Příběhy odevzdaných nálezů

Poklad od Roudnice"Míra Bartoš alias Kobra M

Každej to zná, taková ta normální neděle, kdy s kámošema vyrazíte na lov. Zoraná pole přímo říkají: "Pojdˇa zkus to, je to tady."

Chodíte, kopete, něco padne, ale v skrytu duše čekáte na to.. "ONO". Pak kolega vleze na pole. do kterého normálně nepůjdete. Nezorané,strniště po obilí a padne mu Míšenskej groš...a další a Pražák. Zavolá na vás atˇ jdete k němu a vy jdete a jsou tam..

Pražák ..a další a fenik..a Míšenskej groš...a pak přijde ten signál, ten "ON", na kterej všichni čekáme........Zelený mince, hodně mincí, fakt hodně mincí a zbytky keramické nádoby. Klepete se jak drahej pes a adrenalin vám do hlavy buší kladívkem, ale fotíte a dokumentujete nález jak to má být..........Takhle to fakt bylo..1320 stříbrných mincí z 15.století, poklad od Roudnice.

Odevzdáno do Podřipského muzea v Roudnici nad labem."Spona Velkého Makaka" Míra K.alias Big makak

Jo cejtil jsem to ten den v kostech. Znáte ten pocit kterej vám říká "Jedˇtam, to pole to dá". Už při minulých výjezdech jsem si všiml spousty keramiky a občasný kousek bronzu dávaly tušit, že je to místo plné historie. Pomalu procházíte pole a vsakujete sebemenší náznak signálů.

Není jich mnoho, ten slabej ale čistej najednou přichází. Slušná hloubka a porce hlíny s pískem, kterou musíte vyházet a v tý hromádce na mě vykoukla snad nejkrásnější římská spona, jakou jsem kdy viděl. Téměř bez náznaku oxidace v luxusním stavu.......snad nebyla poslední, kterou jsem mohl odevzdat do Podřipského muzea v Roudnici nad Labem

"Aldinova lampa" Míra K. alias Big makak

Oblíbil jsem si jedno pole kousek od Ustí. Udolí s říčkou,starým mostem a několika starými cestami. Majitel toho pole nemá detektoráře příliš v lásce, ale vždy když jsem mu zavolal, požádal ho, dostal jsem zelenou. Na podzim jsem ho nestihl požádat. Bylo to strašně rychlý, dlouho nic, jen strniště z obilí a nezoráno. Najednou jeden den orba a pak mi kolega Petr hlásí, že už se seje......musím to stihnout projít, říkám si, přece tam na mě nějakej ten římánek čeká. Vyrážím odpoledne po práci...chodím a chodím, nic, žádné mince natož římské. Občas seberu zajímavý kousek keramiky pro Luboše Rypku z Muzea....a pak najednou na mě detektor zařve jak sviň. Koukám nevěřícně na to, co leží před mejma nohama...ty vole a na vrchu...od někud to znám,t o je lampa. Fotím a ihned posílám Lubošovi....dvě, tři minuty a je to tu. Nekecej...římská bronzová olejová lampa. Druhý den zaměřujeme a odevzdávám Luboši Rypkovi do městského muzea v Ustí nad Labem.

"Mám nějakej bronz" aneb jak jsem to viděl já

Tradiční výjezd na mincičky. Kámoši, písečné políčko po orbě a pohoda. Couráme, každej pěkně do svého rohu a "Nelez mi do řádku vejre"směju se. Občas se ozve "Mám"drobáček stříbrnáček, není toho moc, ale jsem v pohodě s dobrejma klukama na čerstvým vzduchu. Co víc si přát? Pomalu docházím k Mírovi "co máš holoto"??? Pár minciček a drobností a nějakej bronzík, loví ho z kapsy a natahuje ruku ke mě. "Koukej to sem navalit do sáčku "říkám, bude to dost starý a páč je Míra zodpovědný..odevzdává.J eště večer zkouším poslat foto archeologovi, který si není jistý, specializuje se na starší období. Odkazuje mne na Nad'u Profantovou z UAPP Praha, která mi obratem potvrzuje, že je to dost starý. Je to ozdoba z koňského postroje z 8.století. Zasílám GPS souřadnice a dohaduju schůzku v Praze. Za pár dní už předávám artefakt Archeoložce z Prahy s hřejivým pocitem........Je fakt dobrý, to takhle dělat, je to pro nás, ale hlavně pro naše potomstvo....za nás ze seveřanu říkám, spolupracujme a odevzdávejme.....i přes hloupé poznámky některých "rádoby"kolegů.

Od Veseláče

Spolupráce s archeology by pro slušného hledače měla být prioritou. Mnohdy je to přínos nejen pro muzeum, ale i pro něj samotného. Objevuje tak mnoho souvislostí mezi zdánlivě drobnými nálezy a danou lokalitou. I já jsem přispěl svojí troškou do mlýna a spoluprací z naším Ústeckým muzeem pomohl s objasňováním jedné takové lokality. Objevili jsme tak místo, kde na nás ze země vykukují střípky historie z 2-3 stol. našeho letopočtu. Přidávám pár fotek z dané lokality. Věřím, že tam ještě něco zajímavého padne. Všechno odevzdáno do Ústeckého muzea.Spolek Seveřan

veselac-nahled
veselac-nahled

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru