Němec

Zdroje: cphpost.dk, nypost.com, theguardian.com


Brakteát obsahoval runový nápis s odkazem na Ódina


Experti Krister Vasshus a Lisbeth Imerová drží zlaté brakteáty objevené v dánském Vindelevu koncem roku 2020


Ole Schytz (vpravo) a Jørgen Antonsen v roce 2020


římský medailon Konstantina Velikého z Vindelevského pokladu


Vindelevský poklad


Zlatý disk s runovými nápisy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O :-O :-O

😮😮

Paráda. Myslel sem, že simbol svastiky pochází z Asie.... kdo ví, třeba už tenkrát byli ve spojení.....

Kdyby tohle objevili kluci z Ahnenerbe, díky té svastice by přesně věděli o kom to proroctví mluví... 8-)

HerrBriz - Svastiky jsou už na germánské keramice z 1. stol. ( u nás např. nádoba z Třebusic ), nebo na zbraních ze stol. 2., např na hrotu kopí. Předtím se užívala i ve starověkém Řecku, nebo na území Itálie v předřímské, tzv. Villanovské kultuře ( 10. až 5. stoletím př.n.l. ), kde jsou svastiky často ústředním motivem pohřebních uren. A našel bys jí i v době železné např. v období halštatu a v dalších a dalších kulturách a obdobích, je to celosvětově rozšířený a profláknutý symbol.

Dokonce i v neolitu

a dokonce i dnes u někerých nad postelí

Markomane, díky za osvětu.

Lukegoss - bohůmžel, je to tak, rodinný známý pronajímá byt v Čáslavi a po posledním nájemníkovi se nestačil divit, hákenkrajzy neumělou rukou načmárané přímo na stěnách :-D
HerrBriz - není zač, rádo se stalo.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru