17. 3. 1939 Kalendárium

17.3.1939 Hitler v Brně

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

Hitler v Brně

S velkou slávou vítali Němci 17. března 1939 v Brně Adolfa Hitlera. Na Nové radnici ho čekal starosta Oskar Judex i se svým oplácaným synem, který vůdci děkoval, že se může dosyta najíst. Německý teror pak na sebe nenechal dlouho čekat…

Hitler přijel vlakem do Brna hned následující den po zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Tedy 17. března 1939 v jedenáct hodin dopoledne. Němci, kterých žila v Brně asi pětina, byli z jeho návštěvy nadšení. Vítali ho zdviženou pravicí jako osvoboditele. Hned na nádraží Hitler přesedl do auta.

„Čestným průvodem projel kolem Zemského divadla, Kolištěm, kolem Německého domu, Lažanským náměstím, Rašínovou ulicí, náměstím Svobody a nahoru Zámečnickou ulicí na Dominikánské náměstí, kde pak vešel do Nové radnice,“ popisuje Hitlerovu jízdu Brnem Internetová encyklopedie dějin města Brna.

Německé vojenské oddíly byly v pohotovosti, aby „vůdce“ náležitě přivítaly. Hitlerova zajížďka do Brna po cestě do Vídně totiž nebyla původně plánovaná. Asi dvě hodiny před ním přijely do největšího jihomoravského města velitelé SS včetně nejvyššího šéfa Heinricha Himmlera či Reinharda Heydricha.

Z balkónu Nové radnice Hitler oblečený do hnědé uniformy pronesl projev. Přivítal ho Oskar Judex, který se hned 15. března pasoval do role brněnského starosty. Jeho oplácaný syn děkoval Hitlerovi, že se konečně může dosyta najíst. Hitlerovi chtěli věnovat první dochovaný výtisk konšelského práva Brna ze 14. století, které vycházelo z německého práva. Hitler ale tento dar odmítl a prohlásil, že co bylo ve zdech stovky let, ať tam zůstane.

Hitler se ale alespoň podepsal do Pamětní knihy města Brna, kde byl také podpis prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka z roku 1928, kdy navštívil brněnské výstaviště. Ku příležitosti návštěvy Hitlera vydala pošta příležitostně razítko.

Při příležitost návštěvy Hitlera se také dočasně přejmenovalo náměstí Svobody na Adolf-Hitler-Platz. Následující den ale naštěstí jméno vrátili zase zpátky. Ale hned 19. března po Hitlerovi pojmenovali nedaleké Moravské náměstí, kde stál Německý dům. Celkově Hitler strávil v Brně něco přes dvě hodiny. „Ve 13:30 hodin se vydal z Nové radnice zpátky na nádraží a odtud pokračoval vlakem do Vídně,“ uvádí se ještě v Internetové encyklopedii dějin města Brna.

Teror začal hned po Hitlerově odjezdu, kdy Němci vypálili synagogu ve Spálené ulici. Gestapo zatýkalo a vyslýchalo lidi. Používali brutální metody, kdy například dotyčného posadili do vany, do které napouštěli ledovou a horkou vodu.

Zdroje: Muzeum města Brna, www.encyklopedie.brna.cz, www.pametnaroda.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Děkuji za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru