29. 4. 1945 Kalendárium

29.4. 1945 Osvobození koncentračního tábora Dachau

Kategorie: Druhá světová válka , Válečné zločiny , Kalendárium

Dachau

Lágrem v Dachau prošlo přes 200 tisíc lidí, byl mezi nimi například i spisovatel Josef Čapek. Americká armáda koncentrační tábor osvobodila 29. dubna 1945. Uvnitř našli vojáci třicet tisíc zbídačených vězňů.

Ve středu 22. března 1933 nadohled stejnojmenného středověkého města, šestnáct kilometrů severozápadně od Mnichova, byl založen první a zároveň nejdéle fungující koncentrační tábor. Pravdou je, že ještě před založením lágru v Dachau vznikly tábory Oranienburg, Lugau a Plauen. Jednalo se však spíše o provizorní káznice, koncentrační tábor Dachau vznikl již s úmyslem, že bude trvalým zařízením. Zpočátku byl zřízen v opuštěné továrně na střelný prach.

Dvacet plochých polorozpadlých baráků, správní budova a stovky metrů ostnatého drátu muselo ze začátku stačit. „První vězni spali na betonových podlahách a před chladem je neochránily ani prořídlé deky. Museli se pod dozorem stráží porozhlédnout po okolí a sehnat si nějaký materiál na výrobu paland. První koncentrák rostl tak trochu improvizovaným způsobem,“ přibližuje vznik lágru v Dachau Milan Hes v knize A brány se otevřely: Osvobození 1945: Dachau – Osvětim – Terezín.

Na začátku mělo násilí směřovat převážně vůči komunistům, sociálním demokratům a odborářům, nenáviděným ideovým odpůrcům nacismu, kteří putovali za ostnaté dráty mezi prvními. Asociálové a kriminálníci na tom byli vždy paradoxně lépe. Později při zavírání a vraždění Židů, Romů a dalších zcela vydělených skupin již ani o „lidi druhé třídy nešlo“. „Slitování je to poslední, čím by měl člen SS disponovat,“ poznamenává Hes.

Po březnu 1939 začal být koncentrační tábor v Dachau nebezpečným místem také pro české obyvatelstvo. Postupně bylo do bavorského lágru deportováno 3600 osob, z nichž 1400 zahynulo. Táborem prošel například výtvarník a spisovatel Josef Čapek, který zemřel v roce 1945 v Bergen-Belsenu. Přežili budoucí kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran. Z transportu smrti, který měl do tábora Dachau namířeno, v březnu 1945 utekl Arnošt Lustig.

Tábor osvobodila americká armáda 29. dubna 1945, uvnitř vojáci našli třicet tisíc zbídačených vězňů. „On (Američan) stál uprostřed světnice, bezradně a neohrabaně, a jen stěží skrýval své dojetí a už vůbec nedokázal zadržet slzy. A potom odhodlaně položil svou automatickou pistoli na stůl a šel do postele k posteli, aby každého nemocného jednotlivě objal. Dělal to velice opatrně a pomalu, jako by se bál, že by mohl svými sinými pažemi rozdrtit naše křehká těla,“ povyprávěl Nico Rost, vězen z Dachau, v zápise v deníku 29. dubna 1945.

Lágrem v Dachau prošlo přes 200 tisíc vězňů z třiceti zemí světa. Dvě třetiny tvořili političtí vězni, třetinu pak Židé. Příčinou úmrtí byly nemoci, podvýživa, ale také sebevraždy.

Zdroje: Guido Knopp: Holocaust – zločin proti lidstvu, Milan Hes: A brány se otevřely - Osvobození 1945: Dachau – Osvětim – Terezín, www.history101.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru