ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 1. 11. – 11. 11. 2012

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Na poli našel detektorem kovu lovecký prsten

Třiačtyřicetiletý Peter Race z Yorku našel detektorem kovu na poli v Sutton-on-Derwent (Anglie) vzácný stříbrný lovecký prsten. Podle odborníků je čtyři sta let starý. „Je to zatím můj nevzácnější objev. První jsem prsten ukázal kamarádům a ti mně říkali, že bude asi lovecký,“ řekl nadšený Race. Na kroužku je vyryté – F VAGHAN a na přední části je vyobrazený muž s omotaným hadem kolem krku. Podle odborníků se cena prstenu pohybuje v řádech stovek liber. Stříbrný šperk zřejmě patřil členovi vlivné a bohaté rodiny. 

Hledání s detektorem kovu

Hledání s detektorem kovu

Detektorem kovu objevil biskupskou pečeť

Andy Falconer, který pracuje jako skladník, našel detektorem kovu vzácnou biskupskou pečeť na severu ostrova Man, pochází ze čtrnáctého století. Falconer je rodák z Glasgow a na ostrov se přestěhoval teprve před osmnácti měsíci. S detektorem kovu hledá dva roky, už má ale slušnou sbírku nálezů. Žádný z nich ale není srovnatelný s objevem pečeti. S identifikací nálezu mu pomohli odborníci z místního muzea. Na pečeti je vyryto - Sit Prece Germani Patricius Deo Sal Ve. Pečeť zřejmě používal jeden z pěti biskupů, kteří se vystřídali v místním kostele v letech 1315 až 1331.

Pečeť nalezená detektorem

Nález detektorem kovů

 

Stříbrný knoflík objevený detektorem je poklad

Stříbrný knoflík, který před dvěma lety našel amatérský hledač Thomas Kelly v severním Herefordshire, byl nyní prohlášen za poklad. Knoflík váží jen čtyři gramy a obsahuje přes deset procent stříbra. Jeho stáří odhadli odborníci na přibližně tři sta let. Pro Kelly je nález stříbrného knoflíku dosud nejvzácnějším objevem detektorem kovu.

Nález detektorem kovů

Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku

Čeští archeologové se pyšní novým objevem. V egyptském Abúsíru poblíž Káhiry našli hrobku princezny Šert Nepti z páté dynastie, která vládla mezi léty 2500 až 2350 let před naším letopočtem. Podle egyptských vědců pomůže nález hrobky odkrýt další část z egyptských dějin. V hrobce se nacházely také sochy a pilíře, je vytesaná ve skále. Kromě princezny jsou v ní pochovány další tři zřejmě vysoce postavené osoby. Vědci tak soudí podle nápisů. Archeology nyní čeká restaurování nálezů.

Česká Egyptologie

Tycho Brahe nebyl otrávený rtutí

Podle dánských vědců jejich slavný krajan – astronom Tycho Brahe pravděpodobně zemřel přirozenou smrtí, když mu praskl močový měchýř. Domnívají se tak na základě výsledků exhumace hrobu v Praze. Vědci chtěli vyvrátit zvěsti o tom, že byl Tycho Brahe zavražděný. S exhumací začali před dvěma lety a už tehdy si byli téměř jistí, že dánský astronom zemřel přirozenou smrtí.  Brahe žil na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století na dvoře císaře Rudolfa II.

Rudolf II

Starší čísla archeologických zpráv

ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 15. 10. – 31. 10. 2012
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 1. 10. – 14. 10. 2012
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 24. 9. – 30. 9. 2012
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 17. 9. – 23. 9. 2012


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ten knoflík je hodně zajímavý.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru