Rýč

Výroba nového nástroje

Zdravím Vás kolegové, téměř rok mi visela tato zakázka na nástěnce. Nikdy jsem rýč nedělal, zdlouhavě jsem volil materiál, hledal odpovídající kvalitnější ocel. A pak někdo v areálu vyhodil do kontejneru takové krásné péra. Takže volba byla jasná, jen to trochu přetransformovat na tenčí profil. A pak už je to jen otázka kladiva a trocha přemýšlení co dřív a co potom. Na závěr jsem ostří zakalil na malinovou barvu a teď má vlastnosti sekáče. Hřebík přesekne jak malinu. Tak snad bude dobře sloužit.

13 hlasů
13 hlasů

Komentáře

Parádní. Je radost vidět občas někoho, kdo se vymyká většinové společnosti tím, že není jen lenivým konzumentem, ale dovede si i sám něco vyrobit. Takových je čím dál méně. Jak dlouho ti cca zabrala výroba?

I s přípravou materiálu a výrobou jednoduchého přípravku na prolisování a dalšího na prohnutí do rádiusu asi deset hodin. Další by byl asi rychleji. Ale myslím si, že to už dělat nebudu.

Naprosto super nástroj si vyrobil. Tohle je „věc“ s doživotní zárukou 👍

Vážím si lidí kteří dokáží vlastníma rukama něco smysluplného vyrobit nebo postavit k radosti a užitku ostatních lidí. :-)

No baže 👍né jenom že máš parádní přispěvky nálezů, tož je evidentní, že umíš i tvořit 👍👍👍👍

Díky, já sa furt učím. Každý den je něco nového. Včil jedeme kovat do Rakóska na Ferraculum 2024, téma je rotace. Tož chystám gyroskop :-D

Pěkná raubírna!👍 A koukám, že jsi na něj vyrazil svou značku. To znamená, že to s kovařinou myslíš vážně. Dobré pořízení v Rakousku přeju! Mrkni se na kované kynetické sochy. Kdysi jsem jednu viděl na Helfštýně. No masakr, dodnes to mám v živé paměti. Od návrhu po realizaci neuvěřitelně složitá záležitost vyžadující opravdu značné dovednosti. ;-)

;-)uf,bolej mě ruce jen to vidím,no pěkně jsi si pohrál,ono jen přemluvit tuhle ocel aby si všimla kladiva je je kumšt a sehnat dnes výchozí materiál v podobě plechu dnes skoro nejde.A ano málokdo s kovřů se pořád neučí,každá práce je úplně o něčem jiném.Kdysi sem sělal pro kameníky šalírky a pera byly na ně nejlepší.Dnes už z ručním vercajkem nechce nikdo ani dělat.Obyčejnej majzl už si nikdo neobjednal snad deset let.Tenhle rýč už vydrží všechno. :-)

Tý brďo, parádní práce 👍👍👍😀
Je dobrý vědět o šikovným kováři, nedaleko ode mě. Kdybych něco potřeboval... 😁
Krásná práce 🙂

Díky Vám. Už jsem kovářem nějakých 26 let a furt se učím jak to dělat lépe. Mě na tom nejvíce baví recyklace materiálů. Rýč z pružiny, nože z lokomotivého ventilu, šperky z titanového odpadu. A furt je co dělat. Detektor jsem si pořídil abych se na chvilu vyhnal z kovárny.

:-O Jo ták, tak to je jiná! Já myslel, že jsi zapálený novic! :-D Ale na tomhle, nebo třeba tý parádní sponě by si nováček vylámal zuby...Tak to jó, to si svoje rady nechám. Nebudu učit orla létat! 8-) ;-)
Máš nějakýho přitloukače, nebo to mydlíš sám? Třeba takový osazování, rejhování... o:-)

No jo, já si vůbec nevšiml těch spon 🤷‍♂️😉👍👍👍
Železné spony mně baví taky dělat,vypadají pak krásně a honosně ,i když jsou ze železa.
Akorát mám po nich mravence v prstech,páč se mi kompletují fakt hůř a prsty bolí 🙈

Mám výborného kolegu, táhneme to už asi deset let. Takový ten stav, kdy už spolu ani nemusíme moc mluvit a vše funguje.

Jó takovej kamarád je k nezaplacení... 👍🙂

😁👍
https://youtu.be/mMqK1l9oc48?feature=shared

Tak Ferraculum 2024 je za námi, 100 kovářů z celé evropy, 36 vykovaných prací a osum oceněných. A náš gyroskop byl mezi těmi osmi. Takže velká paráda.

Šoupni fotky na lovca 👍

Přesně jak píše pan Céma ;-)
Jinak parádní práce, jen se zeptám co tam dáš za násadu? Já když chodil s rejčem, tak jsem všechny dřevěný polámal. :-D

;-)rádi mrknem. :-)

Tady je malá ochutnávka. Večer zkusím přidat fotky.

https://youtube.com/shorts/Cc2fvr90WC4?feature=shared

Násadu si už udělá nový majitel. Docela se na to těšil.

https://youtu.be/wLwM4P961Sk?feature=shared

Pěkná práce 👍🐭

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru