Pamětník těžby smoly

Docela dnes vzácnost v lese po těžbě smoly.

Nalézt dnes v lese stromy se stopami po smolaření je poměrně vzácné. Vzhledem k časovému odstupu se jedná o nějakým způsobem “zapomenuté” porosty, které unikly obvyklému osudu. 

Získávání smoly ze stojících živých stromů, krátce smolaření, bývá tradičně označováno za prastaré a již zapomenuté řemeslo. S první polovinou této charakteristiky nelze než souhlasit, neboť smola byla přirozeně jedním z prvních člověkem sbíraných produktů. 

V našich končinách spočíval nejčastější způsob nařezávání stromů ve vytvoření a postupném zvětšování svislého pásu seškrábané kůry a běli, tzv. liziny. Lizina bývala rýhována zářezy ve tvaru ‘V’, vytvářenými speciálním nožem, a svodným zářezem uprostřed. Pod nejnovější zářezy byla vždy nějakým způsobem připevněna sběrná nádobka. 

Kvůli negativnímu dopadu na lesní porosty patřilo v našich zemích smolaření po celý novověk k přísně regulovaným činnostem a jeho provozování “načerno” bylo postaveno na roveň pytláctví.

 

12 hlasů
12 hlasů

Komentáře

Super příspěvek.
Narazit na podobný „pahýl“ stromu je asi hóodně velká náhoda.

Našel jsem i nástroje, kterými se nádoba na kmenu pridržovala. Zájem o ně projevil pan archeolog z krajskeho muzea. Tak už je má. 8-)

A ano. Je to hodně velká náhoda. Je to poprvé, co jsem v lese něco takového viděl. Jak to může být asi staré? 100 - 150 let? Možná tak nějak... Kdo ví :-D

;-)ty zase šetříš fotkama,mohls vyfotit víc+ty nástroje,a i říct co to bylo za strom.Javor,

Zajímavé tohle ještě najít jj zkus i ty nastroje ;-)

Kvášo, to mám řikat já 🤷‍♂️😁 ty podáváš pero a já říkám to o těch fotkách😁😁 Zajimavý příspěvek ,chtělo by to zdokumentovat víc a možná bych ten zbytek kmene aj čórnul ,jako předmět doličný muzejní 🤷‍♂️👍👍👍

Strom byla nejspíš borovice. Nástroje sem přidal. Víc sem nefotil. Sem netušil, že to někoho bude zajímat. Těch zbytku stromů je tam několik. Ale žádný není tak velký jako tento

Fotka mne nejde přidat :-/ Není tu žádný Link na úpravu prizpevku..

;-)to v klubu nejde.Tak to nech máznout a pěkně znova a pořádně :-DSem se dá vložit osum fotek,pěkně připravit a nešidit nás.A ano,určitě se těchto věcí mnoho nedochovalo a jak sám vidíš zájem je. ;-)

Tak pravděpodobně to bude sosna. Ovšem vzhledem k tomu, že stáří tipuji také na téměř 100 let (dle mého 1.republika),tak by to mohla být třešeň. Je také hodně smolná a hlavně tvrdá. Pahýl měkké borovice by těch 100 let nedal.

Zajímavý, krásný článek, zajímalo by mne kdy se tohle ještě dělalo :D

V okolí jsou ještě asi dva takovéto pahyly. Ale ani to jeden není tak velký jako je tento. Jinde v lese jsem nic podobného neviděl.

Třeba tam vydrží dalších 100 let. Kdo ví. Ikdyž divočáci co tam jsou mají poblíž velikou kaluž bláta a drbou se o stromy kolem. Tak snad to tamhle němý svědek vydrží co nejdéle.

zajímavé

Dobrý, to jsem ještě po lesích nepotkal... ;-)

Dobrý nález 👍😊

Parádní příspěvek 🙂👍👍

tak to jsem ještě nepotkal , .........určitě souhlas s Mírou Kvaskou ;-) ;-) taky by mě zajímalo více ......... ;-) :-)

..a podle kůry dole ,bych řekl že listnáč,možná i ta višeň ............ :-)

Možné to je 8-) A jaké odhaduješ stáří?

...tak to fakt netuším do kdy se prováděl sběr smoly ,nebo mízy ......... :-( :-( ;-)

Včera jsem na onom místě našel podobný kmen stromu a byl vyvracený i s kořeny. Zajímalo by mě, než to tam nechat shnit, jestli z toho kmenu by šla třeba vzít ta svrchní část s tím ryhovanim a na něco to třeba použít (k čemu?) a nebo bych musel uriznout nějaký špalek z toho kmenu?
Je to v místě, kde leží takhle ladem popadane stromy léta a celý to už opět pomalu zarusta. Navíc hodně pařezu (bez ryhovani) je i vyhrabanych divočáky...co myslíte?

...já osobně bych si klidně jeden špalek odříznul, je to taková rarita..... nikdy jsem se s tím nesetkal ..........a tipuji ,že to bude kolem 100 let ......i když ,jak už jsem psal ,že netuším, kdy se to sbíralo ,ani jsem o tom nic nenašel ..................jedině podle stáří stromů,na kterých to je .... :-) :-)

Kolem první republiky. Novověk. Přesně jak typujes.
Celej špalek z lesa asi neodnesu. Kmen může mít tak 40 cm. Možná, že kdybych uriznul taky těch 40 cm?. Pak bych vzal ještě ten kmen napůl. Abych si vzal jen tu půlku s tim nariznutim. Pak možná natřít nějakým lakem na dřevo, aby to vydrželo. Možná by to bylo hezky jako dekorace.? o:-)

...jo, proč ne .....je to zajímavý ............než aby to tam shnilo .............. ;-)

Jestli to zítra uriznu, tak sem dám fotky foto pařezu s kmenem. Horší je, že s tím pak pojedu na kole. Tak abych to uvezl :-D

tak na kole to bude sranda :-D :-D :-D......nebral bych víc jak dva a půl metru :-D :-D ;-)

tvl :-D :-D
Co je nejlepší na konzervaci dřeva? Lněný olej? Asi budu muset oskrabat i tu kůru :-/

;-)to musí aspoň rok schnout nátěry až pak..:-)a skus místní radnici,muzeum,třeba by měli taky zájem,jen neví,že to tam je.

Co až pak? :-)
Archeolog v krajském městě o tom vi. Pro něj jsem tam sbíral ty nástroje na těžbu smoly.
Ale jen proto, že se na to specializuje. Dřevo jako takové ho nezajímalo. Jen říkal, že je to "ono".
U nás ve městě v muzeu jsem to taky říkal. Nijak zvlášť je to nezaujalo.
Když si zadáš do vyhledávače těžba smoly, tak tě vyjede i odkaz na těžbu smoly v Brdech. Odkaz mne sem nejde dát. Tam je to krásne videt

https://www.bing.com/ck/a?!&&p=c27a4f5de58c1aceJmltdHM9MTcwNzAwNDgwMCZpZ3VpZD0yM2Q3YzQzZi04OTI3LTY4MzktMzc2NC1jYTBiODg2MjY5YTcmaW5zaWQ9NTE4NA&ptn=3&ver=2&hsh=3&fclid=23d7c43f-8927-6839-3764-ca0b886269a7&psq=brdy+t%c4%9b%c5%beba+smoly&u=a1aHR0cHM6Ly93d3cua3VkeXpudWR5LmN6L2FrdGl2aXR5L211emV1bS10ZXpieS1ib3JvdmUtc21vbHk&ntb=1

tak ještě v rore 1977 .. :-O :-OV lesích v okolí Plas se těžila smola za druhé světové války a v letech 1975 až 1977. Kůra borovice se nařízla, ke stromu se připevnil skleněný kelímek a smola se do něj nechávala odkapávat. Z nádobky se poté vyškrabala a uložila do sudů. Poté putovala do Německa a Polska. Smola se používala jako přísada do střelného prachu, na utěsňování sudů, v chemickém i kosmetickém průmyslu. Zájem odběratelů ale opadl, proto těžba v okolí Plas v roce 1977 skončila.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/muzeum-tezby-borove-smoly

https://www.bing.com/ck/a?!&&p=c27a4f5de58c1aceJmltdHM9MTcwNzAwNDgwMCZpZ3VpZD0yM2Q3YzQzZi04OTI3LTY4MzktMzc2NC1jYTBiODg2MjY5YTcmaW5zaWQ9NTE4NA&ptn=3&ver=2&hsh=3&fclid=23d7c43f-8927-6839-3764-ca0b886269a7&psq=brdy+t%c4%9b%c5%beba+smoly&u=a1aHR0cHM6Ly93d3cua3VkeXpudWR5LmN6L2FrdGl2aXR5L211emV1bS10ZXpieS1ib3JvdmUtc21vbHk&ntb=1

:-D :-Dsou to pitomci a nepřemýšlej.zajímat je to začne,až to zmizí o:-) :,-(

Tak i v roce 1977. :-O
Ten vyvracenej pařez s malým kmenem už fakt nikoho zajímat nebude. Ten tam bude pomalu hnit :-D

Zkoušek jsem něco uriznout. Jelikož nemám motorovku, tak to šlo bídně. Ale mám destičku tak 20/20 cm. Na ruční pilu se strašně lepila smola. A to byl víceméně schnilej pařez. Tak jsem si alespoň v lese vybral dubovej klacek do akvarka 8-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru