Hrad Rabí

Rabí je zřícenina hradu ležící ve stejnojmenném městě v okrese Klatovy. Stojí na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů. Areál hradu je chráněn jako kulturní památka a v roce 1978 byl zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky.

Hrad byl založen nejspíše v první polovině třináctého století rodem Wittelsbachů. Po roce 1273 ho získali páni z Budětic a po nich Švihovští z Rýzmberka. V majetku jejich rodu zůstal až do roku 1549. Původně malý románský hrad byl v průběhu staletí několikrát rozšířen. Významnou byla zejména pozdně gotická přestavba, během níž získal rozsáhlé, ale nedokončené opevnění. Ve druhé polovině šestnáctého století hrad přestal být udržován a postupně začal chátrat, k čemuž výrazně přispělo jeho vyplenění vojáky během třicetileté války.
(tolik ve zkratce wikipedie)

Postřeh č.1 - povšimněte si, jaký je ten „covídek“ báječné zařízení. Ač v plné sezoně, nikde ani noha, natož cizincova. Pro slušnou fotografii jak stvořené.

Postřeh č.2 - ta poslední fotografie je velice zajímavá.
Na první pohled je zcela evidentní, který ze čtveřice ptáků je králem. Ten pohled, ten postoj, ta jistota... Král je jen jeden, ostatní jsou jen ustrašené „srágory“.

(vytáhl jsem dnes rodinu na menší výlet k branám Šumavy. Proběhl menší okruh Blatná - Nepomuk - Klatovy - zmíněné Rabí - Horažďovice - Strakonice a domů. Zpátky šoférovala dcera, tak jsem ochutnal „Klatovskou Plzeň“, dokonce ve třech hospodách a mezi námi - stála za houno).
Výletům zdar :-)

Fotografie

8 hlasů
8 hlasů
zobrazeno:
1093x,
komentářů:
70,
nálezce:
namor namor
vyfotografováno:
13. července,
vloženo:
13. července

Komentáře

Jářku..., ten zázračný létací stroj, co dron se zove, nemám. Proto tuto perpektivu přenechávám ptactvu nebeskému.

Pěkný to máte oba dva! 👍

Pěkný. ;-)a dají se tihle 4 jarabáci srovnávat? vždyť to je jako bych svýho pitbulla srovnával s labradorem ;-)jinak pěkný příspěvek 👍

V Nepomuku v pivovaru výborně a levně vaří.Od 24 tam budu obden na gablík :-D :-D :-D
https://www.sokolovnanepomuk.cz/restaurace

Pěkné, pěkné. :-)
Hrad i Raroch polní. ;-)

Zkusil si aspoň kopnout ? Tam to není špatný v okolí :DD

Tom - jasně, že se dají srovnávat, v tomto úhlu pohledu jistě. Pokud bych do čtveřice vložil vlaštovku nebo datla, srovnání by bylo, zcela jistě, nefér. Takto je to cajk.

wladyslav - nejvíc jsem se těšil na Zelenou Horu a zklamání. U vrat hlídkuje major Terazky a vrata jsou na řetěz. Zámek nelze navštívit :,-(

kalich - díky bratře Žižko. Ten příběh nemá chybu a Švihov už jsem nestihnul. Snad příště ;-)

Doom - detektor jsem vůbec nevezl, to by se stará zbláznila 8-)

:D tak to sem na tom podobně :D jak někam jedeme a beru do ruky detektor už mě vraždí pohledem :D

Obi - ba ba, raroh polní :-)

Doom - dovedu si představit ty kecy, jak čeká v autě a já lítám po louce s „klackem“ :-D

Máš to fakt pěkný 👍✌️chci ho navštívit. Do konce srpna končím s prací hrobaře už jsemunaven fakt. A budu jezdit po krásách naší krásné zemi a samo sebou s detikem. :-O :-D ;-)

Taky moc pěkný hrad a příspěvek👍👍👍 No a na pana Žižku jsi zapoměl ☝příště si dej větší práci, jo ☝🤷‍♂️😀

kalich - máš pravdu, tam je opravdu na co koukat.
Z různých důvodů jsem nestihl předem vytipované památky a proto se tam budu muset vrátit. Vedle Zelené Hory jsem přišel např. o barokní lékárnu U bílého jednorožce. O to jsem hodně stál.
Snad tedy příště.

:-D

Hrobař, Cement - děkuji uctivě páni kolegové.
Céma - Žižku, Žižku..., jakého Žižku a kde?

No šak pán Žižka to tam dvakrát obléhal a pak si vypíchl druhé oko. ☝

Cement.to už jsem někde četl :-D

Céma - Žižka Jan byl borec, těžká páka, vo tom jako žádná. Ale o oko přišel, dle pověsti, v raném mládí. S tím nemá Rabí nic společného :-)

Dobrou....

Tak dobrou, ale on tam prej přišel o to druhé 🤷‍♂️

Ano o to druhé, podle pověsti odraženým šípem od stromu. A nakonec ho nedobyl, ale dobrovolně ho tam pustili a hrad vyplenil.
Jinak hrad Rabí byl postaven na ochranu rýžovišť a odtud zízkal název Rabí- zlato se rabilo...
Doporučuju oba okruhy, moc pěkný povídání.

Nikoho se fakt nechci dotknout 👍😎💪 ale to nebyl hodný pán.😎👍✌️ Tady u nás na jihu udělal pár ošklivých věci. 8-) ale vem to čert!! 8-) kluci hlavně buďme všichni zdraví. Fakt!!! 8-) :-)

Hrobař.A kdo v ty době byl hodnej😁 víme jen to co někdo někam zapsal.Dá se tomu věřit?To co v ty době bylo normální je dneska hrůza.nikdy neposuzuj minulost z pohledu dneška..

Céma - o to druhé, no jasně ;-)

Parádní a hezky všechno ...škoda že je pro mně trochu z ruky ale až jednou budu poblíž určitě nevynechám.

kalich : Nevím kde jsi četl že je největší zříceninou u nás , teda jestli myslíš kraj tak to jo ;-)
Ale jinak ne ;-) Nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách je Rabí. Její rozloha je asi 1,5 ha. Ale :Hukvaldy jsou největší zříceninou hradu v ČR. Rozloha celého areálu je přes 2 ha a jeho délka více než 300 m.I když třeba takový Helfštýn se my zdál větší ale asi je to jen opticky klam :-/ :-D

Cestou jsi minul Prácheň a kamaráda co o ní rád povídá! 😉😁👍

Rábí,teda správně Rabí,i když takhle to žádnej domorodec neřekne. Kousek je Sušice kde jsem spoustu let bydlel a rýžoval zlato z Otavy. Ač jsem rodák z Vysočiny,děvče jsem si namluvil na Šumavě. Chtěl bych Vám doporučit zámeček v malé obci Mlázovy, který je kousek od Velhartic na trase Sušice-Klatovy. V obci Kolinec sjedete z hlavní a jste za pár kilometrů na místě. Zámeček si pamatuju jako totální rujnu ve které mělo místní JZD uskladněný brambory. Dnes je krásně opraven do původní podoby a stojí za návštěvu. V Kolinci,kde odbočujete z hlavní ,je pěknej žid hřbitov ktery stojí za zastavení. Mnoho krásných zážitků při toulkách naší malou zemičkou. Věřte že je to tady lepší než na Kanárech. 😎😎😎

Romane, parádní fotky máš :-) O moc, o hodně moc lepší foto hradu, než kdybys tam měl davy turistů :-)

Knaker - někdy příště :-)
prospektor - je vidět Honzo, že se ve fotografii opravdu dobře vyznáš a poznáš dobrou práci 8-) :-D :-D
Jinak souhlas, fotky bez lidí mají vždy přidanou hodnotu. A mou snahou je takové fotky dělat. Pokud se tam někdo přece přimotá, při úpravě fotky ho následně smáznu ;-)

Když budeš chtít, ozvi se! Mám v repertoáru jak odborný, tak odporně humorný výklad!😁😁

Díky za pozvání ;-)

Ani očkováné nebudeš fotit ?☝😀No fotky máš krásné, šak se mě taky moc líbí, jinak bych ti tu nenapsal ani jeden komentář a nestvrdil bych ho palcem ☝👍

Céma - jak mám poznat v té rychlosti, kdo je očkovaný?
Měl by Babiš vydat nařízení, aby každý očkovaný nosil cedulku na krku jako kravka zvon :-D

Je vidět, že taktéž fotografii perfektně rozumíš 8-) :-)

Neboj ž dorazí další vlna budou venku en očkovaní a nebudeš muset rozeznávat :-D :-D :-D 8-) To bude fajné nebudou se mi všude courat lidi a bude i větší kli na hledačky , počítám že to bude po prázdninách takže i pole budou už většinou sklízena 8-) :-D :-D :-D 8-)

Haidrich:
To bude krása,jen doufám že ta sklizená pole nepoužitou na pohřbívání mrtvol neočkovaných spoluobčanů. ( Já vím blbej fór)🥴

Pokud jim nesundají prsteny křížky a náušnice bude aspoň víc nalezu (taky for jeslí blby nechám na vás) ;-)

haidrich - po dovolených bude v tom našem Kocourkově zase parádní tóčo.
Všichni budou nadávat na vládu, že umožnila cestovat lidem za hranice a vstřebat tak mnoho variant mutací a vláda si bude sypat popel na hlavu a divit se, jak je to možné, když to „odborníci“ nepředpokládali.
Ze stínu vyskočí Peková s Flemrem s důležitým výrazem, jak vše předpokládali a jak to bylo dopředu jasné.
Samozřejmě je to dopředu jasné i nám, obyčejným blbcům. Na to nepotřebuje člověk diplom.

Jak říká klasik, historie se opakuje. Ale, že se bude po roce vše odehrávat jak přes kopírák, to je k neuvěření. A největší legrace bude, až se ti nenaočkovaní budou valit jeden přes druhého do očkovacích center a ke svým praktickým lékařům.
Vzpomeňte na má slova ;-) :-D

Namor:
Proč se tak děje? Protože většina těchto lidí nepochopila že bojujeme proti tomu víru a ne proti Babišovi a vládě. A média fandí opozici a mají mylnou představu o svobodě a demokraci. Moc se omlouvám za to že jsem tahám politiku. Už se to nestane. Jsme tu různých věkových kategorií a politických přesvědčení,a nestojí za to se tu zhádat kvůli politice. Na to jsou jiní a jinde. Jen s tím hysterickým zahlcením očk. míst máš pravdu. Ještě jednou se omlouvám.🤪

Jak bych to nazval, 🤔 nejhorší "puritani" jsou vyléčení alkoholici, vyléčení kuřáci a včil nová vlna, naočkovaní prskoši 😀

namor + kocka1963 berete mi slova z úst je smutné že to třeba lidi pochopí až se to fakt zvrtne a někdy ani pak ........u nás ale nic nezvyklého když řadila španělská chřipka tak jsme to taky jako jedna z málo státu braly jen jako nachlazení a jen náhodou bylo tak málo mrtvých ( když vezmeme v potaz že zdravotnictvy nebylo na dnešní úrovni a roušky nebílí povine ani se nijak moc neomezovalo). I přesto o Španělské chřipce dnes nikdo nepochybuje. Já bych se třeba nechal očkovat i tisíckrát každá snaha a pokus se cení víc než nic nedělaní a jen se svést a pak nadávat. Zvlášť když znám lidi co si prošlí nákazou a vím jak dopadli , proto přejí každému kdo to proděla ať dopadne dobře a radši věří že to je jen chřípečka (ať už uměle nebo přírodně vytvořena).

Dem radši hledat a toulat se přírodou než na toto myslet . No já radši budu trávit dovču v Moravském krasu takže památek a jeskyní bude fůra :-D ;-)

kočka - není se zač omlouvat, politické dění je všudypřítomné a když se taková diskuse vede v poklidném duchu, já myslím žádný problém.
céma - jistě jsou tací a není jich málo. Ale já takový nejsem. Je mi úplně jedno, jestli někdo půjde na očkování nebo ne a určitě nebudu propadat hysterii z toho, že vedle mne prskne nenaočkovaný. Každý ať si, v tomto případě, dělá co chce.
haidrich - mnohé to stálo kejhák. Kolega z práce (52let) dostal z covidu oboustranný zápal plic, následovalo 10 dnů plicní ventilace a pak už jen odvoz na pitevnu. Do té doby zdravý člověk, nekuřák a cyklista.
Já po půl roce od prodělaného covidu zánět osrdečníku, hospitalizace na kardiologii a následná 4-měsíční léčba antibiotiky. Nikdy jsem neměl srdeční potíže, nemám ani zvýšený tlak. Jo, je to mrška!

Souhlas se vším, dobře si to napsal.

Pustil jsem si to k poslechu, Preiss je perfektní.

Příroda je mocná a její zákony platí tisíce let.

kalich : nemusíš mít strach já jsem už očkovaný a manželka též obě dvě dávky a plno kámošů a spolupracovníku též , zatím nejhorší průběh po očkovaní teplota jeden den (ale možná tomu pomohlo že šel makat i když se nemáš namáhat) ;-) A jinak co píšeš je mohu jen souhlasit.
Namor : Já osobně jsem to nechytl ani niko doma ale kolegové a známy prošlí nákazou a tak jeden z deseti co znám mají teď problém (nebo měly) s plicemi často cca50% poškozené a par jich to zjistilo až třeba měsíc po vyléčení + jeden soused se taky nevrátil z nemocnice . A jak píšeš já osobně nikoho taky nenutím jít na očkovaní ono víc kecu mají většinou právě odpůrci. Ale ono je to u nás tak nějak už normální že menšina nejvíc řve a je slyšet jako by byla většina i třeba na úkor většiny :-( A jestli bude očkovaní třeba i desetkrát tak půjdu a niko mi to nerozmluví vždyť toho svinstva o nás už napíchali dost a stále jsme tady nemluvě o tom co jíme pijeme a dýcháme ;-)
V čele s Fialou a Bartošem to nebude žádné omezovaní dáme čouda a budeme spokojení akorát chudáci doktoři sestry a pohřebací :-(

Máš pravdu ale musíš taky zvážit to že v té době jak říkají v dokumentu nebylo tolik omezeni a u nás třeba vůbec povine roušky atd. + zdravotnictvy nebylo na úrovni jako dnes a tak bylo po válce takže obyvatelstvo zdravotně hodně na dně. Kdyby býlí tyto podmínky i dnes tak by nebylo jen 2 miliony ale úplně jiné číslo . 8-)

Od loupežníka Žižky až k očkování a přes celou debilní vládu k vedoucímu celé této sebranky,stb babišovi..😀 Pánové, mě nejvíc štve, že někdo cíleně rozděluje lidi.. Na tom by nebylo až tak nic špatného, kdyby to rozdělování nebylo ve zlém. Tohle je horší než celý covid ☝ Trochu empatie by neškodilo, tak kde je empatie, tam je i vzájemné pochopení. ☝😀 Tady by se poslední dobou hodila, nějaká účinná vakcína ,proti hádání a nevraživosti 👍✌

haidrich - plíce jsou obrovský problém u mnoha „pocovidových“ lidí. Ta rýmička, v kterou jsme VŠICHNI doufali se bohužel nekonala. Je po srandičkách.
kalich - lidé ztrácejí soudnost, potkat projíždějící auto s řidičem/kou v roušce - běžný jev.
Nechápu 8-)

Cémo - tenhle příspěvek jsem nepochopil:
...Tady by se poslední dobou hodila nějaká účinná vakcína proti hádání a nevraživosti.

Však je všude klid a mír, jak to myslíš?

90 procent lidí kolem sebe které znám, jsou očkování jen pro to ,ať můžou na dovolenou..do hospody atd... Kolem nás je tolik přenosných vážných nemocí... žloutenky atd. až hrůza...Jsem alergický na slovo odmitači a házení na ně zodpovědnost. . A už mlčím 👍😀

To přece nikdo nikde nepíše, já ti skutečně dnes vůbec nerozumím.
Ale chyba může být úplně klidně na „mém přijímači“. Jdu spát, ráno moudřejší večera.

Já to myslel všeobecně ve spolecnosti😀 no a pár dnů po spánku, se to henkaj hadalo , u nějakých německých artefaktů. 🤔😀

Reakce je pro Cementa.

A ticho už ☝ nechcu slyšet ani slovo 😀😀

Přeji taky všem dobrou, a jak by řekl klasik ,chce to klid a nohy v teple.😔😔😔

Kalíšku☝
https://youtu.be/u-tAije8m_Y

Jo jo dobrou noc ;-) ......já valím na noční :-( :,-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru