16. 3. 1880 Kalendárium

16.3. 1880 Narodil se generál Eduard Kadlec

Kategorie: Osobnosti , Druhá světová válka , První světová válka , Kalendárium

Během první světové války patřil Eduard Kadlec k uznávaným velitelům. Nakonec umřel v chudobě a zapomenutý, jeho žena musela rozprodat jeho vyznamenání. Narodil se před 140 lety.

Eduard Kadlec pochází z Ústní nad Labem. Narodil se v úřednické rodině. V roce 1900 absolvoval kadetní školu a o devět let později už sloužil v armádě na různých místech. Vypracoval se na dělostřeleckého specialistu rakousko-uherské armády. „Ještě na jaře 1909 se Eduard Kadlec vypravil do Bruselu, kde se přihlásil ke službě v koloniální správě nově vytvořené kolonie Belgické Kongo,“ píše Jiří Fidler v knize Generálové legionáři.

Jako příslušník rakousko-uherské armády bojoval v Kongu pět let. Za svou vojenskou službu získal několik belgických řádů. Během první světové války bojoval na východní frontě. V letech 1914 až 1915 patřil mezi velící důstojníky pevnosti Přemysl v Haliči. Po kapitulaci v březnu 1915 byl zajatý a následně se k československým legiím.

„Ráno 23. března 1915 se do ruského zajetí vzdalo devět generálů, asi 2 600 důstojníků a 117 tisíc vojáků rakousko-uherské armády, mezi důstojníky také záložní nadporučík Eduard Kadlec. Až do června 1916 byl uvězněn v ruských zajateckých táborech,“ uvádí ještě Fidler.

Posléze ale pomáhal budovat československé vojsko v Rusku a účastnil se bitvy u Bachmače, kde byl těžce zraněný, ale zůstal u pluku na jeho cestě po Transsibiřské magistrále. V Rusku se také oženil, za manželku si vzal Věru Fjodorovnu Solovjevovou. Poté, co se uzdravil, se stal v květnu 1918 velitelem 7. pluku.

„Od června 1918 pak na krátkou dobu náčelníkem štábu Sibiřské skupiny československých vojsk na Rusi, která sváděla na magistrále boje s bolševickými vojsky. Od 21. července 1918 se pak stal jejím velitelem a byl povýšen na plukovníka, počátkem září 1918 převzal dočasně velení 2. střelecké divize,“ píše se v Internetové encyklopedii dějin města Brna.

Na konci roku 1918 měl na starosti organizaci Rumunské legie a sedmihradských a bukovinských střelců v Irkutsku a stal se jejím velitelem. V několik bitvách se mu podařilo porazit sovětská vojska. V roce 1921 ho povýšili na brigádního generála a v roce 1937 na armádního generála, byl však poslán do penze. Těžké časy zažil během druhé světové války, kdy ho hlídala tajná policie

„Za prvního stanného práva v roce 1941 byl v Brně souzen, ale nakonec propuštěn na svobodu. Na podzim 1948 ho vystěhovali z vily v Brně, v roce 1950 degradovali na vojína, zbavili vyznamenání a penze. Brigádně pracoval v Muzeu města Brna, kde zpracoval katalog sbírky zbraní,“ uvádí ještě internetová encyklopedie.

Zemřel zapomenutý a v chudobě 19. srpna 1961 v Brně, jeho žena musela prodat vojenská vyznamenání.

Kapitán Eduard Kadlec v uniformě belgického důstojníka (1908)Kapitán Eduard Kadlec v uniformě belgického důstojníka (1908)

Zdroje: Jiří Fidler: Generálové legionáři

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

Obdivuhodny lidsky pribeh, ale smutny osud. Svine komunisti, stejni jak fasisti. Diky za clanek. Je dobre si pripominat, co se tu delo. Ja se kvuli tomu vzdycky tak rozcilim ... tak pardon.

Prečítal som niečo o tom Belgickom Kongu,tam sa teda kolonisti vybúrili na miestnych.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru