Pomník Friedricha Ludwiga Jahna

Pomník pruského pedagoga a vlastence Friedricha Ludwiga Jahna (1778-1852), známého pod přezdívkou „otec gymnastiky“, nechal vztyčit v roce 1928 místní tělocvičný spolek Deutschvölkischer Turnverein Luditz při příležitosti 150. výročí Jahnova narození v nízkém lesním porostu v místech starého lomu nad Schillerovými domky (Schiller-Häuschens) v západním svahu vrchu Nevděk (Schlossberg, 630 m n. m.) jižně od města Žlutice (Luditz). Pomník v podobě pamětního kamene s vysekaným nápisem vytvořil sochař Josef Schott. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 16. září 1928 při příležitosti oslav 30. výročí založení německého národního gymnastického spolku.

Po konci druhé světové války patně ještě koncem roku 1945 byl pomník českými osídlenci rozvalen a poškozen snad z důvodu, že vysekaný symbol gymnastického kříže na kameni připomínal nacistický hákový kříž. Rozvalené kamenné bloky poté postupně zarostly mechem a okolním lesním porostem. Místu bylo postupně zcela zapomenuto.

V říjnu roku 2013 přistoupilo město Žlutice jako vlastník objektu ve spolupráci se Spolkem okrašlovacím Vladař k obnově rozvaleného pomníku celkovým nákladem zhruba 30.000 korun. Dne 31. října 2013 proběhlo za použití těžké techniky znovuvztyčení a sestavení kamenných bloků a jejich mechanické očištění vysokotlakým proudem vody, které provedl sochař Marcel Stoklasa z Nečtin ve spolupráci s pracovníky městské společnosti Lesy Žlutice.
zdr.www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Fotografie

Pomník Friedricha Ludwiga Jahna
Pomník Friedricha Ludwiga Jahna
Pomník Friedricha Ludwiga Jahna
Pomník Friedricha Ludwiga Jahna
Pomník Friedricha Ludwiga Jahna
16 hlasů
16 hlasů
zobrazeno:
855x,
komentářů:
26,
nálezce:
Wladyslav Wladyslav
vyfotografováno:
10. února,
vloženo:
10. února

Komentáře

: “ že vysekaný symbol gymnastického kříže na kameni připomínal nacistický hákový kříž. “
Tak na Turnery měli lidé, zejména ti co si pamatovali cestu k rozbití republiky, po válce vzpomínky ještě živé. Historie spolku je jedna věc a co se dělo x let po smrti zakladatele, tak to je věc druhá. A zastínila první.
Nezlobte se na mě, ale např. hledat rozdíl mezi znakem 5. SS Pancéřové divize “Wiking” by mohl, po válce, pouze blázen.
A jinak “gymnastický kříž”, tak to je velmi kulantně vybraný název pro upravenou svastiku. Čekal bych, že to bude nějaké tělocvičné nářadí, nebo prvek.

Češi jsou a budou vždy mstiví a zlodějský národ a proto jejich země nebude nikdy vzkvétat a bude plná nenávisti, podvodů , intrik a haba´dur. o:-)
Kuldare: po válce byl každý s rudou páskou na ruce ještě větší svině jak ti válečníci, protože se mstil na obyčejných vesnických lidech, kteří měli doma maximálně fotku Hitlera, krávu a chlév a za barákem dva hroby svých dětí, kteří za něj padli. Vytrpěli si už tak dost, tak proč je ještě nevyhnat, řekli si naši pradědové a neobohatit se jako správná česká verbeš a tak se stalo - 50 let komunismu a dodnes nás to všechny poznamenalo. Díky moc pradědové za to, že jste za války práskali a po válce práskali zase. ale jiné straně a práskají a udávají dodnes. No není to ráj na zemi ta naše práskačská kotlina o:-) asis e mně přehřál čip dobrého vkusu, omlouváms e všem, kteří tehle národ zbožnují a honí and fotkou svého presidenta a všech presidentů do roku 89

Pěknej pomník 👍✌

Bandita: to si piš :D

Filda 23-a slyšel jsi jak vyháněli němci naše lidi ze sudet na konci třicátých let? Co jim prováděli aby je vyhnali a zmocnili se jejich majetku? ...sklidili co zaseli. Chteli nás jako národ vyhladit nebo v lepsim pripadě odsun na Sibiř. Víš,ono je to nakonec takhle lepší. Podívej co zpusobilo to,že v chorvatsku nebo bosně byla srbská menšina -válku kousek od nás v 90 letech. Co zpusobuje za problemy na jiznim slovensku menšina maďarská. A jak obrovský problem je menšina ruská na východě ukrainy. Zas to dá Putinovi záminku pro válku. Ja tedy tvrdím,svuj k svému. Odsun němcu byl správný.

Já si myslím, že krást se nemá

Ps- kdysi byli na ostrovech v jonskem a egejskem moři turci a řekove. A na Turecke pevnině taky. A vite jak to vyřeřili? Dohodou. Turci odešli z ostrovů na pevninu,a Řekové odešli z Turecké pevniny. Nemají se rádi ty národy,ty přesunuté lidi to bolelo. Ale předešlo se válkám. Mnohonárodnostní státy jsou guláš,ze kterého je nakonec všem zle. A viděli jste někdy v poslední době Francii? Já Paříž. A tedy ,těch národů a ras tam,to bude těžký proadujem v budoucnu. Už nyní tam těch kontrolních bodu je,vojaci se samopaly,zatarasy...to je ta multikultura... válečná zona v srdci Francie.

Ano,krast ne. Meli je odškodnit,to ano. Ale zase,ta škoda na našem statu byla taky obrovská. Makali jsme tady na ně 5 let. A těch životu v koncentrákách. To by meli zas zaplatit oni. Ale...kolik stojí život..

Na gayské moře sere pes, tam to bdue za chvíli samí nebinární influencer s duhovou vlaječkou v zadečku. Tam jim stejně jednou zase řampne Santorini a nějaké dohody jim budou u prdelky ohrady. Tady jde o to, že na cizí majetek si češi vždy našli choutky :D

Historia vero testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis.

Wladyslav: Bonvolu alsendi la pordiston. Lausajne estas rano en mia bideo

:-D. No ,hele ,nejen češi. Jsme na lovcovi,tak vzpomen,kolik se toho tady i prezentovalo na jine narody. Kolik toho behem 30 lete valky ukradli Švédové,(třeba Ďáblovu bibli), kolik Prusove,Sasové. A naposled o kolik uranu nás obral Sovětský svaz . Prý až polovina sovětských atomovych bomb byla z čs uranu. Takze,nejen češi kradou ;-)

Mohu vážené vzdělanějši pány poprosit o překlad? :-O :-) ;-)

Terka2014: jeden podobný ležel i pod ejdnou rozhlednou a dnes tam stojí a debilní čehuni na něj chodí kreslit hákové kříže a ještě k tomu obráceně :D To ejn dokazuje slabost našeho vzdělávacího systému , nebo se tam chodí modlit budhisti

No tuhle debatu jsem opravdu nechtěl.
Jsem rád že pomník opět stojí a je tam kde je a ne u Terky v obýváku a smekám před lidmi co se o to zasloužili.
To můžeme vlastně bourat a ničit všechny památky.Co třeba kostely?Budeme ničit kostely protože církev je líheň pedofilů a ve jménu kříže zničila xx krát více než celý národní socialismus?NE.Prostě historie včetně památníků oné doby se má zachovávat pro budoucí generace.Stačí že každý režim cpe ve školách dětem,v televizi dospělým podle toho co se právě hodí,jaký je zrovna ten správný pohled na minulost a historii.Názor si musí udělat každý sám svůj na základě vícero zdrojů,pohledů,vyprávění pamětníků atd. a ne jen nedělní ČT 2.( příklad třeba ROA a pohled na ní..)

Una generazione che ignora la storia non ha passato...né futuro

La menuo aspektas bowege - mi provos la kokidajon.

dej si já KFC nemusím...

ja sí sí

Asi nemá cenu se do takovýchto debat pouštět.

Kdy vám to dojde "holoto jedna", že tyto špatnosti jsou zbytečné.
Všichni se vezeme na vesmírném kolotoči, jež nazývám největším vězením, aneb není kam uprchnout.
Jaký Češi, Němci atd... Po celou dobu dějin se tu rabuje, znásilňuje a vraždí ve jménu toho a nebo jiného.
Jsme zplozenci krvavých dějin a nečisté krve.☝️
Milujte své protějšky, čiňte dobro, neb konec se blíží.

:D :D konec je dán rozpínavostí slunce a velkým smrskem

Konec je dán, koncem tvého žití☝️

Droboť (sýkory, brhlíka, strakapouda a poslední slípku) mám nakrmenou, tak raději půjdu na lov Agéček a snad i Zlaťáčku...

Wladyslav: já zapomněl - díky a 👍

No, Fidlo, pěkně kopeš do Čechů. My na Moravě Ti držíme palce. Je to banda darebáků a zlodějů! 🤣👍
To jen tak od cesty, páč debata postrádá nezaujatosti. Po 5,5 hodinách na poli nemám ani chuti. Borci, Covid je pryč, válím na škopek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru