Novela Zákona o památkové péči

Podle chystané novely zákona to vypadá že se na nás chystá podobný zákaz hledání jako je to na Slovensku. Jakákoliv movitá věs starší 70 let je archeologický nález. Archeologické nálezy se mohou vyhledávat jen v rámci archeologického výzkumu a to pouze osoby pověřené. jinak se jedná o nelegální čili trestnou činnost.
Pokud o tom někdo víte víc, budu rád za každé info.

Zdroj Ministerstvo kultury
http://www.mkcr.cz/cz/kulturni-dedictvi/pamatkovy-fond/legislativa/vecny-zamer-noveho-pamatkoveho-zakona-126465/

v kategorii Nezařazené, založil bradleyS 20.9.2014 16:45

;-)

Nezavání, to už Velký bratr je, řekl bych, tak někdy od vstupu do EU. Tendence je jasná, akorát se to poněkud zrychluje. Bohužel, stát má pořád větší snahu se lidem srát do života i ve věcech, kde to dosud nebylo zvykem. Nedokážu si představit, že by naši dobře placení zastupitelé jednoho dne odhlasovali, že všechno funguje perfektně a že už žádné nové zákony nejsou potřeba a dobrovolně šli od válu.

Minimálně jeden člověk má stejný názor jako ty :-)

Tak stačila by malá úprava na splacení do dvojnásobku rodinného majetku :-D

Proč by někdo nesáhl lidem na houby. Na západě je to v mnoha zemích zákonem omezené, nebo zakázané. Tak proč ne konečně i u nás. Což, jsme horší? o:-) Ono to celé bude nejspíš o tom, že u nás politici (udržující povědomí potřebnosti svých funkcí, moci a platů) takto fungují cca 20 let. Na západě se jim tento stav daří udržovat už let 70. Čím delší doba, tím větší zvrhlosti. Celé mi to tak trochu připomíná Řím cca 450 AD. :-/

Jsem si chtěl koupit novej detík, si to asi ještě rozmyslím :D

Zajímavá diskuse ;-)
Domnívám se, že největším důvodem zpřísnění podmínek pro hledání připravovaným novým zákonem je masivní rozvoj našeho koníčka. Dál to může být skutečnost, že tak jako všude v této kotlině hodně lidí v hledání zřejmě spatřuje něco víc, než jen možnost relaxace a případný nález se snaží zpeněžit na aukru, či jinde. Chápu, že proti těmto jedincům se chce stát bránit a souhlasím s tím, ať takové lidi stát klidně postihuje jak chce.
Je tady ale další skupina lidí, kteří mají hledání jako relaxační, adrenalinový sport. Snaží se dodržovat nepsaný kodex slušného hledače a v případě archeo nálezu tento odevzdávají. Jak již dříve poznamenal v diskusi Elmara:"...Každému o peníze nejde..." Svým způsobem je ale zákonná novela staví také "mimo zákon". Dovolím si přiměr k řidičům. Jestliže budu jezdit podle předpisů a stejně budu trestán, proč bych měl tyto předpisy dodržovat? Vychází to nastejno.
Proč není uzákoněna spíš tvrdá sankce při zjištěném zpeněžení nálezu? Protože jinak to žádná školení, spolky, povolení, licence, zákaz hledání, omezení míst hledání, ani nic jiného nevyřeší. Pak možná zůstanou u hledání jen ti "skalní", kteří ho mají jako zážitkový, i když finančně značně prodělečný sport.

V návrhu zákona není definován trestní postih fysických osob, které hledají mimo mimo oblast kulturních památek. To je velmi dobrá zpráva pro slušné hledače. Vidíte to také tak? Mně osobně by tohle znění zákona vyhovovalo.

uvidíme

http://www.novinky.cz/zahranicni/349393-slovak-zatajil-archeologicke-nalezy-hrozi-mu-az-pet-let-vezeni.html

Tak to přece nikdo nechce.

Co tak zkusit hledat trochu jináč nez postaru. Hledám s detektorem bez KOPÁNÍ, místa se signálem si přesně značím (GPS, tajný značky,fotky,lasermetr,železo,barva apod.) a kreslím do své mapy (relax). Prostě dobrá přehledná mapa budoucích nálezů. Jdu s mapou do muzea a říkám, tady máte mapu s možnými archeologickými nálezy a zadarmo, nic za to nechci. Chci jen vědět, kdy to budete vykopávat, abych se mohl podívat, co jsem našel. A jestli nemáte na to lidi, rád to vykopu i s fotodokumentací, s papírem od Vás a případně přítomným archeologem (adrenalin nebo sláva). A pokud mě s tím pošlete do háje, půjdu na vyšší instanc, tam snad budou rozumnější. A když nebudou, tak krátký článek v odborném tisku, případně v okresní kachně udělá své. Je to jen nápad, ale co vím, že to za nás nikdo jiný neudělá. Případné pomyslně hozené kameny virtuálně vracím. :-/

Tak chlapci klid... že jsme švejci podporovali komouši jim se to hodilo...

Všechno jde, ale taky je jasný, že ne vždycky, a taky je jasný, že někdy s tím maj samotní archeologové problémy, třeba od různých nadřízených. Tady to podle všeho kolega zvládá. A chápu že někdy to je o svatou trpělivost, bo horká mkrev v hledačích je, ne že ne. http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/archeolog-mam-svou-vlastni-detektorovou-druzinu-20140918.html

Na nikoho nenavazuju jen musím říct že mezi námi sou i hledači co nezahrabávají díry -od nich počínaje, většinou se jedná o začátečníky ale kdo hledá dýl tak musí uznat že to přibývá,, a fakt mi to dost vadí i jako hledači poněvadž to je fakt šeredné plus v čechách si stále lidi dost závidí tak hnedka co tam asi kdo vykopal nebo na dně leží naopak nějakej rezák a tím v podvědomí vzniká špatný obrázek na nás na všechny,,,končaje totálním nezájmem o vzdělávání v této oblasti.Hledám protože mě to baví a abych se hlavně něco dozvěděl,, moudrost největší bohatství...

nejhorší pohled je na to v lese...

Díky dírám honěji už hledače za lysou a to fest....mě teda díry točej maximálně ,ale ještě víc mě točí aukro s prodejem denních nálezů .A dotaz hledače né co to jo ,ale jakou to má cenu :-(

dotaz na cenu a aukro mě točí ja jako že fest :,-(

padon oprava na :ne co to je...

Kime,okolí Nymburka je zatim v poho,ale Lysá je kousek ;-)

Kim : teplákový manekýni v počtu 5+ ,na políčku přímo u hlavní silnice. Samozřejmě lidi hned volaj měštáky,ty než dojedou ,tak maníci stejně změněj lokál...a pak se to ale obrací proti nám místním co chodíme normálně vcelku nenápadně... .

jo přesně

pár známých mám ale většinou se náhodně potkáme na poli,pokecáme,zahledáme a zas si jdem svou cestou

příští víkend tu má bít záchranná archeoakce ale nevím jestli tam půjdu,pozvánku sice nějakou mám ale tohle skupinové hledání já nerad

lysá konkrétně za zámkem....jo Nyburk a okolí je v poho to vím ;-)

Lehce egoisticky od tématu. Když jsem se nedávno ohlédl zpět za svým 42-letým životem, tak mimo toho, že jsem se zděsil jak už jsem stár, vytanula mi v mysli myšlenka na to, čím jsem chtěl být, když jsem byl malý kluk. Prostě to úplně první, co kluka napadne, když začně "přemýšlet" o svém budoucím životě dospěláka. Kupodivu nebyl kosmonaut ani popelář, vozící se na stupátku kuka vozu. I když jsem na konec zakotvil u úplně jiné přírodní vědy, to, co mne v životě uchvátilo jako první, byla archeologie, konkrétně se mi líbil starý Egypt a astronomie, To druhé mi nakonec zůstalo o několik let déle, než jsem zjistil, že to není jen o dívání se na hvězdy, ale také o složité matematice :D. Ale abych to zkrátil...začínám být znechucen tím, co tady (i jinde) čtu o sporech mezi odbornou obcí archeologickou a hledači z řad nearcheologů. Dva se hádají a ten třetí se zase bude smát. A našinec nebo vašinec bude nakonec stejně bit. Ano, jsem pesimista a nespolečenský živel. Jako dítě jsem si chtěl hrát jen sám, nikdy jsem nebyl v jiskrách, pionýru, do SSM mě málem dotlačili, ale přišel samet :-O . Takže oslí můstek - už nemám v plánu hledat cokoliv, co vytvořil člověk, jdu do železa (které jak známo, přichází z hvězd). Takže který detektor ? :-D :-D :-D

koukal jsem po webech už ten strach má první obět prodávání detíků

kdo to zabalil?

nějaký plašan

S DEUSEM
:-D

Nejseš trochu drzej :-(

na koho je to reakce?

tak teď zprávy.města kraje a obce nedostanou na státni zaměstnance peníze.tak že pořád si někdo myslí že vás za nuznej plat bude policajt někde nahánět?když mají stěži na tři výjezdy autem

http://www.novinky.cz/stalo-se/351013-na-ministerstvu-ztratili-obraz-od-zrzaveho-za-2-5-milionu.html

Mé tchýni je sedmdesátpět. Tudíš jestli spadne do záhonku nesmím jí vytáhnout abych nepoškodil archeologicky významnou památku.

Wow dočetl jsem tuto diskuzi až po 3tí stránku a narazil na příspěvek pana Maříka z Au AV ČR sakra plně sním souhlasím super to popsal ten stav :-D Já sice hledám 6 let ale nikdy jsem nenarazli na archeo(myslím zeleninu,řím,a takové podobné věci) asi to bude tím že běham s Garetkem a jen na normální místa ne archeolokality.Ale určitě bych uvítal nějaké školení od archeologa s názornou ukázkou a upozorněním na co si dát pozor abych něco nenávratně pri nalezení nepoškodil.A klidně bych si to i zaplatil.Jinak co se týká nálezného pokudn najdu bronzovy depot je mi to šumák klidně si nalezné nechte pokud najdu depot mincí zlato nebo stříbro taky si ho nechte:-D ale přece jen jsem sběratel mincí takže pokud by mi nechali 1 kus (klidně s evidencí že je u mně a že ho nesmím prodat)tak bych to bral všema deseti přece jen nechodim s detíkem abych na tom vydělal ale pro hobby takže za mně stačí 1 kus 8-)

Zkusím to tady oživit trochu děsivým počinem, čistokrevný hate...fakt na palici.

http://www.no-detector.info/

BTW: Přišlo to z mailu Muzea Stříbra... :-/

Chodí to na všechna muzea, jedná se o čin poněkud vyšinutého zneuctěného chlapíka, který se nikdy nestal archeologem a vytvořil si jakýsi archopark. Nyní se poněkud zcestnými a z kontextu vytrženými pseudoprávními názory snaží útočit jak na odbornou obec, tak na veřejnost.
Archeologové i vědečtí pracovníci z různých institucí jen nevěřícně kroutí hlavou.

Stačí se podívat do výpisu domény: https://whois.smartweb.cz/object/no-detector.info/ a je jasno.

on je Abušinov zaslepený :), ale to už víme spoustu let. Chápu, že ho musí vytáčet, že ho nikdo nebere vážně...a až na výjimky je archeologům pro smích

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru