►Kurzův dům◄

Kurzův dům

...Císař Rudolf dokázal být velkorysý. Což je patrno i z toho, že Tychonovi koupil v ulici na Pohořelci dům

Stavba letohrádku, který na pozemcích mezi Strahovským klášterem a potokem Brusnice vystavěl říšský místokancléř Jakub Kurz ze Senftenavy, byla dokončena kolem roku 1590. Vedle obytného domu tu byly i konírny, kuchyň a další stavení. Po Kurzově smrti koupil majetek císař Rudolf II. a poskytl ho Dánskému hvězdáři T. Brahe (vlastním jménem Tycho Ottesen Brahe). Ten užíval některé budovy areálu na sklonku života (zemřel r. 1601) a spolu s Janem Keplerem zde konal hvězdářská pozorování. Existence letohrádku neměla dlouhého trvání, celý areál zanikl při stavbě barokního opevnění. První patro domu bylo zbořeno a přízemí zasypáno při budování bastionů č. IX a X (Strahovského a sv. Františka Borgii) a kurtiny mezi nimi. Při rušení fortifikačních staveb v roce 1900 se při odkopu pevnostního násypu na části Kurzovy budovy narazilo. Byly odhaleny, vyfotografovány a opět zasypány. V průběhu roku 1902, v souvislosti s Brahovým výročím, byl půdorys domu opět odhalen (tentokrát bylo odkryto celé přízemí domu), byla konstatována velmi dobrá zachovalost odkrytého zdiva (včetně barevné renesanční sgrafitové výzdoby průčelí a řady architektonických detailů a článků).

K dalšímu odkrytí přízemí a sklepů Kurzova letohrádku došlo v roce 1931, když se na zdejším pozemku začínalo se stavbou nové školní budovy. Odborníci sice konstatovali podstatné zhoršení stavu památky, nicméně přesto jednoznačně doporučili zajištění zbytků zdiva na školním dvoře a jejich překrytí betonovou deskou. Finanční těžkosti a posléze i nezájem nakonec způsobily, že betonová deska nebyla nad odkrytými fragmenty vystavěna nikdy a vybudované dřevěné provizorium muselo vydržet (byť v dezolátním stavu) až do roku 1960, kdy byly zbytky domu zasypány. Počtvrté byly fragmenty letohrádku odkryty znovu v roce 2005, když byla na zahrádce plánována výstavba školní jídelny. Tentokrát bylo možné konstatovat, že destrukce značně pokročila, většinou již jde pouze o holé stěny bez omítky. Nízké opukové zdivo, viditelné dnes na zahradě školy, má pouze náznakově připomínat existenci domu.

Fotografie

8 hlasů
8 hlasů
zobrazeno:
265x,
komentářů:
9,
nálezce:
Wladyslav Wladyslav
vyfotografováno:
21. února,
vloženo:
21. února

Komentáře

Wlado,pekně si to napísal, :-O :-O 8-)Prečítal som si to, jedným dychom...... :-O :-O :-D

:-O - áno, zajímavé velmi....škoda těch starých staveb

Tam jsem chodil do školky. Oba borci mají před gymplem památník. Rád jsem zavzpomínal, díky! ;-)

Pár metrů od toho už 25 let pracuji :-D :-D

Bratři Mongol a děkuji za pochvalu ale to bych se chlubil cizím peřím stál jsem to z archeologických zpráv 🙂

to přece neva, strávil si s tím nějakej ten čas, tak to zas tak "zadarmo" nebylo - a našinec si to jen přečte a hotové - teda věřím, že si to aspoň těch deset lidí přečte.....

Fotky jsou samozřejmě moje :-) To bych si nedovolil stáhnout něco z netu

Paráda,zajímavé počtení :-)

Dům Tygeho Brahe v Keplerově ulici. :-) Samozřejmě to není náhoda, Kepler byl rok asistent Braheho, takže ta, po něm, asi bydlel. Třeba nesouhlasil s jeho geocentrickou teoprii a aby prosadil svoji heliocentrickou tak mu šoupl do kaše trochu rtuti! Vědci jsou podivíni!

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru